1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyanet doğrudan Davutoğlu'na bağlandı
Diyanet doğrudan Davutoğlu'na bağlandı

Diyanet doğrudan Davutoğlu'na bağlandı

Yeni hükümette yapılan görev dağılımına göre Diyanet İşleri Başkanlığı Başbakan Davutoğlu'nun sorumluluğunda. Anadolu Ajansı, TRT ve RTÜK'ten ise Yalçın Akdoğan sorumlu olacak.

A+A-

Bakanlar Kurulu’nda yapılan görev dağılımında Diyanet İşleri Başkanlığı da Başbakan’ın sorumluluk alanına verildi. Daha önce Diyanet, Başbakan Yardımcısı’nın sorumluluk alanındaydı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Başbakanımız Diyanet’i bizzat temsil etmek istedi" dedi.

Yeni hükümette daha önce Arınç'ın yönetiminde olan AA, TRT, RTÜK gibi kurumlar ise Yalçın Akdoğan'ın kontrolüne girdi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı ise Başbakan’a bağlı olmaya devam edecek.

Arınç, Hükümet Sözcülüğü’nün yanısıra Danıştay ile ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, MGK kararlarının Bakanlar Kurulu’na sunulması, insan haklarıyla ilgili konularda koordinasyon ve Kıbrıs ile ilgili koordinasyondan sorumlu olacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu da Arınç’a bağlı olacak.

Ekonomi konularında genel koordinasyon Ali Babacan’da olmaya devam edecek. Hazine, Merkez Bankası, Ziraat, Halk, Vakıflar Bankası ile Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) daha önce olduğu gibi Babacan’ın sorumluluğunda kalacak.

Kabinenin yeni Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a bağlı kurum ve kuruluşlar ise şöyle:
Medeniyetler İttifakı projesinin yürütülmesi, bağlı kurum ve kuruluşlar Atatürk, Kültür, Dil, Tarih ve Yüksek Kurumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.