1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Dokunulmazlık oturumunda ilk tur oylaması neticelendi
Dokunulmazlık oturumunda ilk tur oylaması neticelendi

Dokunulmazlık oturumunda ilk tur oylaması neticelendi

TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin ilk tur olaması sonuçlandı.

A+A-

TBMM'de dokunulmazlık maddelerinin görüşülüp görüşülmeyeceğinin oylandı 348 evet oyuna karşı 155 hayır oyu verildi. Gizli oylamada 25 boş oya karşı 8 çekimser oy verildi. 

Bu sonuç, dokunulmazlık tekliflerinin görüşülmesini sağlarken asıl oylama sonucunda teklifin referanduma götürüleceğini gösterdi. 330 ile 367 arasındaki evet oyu teklifi referanduma götürürken, 367 ve üstü direkt kabul edilmesini sağlıyor.

Bu sonuca göre CHP milletvekillerinin büyük oranda hayır oyu verdiği, AKP-MHP bloğundan da bir miktar fire olduğu anlaşılıyor. Oylama öncesi AK Parti, CHP ve MHP yönetimi teklife evet oyu vereceklerini açıklamıştı.

1. oylama sonuçlandı

Verilen aranın ardından birinci maddenin oylamasına geçildi.

Dokunulmazlık maddelerinin görüşülmesinin kabul edilmesinin ardından ilk madde için oy verme işlemi sona erdi. 350 kabul, 148 ret oyu çıktı.

PKK'ye destek veren HDP'lilerin yargılanmasının önünü açacak olan dokunulmazlık oylamasının bir çok açıdan kritik sonuçlar doğurması bekleniyor.

Safevi İran'ın saflarında Türkiye'ye karşı savaşmaya hazır olduğunu açıklayan CHP vekili Eren Erdem'in HDP'ye verdiği destek ise dikkat çekti.

İnsanları oyalamaktan öteye geçmeyen demokrasi rezaleti

Cuma günü yapılacak olan ikinci tur oylamada da, değişiklik teklifinin 330'un üzerinde ancak 367'nin altında kalması durumunda referanduma gitmek zorunlu olacak. Anayasa uyarınca, anayasa değişikliği için en az 330 milletvekilinin desteği gerekiyor. 330 ile 367 arasında milletvekili desteği durumunda anayasa değişikliği teklifinin referanduma sunulması zorunlu bulunuyor. Anayasa uyarınca, anayasa değişikliği teklifinin 367'nin üzerinde destek alması durumunda Cumhurbaşkanı isterse referanduma gidiliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler