1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğan Grubuna verilen yasak kısa sürdü
Doğan Grubuna verilen yasak kısa sürdü

Doğan Grubuna verilen yasak kısa sürdü

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'nin kamu ihale yasağı iptal edildi. Açıklama, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun internet sitesinde yayınlandı.

A+A-

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.'nin kamu ihale yasağı iptal edildi. Grup karara itiraz etmişti. Konu ile ilgili Doğan grubunun Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

"Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 21.04.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, Petrol Ofisi AŞ (yeni unvanı: OMV Petrol Ofisi A.Ş.) ve Petrol Ofisi A.Ş.'nin ortağı olduğu sekiz şirket ile o tarih itibariyle Petrol Ofisi AŞ'de "müşterek yöneten" sıfatıyla ortak olan Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ'nin bir yıl süre ile "kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmasına" dair Kararı'nın iptali istemiyle açtığımız davada, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin 11.11.2009 tarihli Kararı ile dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasını takiben, anılan Mahkeme 27.05.2010 tarihli Kararı ile dava konusu işlemi iptal etmiştir. Davalı İdare'nin temyizi üzerine Danıştay 13. Dairesi 24.03.2014 tarihli Kararı ile Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin Kararı'nı bozmuştur. Bu Karar'ın düzeltilmesine ilişkin talebimiz Danıştay 13. Dairesi'nin 18.02.2015 tarihli Kararı ile reddedilmiştir. Bunun üzerine Ankara 12. İdare Mahkemesi'nden "iptal Kararı"nda direnmesi talep edilmiş olup, Mahkeme'nin Şirketimiz lehine, Şirketimizin kamu ihalelerinden yasaklanması kararının iptal edilmesi" yönündeki Kararı'nda "ısrar etme" Kararı verdiği, bugün Şirketimize tebliğ edilmiştir.  Resmi Gazete'de yayımlanmasından evvel Mahkeme'ce önceki Karar'da  ısrar edilerek ve iptaline karar verilen "kamu ihalelerinden yasaklama" Kararı'nın kaldırılması için Şirketimizce gerekli başvurular yapılacaktır."

'Karar siyasi mi, hukuki mi' tartışması

Geçmişte Doğan Grubu'na bağlı olan Petrol Ofisi A.Ş. ile ilgili 2009 yılında dair bir davadan dolayı, bu grubun kamu ihalelerine girmesinin yasaklandığı açıklanmıştı. Doğan Grubu konuyla ilgili bir açıklama yayınlamış ve Petrol Ofisi A.Ş.’nin hâkim hissesine sahip oldukları için Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’ye verilen cezaya itiraz edildiğini ve bu yasağın gruba ait tüm şirketleri kapsamadığını açıklamıştı.

Erdoğan ve Davutoğlu, Doğan grubuna ait basın organlarına yönelik eleştirileri bu kararın siyasi sebeplerle alındığı iddiasını gündeme getirmişti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız konuyla ilgili sorulara verdikleri cevaplarda, kararın siyasi değil hukuki olduğunu belirtmişti.

Erdoğan ve Davutoğlu’nun eleştirileri, özellikle Mısır’ın darbeyle görevden alınan Mursi’ye idam cezası verilmesinin ardından geldi. Doğan grubuna ait Hürriyet gazetesinin internet sayfasında “%52 ile seçilen cumhurbaşkanına idam” başlığı atıldı. Erdoğan da %52 ile cumhurbaşkanı seçildi.

 

Kaynak: KAP, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.