1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Demokrasi aşığı Nahda hareketine, demokratlardan bir tekme daha
Demokrasi aşığı Nahda hareketine, demokratlardan bir tekme daha

Demokrasi aşığı Nahda hareketine, demokratlardan bir tekme daha

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Sibsi’nin kabineyi oluşturmakla görevlendirdiği Sid, 24 bakandan oluşan yeni hükümetin kurulduğunu duyurdu. Yeni hükümette seçimlerde ikinci olan Nahda Partisi yer almadı.

A+A-

 

Tunus’ta seçimlerle gelen Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi’nin 5 Ocak’ta görevlendirdiği Habib Sid, yeni hükümeti kurduğunu duyurdu.

Kartaca'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Sid, "Yeni hükümet, siyasi kişilikler, sivil toplum aktivistleri ve tecrübe sahiplerini de kapsayan teknokrat ve milli bir hükümet" iddiasında bulundu.

Seçimlerde ikinci olan Nahda hareketine kabinede yer verilmemesi ise, dinlerinden vazgeçerek demokrasiye gönül verenlerin bir kez daha hüsranı ve zilleti tatmalarına neden oldu.

Bağımsız siyasetçi olarak tanınan Sid, yeni kabinenin tüm Tunusluların hükümeti olduğunu vurgulayarak, "Yeni hükümetin en önemli amaçları devrimin hedeflerini gerçekleştirmek, demokratik ortamı sağlamlaştırmak ve tüm siyasi çıkarların üstünde olan milli menfaatlere hizmet etmektir" ifadelerini kullandı.

Sid, hükümetin programının kaynağını iktidardaki Nida Tunus Partisi, diğer partiler ve sivil toplum kuruluşlarının siyasi programlarından aldığını dile getirdi.

Nahda'ya bir demokrasi tokatı daha

Tunus genel seçimlerinde Nida Tunus'un ardından ikinci olan Nahda Partisi yeni hükümette yer almadı.

Nahda Sözcüsü Ziad Azari, Tunus gazetesi Es-Sabah'ta yayınlanan açıklamasında yeni hükümetin parlamentoda yapılacak güvenoyu oylamasında nasıl bir tavır ortaya koyacaklarını oylamadan önce belirleyeceklerini söyledi. 

Azari, bu süre içerisinde yeni hükümette yer alan bakanları ve hükümetin programını inceleyeceklerini belirtti.

Bakanlıklar belirlendi

Yeni hükümette Savunma Bakanlığı görevini Ferhat Harşani'nin yürütmesi öngörülüyor. Nida Tunus'un önemli isimlerinden Tayyip Bekkuş ise hükümetin güvenoyu alması durumunda Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek. 

İçişleri Bakanı Muhammed Garseli olarak belirlenirken Maliye Bakanlığı görevine Esad Zerruk seçildi. Adalet Bakanı olarak ise Muhammed Salih Bin İsa beirlendi.

Eski Divan Müdürü

Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi, hükümet kurması için parlamento seçiminden birinci parti olarak çıkan laiklik yanlısı Nida Tunus Partisi'nin de aday gösterdiği eski içişleri bakanı Habib Sid'i görevlendirmişti.

Sid, Tunus devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali döneminde İçişleri Bakanlığı'nda 'divan müdürlüğü' de yapmıştı.

Ülkede Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu Nida Tunus Partisi lideri 88 yaşındaki Baci Kaid Sibsi kazanmıştı. Oyların yüzde 56'sını Sibsi, yüzde 44'ünü ise solcu rakibi Munsif Merzuki almıştı.

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.