1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dün Srebrenitsa bugün Rakka, Ramadi ve Felluce
Dün Srebrenitsa bugün Rakka, Ramadi ve Felluce

Dün Srebrenitsa bugün Rakka, Ramadi ve Felluce

Haçlı katilleri bunda tam 20 yıl önce adları Ayşe ve Ömer olduğu için binlerce mazlum Bosnalı'yı katletti. O gün yaşananları izlemeyi ve yas tutmayı terciheden tağutlar bugün aynı katillerin Şam topraklarındaki katliamlarına destek olmakta.

A+A-

Bugün tertip edilen anmaların, tutulan yasların, vicdandan, merhametten dem vuran kafiyeli sözlerin sahipleri dün Bosna'da akıtılan masum kanları, gencecik kızların ve kadınların namusları için ne yapmıştı? 

Srebrenitsa için kameralar kaşısına geçen yöneticilerin, Haçlı uçaklarının Felluce'yi ve Rakka'yı daha fazla kana boğması için yeni anlaşmalara imza atmasına karşı derin bir ölüm sessizliği hakim. 

Son bir hafta içinde Srebrenitsa'nın katilleri olan Haçlılar; Rakka, Musul, Cerablus, Felluce ve Ramadi'ye tonlarca bomba yağdırdı. 20 yıl önce Srebrenitsa'yı izleyenler bugün bir adım daha ileri giderek Haçlılara daha çok mazlum ve mustazaf kanı akıtmaları için destek olmakta. Stratejik ve siyasi dengeler gereği 20 yıl önceki kan, an itibariyle zalimleri boğacak seviyeye gelen müslüman kanından daha kullanışlı hale gelmiştir.

Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 20 yıl geçti. Bölgede bugüne kadar 130 toplu mezar bulundu. 1995'teki katliamda öldürülen 8 bin 372 kişiden 7 bininin cesedine ya da ceset parçalarına ulaşıldı. 1372 kişi ise hâlâ kayıp. Tüm Bosna'da ise kayıpların sayısı 7 bini buluyor.  

20 yıl sonra insanlığın Srebrenitsa için yapabildiği en iyi şey şaşalı anmalar yapmak, neye hizmet ettiği pek de anlaşılamayan yürüyüşler tertip etmek. 

Türkiye yüzlerce genci Srebrenitsa katliamları için uçaklarla taşırken eş zamanlı olarak aynı insanları yakan ve parçalayan son teknoloji bombaları taşıyan uçaklara vize vermekte.  

Gözler bu zulmü görmese de kulaklar işitmese de vicdanlar harekete geçmese de elbet yerin ve göklerin sahibi görmektedir, işitmektedir. 

Kuşkusuz Rakka'nın çocukları tağutların uluslararası siyasete endeksli merhametlerinden bir pay alamasa da parçalanmış ve yanmış bedenleri ile mahşer günü Rabbleri'nin sonsuz merhametleri karşılaşacakları günü beklemektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.