1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Demokratik İslam yetmez, laiklikle de uzlaşılmalı
Demokratik İslam yetmez, laiklikle de uzlaşılmalı

Demokratik İslam yetmez, laiklikle de uzlaşılmalı

Siyasal İslam’ı bırakıp, demokratik İslam’a geçiş yapan Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi'den demokrat muhafızlara yeni fikirler: Laikle uzlaşmalı, camilerde siyasetten uzak durmalıyız!

A+A-

Geçen ay 'Siyasal İslamı terkedip demokratik İslama geçiş yaplalıyız' diye trajikomik bir açıklamayla gündeme gelen Tunus Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, bu defa laiklik ve İslamcılık ilişkisi hakkında konuştu.

Gannuşi "Mısır, Suriye ve Yemen'deki Müslüman Kardeşler'e nasıl bir sinyal yolluyorsunuz? Bu insanları koruyacak bir devlet yok, oralarda serbest seçimler yapılmıyor, çoğu hapiste tutuluyor. Mısır'daki Müslüman Kardeşler ile ilişkiniz nasıl?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bölgedeki tüm İslamcılara daha açık olmalarını ve diğerleriyle uzlaşı içinde çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü diktatörlüklere karşı ulusal birlik ve ulusal direnç olmadan, özgürlüğe ulaşılamaz. Müslümanlarla Müslüman olmayanlar, İslamcılarla laikler arasında hakiki bir uzlaşma olmalı."

İslami hüküm metinleri yoruma açıktır

Gannuşi, Nahda Hareketi’nin ‘kendisini câmiden ayırıp sadece bir siyasi proje olarak tanımladığı’ yönündeki soruya da yanıt verdi. Bu durumun, geçmişlerinden kopuşu değil, devamlılıklarını gösterdiğini ifade etti:

“Geçen hafta parti kongresinde sivil bir parti fikrini benimsedik. Böylece İslam'da neyin mukaddes, neyin serbestçe yorumlanabilir olduğunun ayrımını daha iyi yapabileceğiz. Siyasi alan ne mukaddes, ne de değişmezdir. Sivildir, insanidir. İçtihada ve insani akıl yürütmeye açıktır. Çok az metni değişmez kabul ediyoruz. İslami metinlerin yüzde 90’ından fazlası nüansa ve yoruma açıktır. Pek çok Müslüman bu iki tarz metni karıştırıp, bütün metinleri kutsal, dokunulmaz ve tek anlamlı olarak kabul ediyor. Siyasetle ilgili İslami metinler yoruma açık. Biz de bu alanda hareket etmeliyiz. Kendimizi itaatkâr Müslümanlar olarak nitelendiriyoruz. Biz İslam'a; İslam’ın yeryüzüne insanlığı özgür kılmak için, özgür kişinin tanımını yapmak için geldiğini inanıyoruz.”

Camilerde siyaset olmaz

Câmilerde siyaset yapılmaması gerektiğini vurgulayan Gannuşi,  “Siyasi kurumlarla dini kurumlar arasında ayrım yapmak zorundasınız. Câmilerde en ufak bir siyasi propagandadan bile kaçınmamız gerekiyor. Siyaset insanları güç ve zenginlik için yarışmaya iter ki, bu bizim kaçınmak zorunda olduğumuz bir şey” diye konuştu.

'İslamı yaymayı ve İslama davet etmeyi bıraktık' gafı

“İslam’ı yaymayı ya da dine davet etmeyi (dâvah) bıraktınız mı?” sorusuna da “Evet" diye cevap veren Gannuşi "İnsanları İslam’a çağıranların toplumu bölmemesini ve birleştirmesini sağlamalıyız. Çünkü din toplumu bölmek için bir araç olmamalı,  birlik nedeni olmalı” yanıtını verdi.

'İslam’ı anlama tarzının reforma ihtiyacı var'

Gannuşi, “Siyasi İslam’a sırtınızı dönüyorsunuz. Sizce İslam’ın kendisinin reforma ihtiyacı olduğu yönündeki Batı eleştirisine hak mı veriyorsunuz?” sorusuna da yanıt verdi:

“İnsanların İslam’ı anlama tarzının reforma ihtiyacı var.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler