1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğan Medyası'nda akılları dumura uğratan değişim
Doğan Medyası'nda akılları dumura uğratan değişim

Doğan Medyası'nda akılları dumura uğratan değişim

Gazete seçim başarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başabakan Davutoğlu ile birlikte tüm Ak Parti kademelerinin başarısı olduğunu ifade ederken 3 gün öncesine kadar sergiledikleri tutum ve davranışların nasıl bu kadar değiştiği merak konusu oldu.

A+A-

Hürriyet Gazetesi seçim başarısının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başabakan Davutoğlu ile birlikte tüm Ak Parti kademelerinin başarısı olduğunu ifade ederken 3 gün öncesine kadar sergiledikleri tutum ve davranışların nasıl bu kadar değiştiği merak konusu oldu. Gazete aynı zamanda "tartışma" olarak nitelediği gerginliklerin de geride kalması gerektiğini yazdı.

Gazetenin bir nevi gemileri yaktığı en dikkat çekici hamlesi 7 Haziran seçimleri öncesi yayınladığı idam iması içeren haberiydi. Daha sonra devam eden gerilimde Erdoğan'ın habere gösterdiği tepkiye karşı Hürriyet Gazetesi üzerinden yapılan açıklama ile haberin arkasında durularak meydan okuma sürdürülmüştü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalar çerçevesinde Hürriyet Gazetesi, "Atılacak her adımın yanındayız" derken 'devlet içindeki her türlü illegal yapılanmayla müdacelede yanınızdayız' mesajı vererek Paralel yapı ve Fetullah'ı yüzüstü bıraktığı yorumlarına neden oldu.

İşte gazetenin bugün ilk sayfadan duyurduğu bildirisi;

"1 Kasım’da sandıktan kimsenin öngöremediği bir sonuç çıkmıştır. Alınan sonuç, AK Parti açısından bir başarı tablosudur. Bu başarıda, bütün süreçte ağırlığını hissettiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, aktif bir seçim kampanyası yürüten Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ve ayrıca bütün AK Parti kademelerinin rolü bulunmaktadır.

Türkiye’nin önündeki olumsuz koşullar göz önüne alındığında, ülkenin bir an önce bir yumuşama dönemine girmesi elzemdir. Başbakan Davutoğlu’nun pazar akşamı yaptığı konuşmalarda “Türkiye’yi her türlü kutuplaşmadan, her türlü çatışmadan, her türlü gerilimden çıkaracağız” şeklindeki sözleri, artık kendisinin de bu ihtiyacı hissettiğini gösteren önemli bir çıkıştır.

Davutoğlu'nun mesajları iyimser

Sayın Davutoğlu’nun “Türkiye şu andan itibaren yapılan tartışmaları geriye bırakarak, gelecek hedeflerine odaklanmalıdır”, “Milletimiz istikrar istedi, güven istedi, meselelerine çözüm istedi”, “Demokrasiden, hukuktan, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir”, “Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak şekilde korunacaktır”, “Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, fikir ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altındadır” sözleri iyimserlik yaratmıştır.

Bu alanda herkese, öncelikle de iktidara büyük sorumluluklar düştüğü tartışılamaz. İktidarın bu yönde toplumun bütün kesimlerini ikna edecek somut adımlar atmasını, “78 milyonu kucakladığı” yolundaki sözlerini gerçekten hayata geçirmesini diliyoruz. Gerilimlerin aşılabilmesi, aynı zamanda muhtelif mecralardan verilen mesajlarda gösterilecek özene de bağlıdır. Keza, ülkede giderek yaygınlık kazanan şiddet dilinin de bir an önce durdurulması gerekiyor.

''Paralel yapı ile mücadele vurgusu''

Hürriyet olarak, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirmek, hukukun üstünlüğünü hâkim kılmak, devlet içindeki her türlü illegal yapılanmayla hukuk içinde mücadele etmek, ülkemizin çoksesliliğini yaşatmak, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere tüm özgürlük alanlarını genişleterek demokrasiyi güçlendirmek, nefret ve ötekileştirme söylemlerine itibar etmeyerek birleştirici ve kaynaştırıcı bir rol oynamak ve terörü ortadan kaldırmak için atılacak her adımın yanında olacağımızı belirtmek isteriz.

Bu beklenti ve temennilerle 1 Kasım seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler