1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyarbakır Valiliği'nden kritik Sur açıklaması
Diyarbakır Valiliği'nden kritik Sur açıklaması

Diyarbakır Valiliği'nden kritik Sur açıklaması

Diyarbakır Valiliği, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur'da bugün saat 12.00 den itibaren ikamet edenlerin dışında ilçeye girişleri ikinci bir emre kadar yasakladı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklama göre, Diyarbakır Sur ilçesinin 6 mahallesinde devam eden sokağa çıkma yasağı bugün saat 12.00'dan itibaren ikamet edenlerin haricinde Sur ilçesine girişlere ikinci bir emre kadar yasak getirdi.

Diyarbakır Valiliği, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur’da bugün saat 12.00 den itibaren ikamet edenlerin dışında ilçeye girişleri ikinci bir emre kadar yasakladı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Sur ilçesinde ikamet edenlerin dışında bugün saat 12.00'den itibaren ilçeye girişlerinin ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla Anayasamızın 34. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır.) ve 11/C (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetini, kamu esenliğini sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.) maddeleri gereğince, Diyarbakır Valiliği'nin 30.12.2015 tarih ve 2015/3044 sayılı kararına istinaden 02.03.2016 günü saat 12.00'den ikinci bir emre kadar, ilimiz Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşlarımızın haricinde, diğer şahısların Sur ilçesine girişleri yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri, ilimizin huzur ve güvenliği açısından önem arz etmektedir."

Demirtaş Sur'a yürüyüş çağrısı yapmıştı

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, önceki dün "Diyarbakır'daki herkes, her insan, Çarşamba günü saat 16:00'da olduğu yerden Sur'a yürümeli. Talebimiz nettir: Bu abluka kalksın" diyerek çağrıda bulunmuş, bunun üzerine hakkında soruşturma başlatılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler