1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dostlarından darbe üstüne darbe yiyen PKK için zor günler
Dostlarından darbe üstüne darbe yiyen PKK için zor günler

Dostlarından darbe üstüne darbe yiyen PKK için zor günler

Aylardır Kobani'de ağır bir kuşatma altında olan, Türkiye sınırına sıkışmış olan PKK'ye son bir haftada hiç de beklemediği yerlerden darbeler geldi.

A+A-

Suriye'de Esed rejimi tarafından örgüte terkedilen topraklarda elde ettiği kazanımları yavaş yavaş kaybeden PKK geçtiğimiz hafta iki farklı cephede sıkı müttefiklerinden hiç ummadığı darbeler yedi.

Hasake'de Esed rejimi ile girilen çatışmalarda, rejimin ağır silahlarını kullanması ile kontrol noktalarında ve askeri noktalardaki PKK militanlarının ağır kayıplar verdiği örgüt tarafından doğrulandı.

İlk olarak Şengal Cephesinde herhangi bir kazanım olmadan Kanton hayallerini dillendiren PKK, Barzani'nin sert tehditleri ile karşı karşıya kaldı. Meydana gelen çatlak ise giderek büyüyor. Daha şehir merkezi ve bir çok yerleşim yeri İslam Devleti'nin elindeyken PKK'nin 'Kürt ittifakını' bir kenara atıp rant sağlama girişimi Barzani cephesinde sert tepkilerin verilmesine neden oldu.

Gerilim, PKK'nin bölgede Suriye’de bir türlü ayakları yere basmayan kantonlar gibi bir özyönetim modeli önerirken IKYB buna karşı çıkıyor. IKYB Hükümet Sözcüsü Safin Dizayi İstanbul'da yaptığı açıklamada, ‘PKK, Türkiye örgütü. IKYB’nin içişlerine müdahale edemez’ dedi.

Dizayi: ‘PKK, Irak örgütü değil Türkiye örgütüdür, Şengal’e karışamaz’

PKK, bir süredir Ezidiler’in yoğun olarak yaşadığı Şengal’de (Sincar) özyönetim kurma çabasında. Zaten geçtiğimiz günlerde kurulan Ezidi Meclisi’nin Suriye’deki kanton yapılanmasının bir benzerini Şengal’de ön adımı olarak kabul ediliyor.

Bu durumdan rahatsızlığını gizlemeyen Dizayi, PKK’nın bir Türkiye örgütü olduğunu söyledi. IKBY Hükümet Sözcüsü, “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak Kürdistanı halkı tarafından seçilmiş, meşru bir yönetimdir. Irak egemen bir devlettir. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de bu egemen devletin parçasıdır. PKK, bir Türkiye örgütüdür ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin içişlerine müdahale etme hakkı yoktur. Bizim yasal bir hükümetimiz, seçilmiş bir parlamentomuz var. Sincar ya da başka bir bölgeyle ilgili her karar, Erbil’de bu seçilmiş parlamento tarafından alınır” dedi.

‘PKK’nin Irak Kürdistanı’nın bir bölgesine müdahale etme hakkı yoktur’

PKK’nin askeri kanadı olan HPG’nin Peşmerge güçlerine destek verdiğini kabul eden Dizayi buna rağmen söz konusu işbirliğinin vazgeçilmez olmadığının altını çizdi. Sözcü, “Bazı bölgelerde PKK’nın askeri kanadı Peşmerge’ye yardım ediyor. Bu durum ancak gittiği yere kadar gider. Ama bunun ötesinde PKK’nın, Irak Kürdistan’ın gelecekteki politik durumu, idari yapısı, sosyal yapısı hakkında söz söyleme hakkı yoktur. Böyle bir müdahale hakları yok” diye konuştu.

Dizayi, PKK’nin Suriye kolu olarak kabul edilen PYD’nin Rojava politikasını da eleştirdi. Iraklı Kürt siyasetçiye göre, PYD bölgede tekelci bir siyaset izliyor ve kendisi dışındaki Kürt siyasi yapılarının kuvvetlenmesine izin vermiyor.

 

Kaynak: Tevhidi Gündem

 

Haseke'de ölen PKK militanlarının bir kısmının ölüsü; 

b75ikqecuaakofh.jpgb75ikrjcaaa7gvq.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.