1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Demokrasi ile nereye kadar! Rahman Nizami'nin idam cezası infaz edildi
Demokrasi ile nereye kadar! Rahman Nizami'nin idam cezası infaz edildi

Demokrasi ile nereye kadar! Rahman Nizami'nin idam cezası infaz edildi

Bangladeş Devleti, ülkedeki siyasi partilerden biri olan Cemaat-i İslami'nin lideri Rahman Nizami için verilen idam cezasını infaz etti. Batı ile her türlü işbirliğini yapan bir çok lider ise olayı kınamakla yetindi.

A+A-

Bangladeş'te 1971 bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan İslamcı lider Rahman Nizami idam edildi. Putperest Hindistan'ın kontrolündeki Bangladeş rejimi ülkedeki en ufak İslami hareketliliğe dahi müsaade etmiyor. Buna rağmen ünlü müfessir Mevdudi'nin yolundan giden Cemaat-i İslami ısrarla demokrasi bataklığını terk etmiyor.

Bangladeş'in başkenti Dakka'dan telefonla bilgi veren gazeteciler, aile fertleri olarak Nizami ile son kez görüştürüldüklerini, ardından babasının idamın infaz edileceği Dakka'daki Merkez Cezaevi'ne götürüldüğünü anlattı.

Bu idam ne ilk, ne de son!

Nizami'nin büyük oğlu olan Rahman, şunları söyledi:

"Ülke genelinde binlerce yerleşim merkezinde Cemaat-i İslami mensupları sokağa çıkarak kararı protesto ediyor. Ama Bangledeş'te barışçıl gösterilere izin verilmiyor. Bu nedenle protestocuları itidalli ve sabırlı olmaya çağırıyorum. Son ana kadar Allah'tan umudu kesmeyeceğiz. Bütün Müslümanların Nizami için dua etmesini istiyoruz."

Geçen Perşembe tağuti Bangladeş rejiminin yüksek mahkemesi, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Nizami hakkındaki idam kararını bir kez daha onamıştı. Dört yargıçtan oluşan mahkeme heyetine başkanlık eden Surendra Kumar Sinha, mevcut hükümet tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Nizami'nin kararın yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini açıklamıştı.

Af talep etmedi

Kararla, eski İçişleri Bakanı Nizami hakkındaki iç hukuk yolları tükendi. Nizami, devlet başkanından af talep etme hakkına sahip ancak bu yolu kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. Daha önce Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından idama mahkum edilen Cemaat-i İslam liderlerinden Abdülkadir Molla, Muhammed Kamaruzzaman ve Ali İhsan Mücahid, af talebinde bulunmamış ve asılarak idam edilmişlerdi.

Cemaat-i İslami'nin gençlik kolunun lideri olduğu ve bağımsızlık savaşı sırasında da Pakistan ordusuna destek verdiği ileri sürülen El-Bedr güçlerinin komutanlığını yapan Nizami, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından Pakistan ordusuyla iş birliği yapmak ve sivillere yönelik eylemlerin aralarında bulunduğu 16 suçlamayla yargılanmıştı. Mahkeme, 2014'te Nizami'yi ölüme mahkum etmişti. Nizami kararı temyiz etmiş, ancak Yüksek Mahkeme, 6 Ocak'ta kararı onamıştı.

Liderleri birer birer asılırken barışçıl gösteri peşindeler

Yüksek Mahkemenin kararını açıklamasının ardından Cemaat-i İslami'nin Başkan Vekili Makbul Ahmed ve Genel Sekreter Vekili Şafikur Rahman, halkı cumartesi günü barışçıl gösteri yapmaya, pazar günü de 24 saatlik genel greve çağırmıştı.

Cemaat-i İslami bunca zulüm ve haksızlığa rağmen Nebevi metottan yüz çevirerek saplandığı demokrasi belası sebebiyle Bangladeş rejimine karşı harekete geçememekte. Cemaatsel birikiminin ve imkanlara sahip köklü bir yapı olan Cemaat-i İslami, İhvan gibi demokrasinin doğal bir sonucu olan zilleti tercih etmekte, Tevhid sancağı altında mücadele etmekten ısrarla kaçınmaya devam etmekte.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler