1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Demirtaş'ın savunduğu Zerdüştlük nasıl bir şirk inancı?
Demirtaş'ın savunduğu Zerdüştlük nasıl bir şirk inancı?

Demirtaş'ın savunduğu Zerdüştlük nasıl bir şirk inancı?

HDP lideri Demirtaş geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da yaptığı konuşmada Zerdüştlük'ü öven sözler sarf etmişti. Peki HDP'nin ve PKK'nin propagandasını yaptığı şirk inancı Zerdüştlük nasıl bir din?

A+A-

Yakalanan eski bir PKK mensubu verdiği demeçte PKK'nin İslam dini ile sürekli dalga geçtiğini ve sürekli Zerdüştlüğün kutsal kitabı sayılan Avesta'dan dersler ve çıkarımlar yapıldığını belirtiyor.

HDP'li Selahattin Demirtaş ise "Zerdüştlük kadim bir inançtır." safsatası ile yüce Allah'ı inkardan ibaret olan sapkın bir din meşrulaştırmanın uğraşında.

Bir yanda eski bir PKK'li militanın şok eden itirafları. Bir yanda ise PKK'nin siyasi uzantısı olan HDP'nin eş genel başkanının onu tamamlayan sözleri. İslam dinini reddeden, ritüelleriyle dalga geçen PKK örgütü ve onun siyasi uzantısı HDP her platformda Zerdüştlük'ü öne çıkarıyor.

Peki savaştığı tüm bölgelerde camileri yakıp yıkan, İslam dinini aşağılayan her harekette kendine bir saf tutan PKK ve organik bağı olan parti neden Zerdüştlük'e bu kadar düşkün? Marksist - Leninist bir çizgide ilerleyen PKK örgütünün adı bugüne kadar birçok kez de Zerdüştlük inancıyla anıldı. 

PKK kuruluşundan bu yana Allah'a ve O'nun yüce dinine karşı bir savaş içinde
 

Öyle ki örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan PKK'liler itiraflarında kendilerine Zerdüştlük'e ait kitabının okutulduğunu ifade etmişlerdi. Cezaevlerinde de PKK'li eski mahkum ve tutukluların yeni gelen genç örgüt mensuplarına söz konusu kitaptan dersler yaptıkları bilinen bir gerçek. 

PKK ve HDP neden Zerdüştlüğe bu kadar meraklı?

Peki, kitabı Avesta olan Zerdüştlük nasıl bir inanış, PKK ve HDP bunu neden savunuyor? Günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce ortaya çıktı Zerdüştlük. Milattan önce 5. ve 6. yüzyıllarda özellikle Perslerde yaygındı. İnanışa göre su, toprak, hava ve ateş kutsal sayılıyor. İbadet anlayışı ise ateşe, aydınlığa veya Güneş'e öylece bön bön bakmak. 

Namaz şovları eksik olmayan Demirtaş'ın Zerdüştlük çıkışları

İşte İslam'ın değerleriyle dalga geçen PKK'nin inanış biçimi bu şekilde. HDP'li yöneticiler de her fırsatta bunu dile getirip Zerdüştlüğe laf söyletmiyor. Aslında bir bakıma işlerine geliyor. Çünkü PKK'nin temel öğretileri ile uyumu bir inanış sistemi Zerdüştlük. Zerdüştlüğü el üstünde tutma çabaları da bundan.

PKK, Ezidilere de meraklı

PKK'nin ana karargahı Kandil'de Zerdüşt ayinleri düzenledikleri boy boy manşetlere taşınmıştı. PKK militanlarının liderleri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları eşliğinde ayin yaptıkları yer alıyordu. Zerdüştlük'teki kutsal sayılan birçok isim örgüt kamplarına verildi, telsiz kodlarında kullanıldı. PKK'lilere eğitim adı altında Zerdüştlüğün kitabı olan Avesta okutuldu. 

Zerdüştlük ile benzer yönleri olan bir başka şeytani inanış şekli Ezidilik'te PKK'nin değer vedriği şirk inançlarından biri. Örgütün kuruluş aşamasında bulunan birçok PKK'linin Ezidi olduğu bilinen bir gerçek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler