1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dişlerinizi tehdit eden o dişi çekin
Dişlerinizi tehdit eden o dişi çekin

Dişlerinizi tehdit eden o dişi çekin

Ağzın en arka tarafında bulunan ve ileriki yaşlarda dahi çıktığı görülen 20 yaş dişlerinin, dişlerin genel durumuna bağlı olarak çekilmesi gerektiği belirtildi.

A+A-

En arkada yer almaları nedeniyle zor fırçalanması gibi sebeplere bağlı olarak çabuk çürüyen bu dişlerin ağrıya ve ağız kokularına neden olabileceği ifade edildi. 

Diş hekimi Berk Göl, gömük 20 yaş dişleri ve ağız sağlığı bakımından önceliklerine ilişkin bilgi verdi. Bu dişlerin alt ve üst çenede bulunan ve akıl dişleri olarak da bilinen 20 yaş dişlerinin 4 tane olduğunu ve 12 yaşından itibaren çıkmaya başladığını belirten Göl, bu diş çıkarım süresinin çok ileriki yaşlara kadar devam edebileceğini söyledi. Ağzın en arka taraflarında olması hasebiyle fırçalamada zorluk yaşanan bu dişlerin kolay bir şekilde çürüyüp ağrı ve ağız kokularına neden olabileceğini anlatan Göl, 20 yaş dişleri çıkarken oluşabilecek problemleri şu şekilde sıraladı: “Diş etinde iltihaplanma, ağrı, şişlik, ağız açmada güçlük, ön grup dişlerde çapraşıklık, komşu dişlerde çürük ve diş eti problemleri”

Yaşanan olumsuz durumlara karşı her 20 yaş dişinin mutlaka çekilmesi gerekmeyebileceğini de dillendiren Göl, “Özellikle karşıt dişlerle ilişkisi normal 20 yaş dişlerinin ağızda bırakılması, ilerleyen yaşlarda bu dişlerin kullanılmasına olanak verir. Pozisyonu uygun olamayan, ön dişlerde çapraşıklıklara ve ortodontik bozukluklara sebep olan ve tekrarlayan iltihaplara yol açan 20 yaş dişleri çekilmelidir.” dedi. 

Bu dişlerin çekilmesini gerekli kılan durumları değerlendiren Göl, "Gömük 20 yaş dişleri mutlaka çekilmeli midir?" sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Her hangi bir sıkıntıya sebep olmayan ve radyolojik incelemede komşu dişler ve çevre dokulara zararı dokunmayan dişlerin çekilmesine ihtiyaç yoktur. Gömük 20 yaş dişlerinin periyodik olarak kontrol edilmesi gereklidir.

Kaynak: CHA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler