1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dün Hama; bugün Rakka, Halep ve Yermuk...
Dün Hama; bugün Rakka, Halep ve Yermuk...

Dün Hama; bugün Rakka, Halep ve Yermuk...

Hama katliamının yıl dönümünde analar 33 yıl önce yaktığı ağıtlara devam ediyorlar Suriye topraklarında.

A+A-

Tarihler Şubat 1982'yi gösteriyordu. Firavun olma ve Firavun olarak kalma hırsı, Nusayri cahilliğiyle de birleşince mazlumların tepesine zulüm diye yağıyordu sünni düşmanlığı.

2 Şubat 1982 günü başlayan ve 21 gün Süren Hama Katliamı'nda resmi kaynaklara göre 70 bin'i aşkın Suriyeli hayatını kaybetti, 800 bin Hamalı da terk-i diyar ettirildiler. Namuslar kirletildi, ekinler ifsad edildi. Dönemin zalimi adeta Firavun ve Nemrudu arattı. Katliamdan önce Rafızi İranla ve sözde inklabın baş mimarisi Humeyni ile her türlü İşbirliği yapan Hafız Esad, iki aya yakın Hama'yı taklarla kuşatıp giriş çıkışlara izin vermedi. Açlık ve sefillik baş gösterincce de saldırılar başladı.

Bugün o katliamın yaşandığı 2-23 Şubat 1982 Hama Katliamı'nın yıldönümünde ise zalim oğlu zalim Beşşar Esed komutasındaki Suriye ordusu sadece Hama değil tüm Suriye'yi bombalarla harap etmekte.

İslam dinine savaş açmada Batılı devletlerden daha çok kendisini destekleyen İran ve Hizbullat'tan da aldığı desteklerle Muvahhiletin ve mazlumların tepesine ismini ve etkisini dahi duymadığımız cinsten bombalar bırakıyor, ölümcül bombalar...

Daha dün Esed'e ait helikopterlerin Halep kentine "varil bombalarıyla" düzenlediği saldırıda çogu çocuk ve kadın olmak üzere 165 kişi öldü.  Temmuz 2012'den itibaren devam eden savaşın her gününde bir bölgede (ekseriyeti kimyasal olmak üzere) katliamlar yapılıyor.

33 yıl önce, Said Havva ve cemati özelinde Sünni kıyımına ahdeden Esed ailesi, bütün dünyanın kısık gözleri önünde katliamlarına hala devam etmekte. Binlerce savunmasız sivil, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed'in (Beşşar Esed'in babası) kardeşi Rıfat Esed komutasındaki 12 bin Suriye askeri tarafından kıyımdan geçirildi.

"Tarihin en büyük katliamları listesi" diye bir liste yapılsa muhtemelen ilk sıralara yazılacak olan Hama Katliamı, dünyanın merkezinde, Ortadoğu'da, ama bütün dünyadan da habersiz(!) bir şekilde yapıldı.

İnsanlar sadece, Baas rejiminin bekasının önünde tehlike oluşturdukları için yaşlarına-cinsiyetlerine-durumlarına aldırmadan kıyımdan geçirildi. Hatta Halep çevresindeki köylerde bu katliamdan hayvanlar da nasibini almış, binlerce evcil hayvan bir araya toplanıp yakılmıştı.

2 Şubat 1982'de başlayan katliamda. Uluslararası Af Örgütü'ne göre ölenlerin sayısı 10.000-25.000 arasında olmasına rağmen gerçek rakam bunun çok üstündedir. Suriye Hükümeti ölenlerin sayısı hakkında resmî bir açıklama yapmamıştır.

Hafız Esed'in kardeşi Rıfat Esed'in özel kuvvetleri Hama'ya gönderildi. Hama'da saldırı başlamadan önce şehrin teslim olması ve boşaltılması için son bir çağrıda bulunuldu. Uluslararası Af Örgütü'ne göre piyadelerin ve tankların dar sokaklara rahatça girebilmesi için önce eski şehir merkezi havadan bombalandı, binalar tanklar tarafından yıkıldı.

Eski şehir neredeyse tamamen yok edildi. Bazı iddialara göre Suriye ordusu yıkılmış binaların içinde saklananları öldürmek veya ortaya çıkarmak için zehirli gaz kullandı. Şehirdeki direnişin devam etmesi üzerine şehir büyük toplarla çevrilerek üç hafta boyunca dövüldü. 2 Şubat 1982'de Suriye ordusu geniş çaplı bir top saldırısının eşliğinde şehre saldırdı.

 

Aradan geçen yıllar zülmün acısını dindirmedi. O gün hama'da katliam vardı Esed ailesi tarafından, bugün; başta Hama, Halep, Humus, Rakka Şam, Kusayr ve İdlib başta olmak tüm suriye'de var. Zulüm babadan oğula miras kaldı Suriye'de.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.