1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyanın en büyük gölünü nasıl kuruttuk?
Dünyanın en büyük gölünü nasıl kuruttuk?

Dünyanın en büyük gölünü nasıl kuruttuk?

Bir zamanlar dünyanın en büyük göllerinden biri olan Aral Gölü tamamen kurudu.

A+A-

Kazakistan-Özbekistan sınırları içinde yer alan Aral Gölü bu yıl ilk kez tamamen kurudu. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Terra uydusuyla elde edilen fotoğraflar 2000 ile 2014 yılları arasına ait. Büyüklüğü nedeniyle 'Aral Denizi' olarak adlandırılan gölün nasıl kuruduğu bu çarpıcı görüntülerle anlaşılıyor.

Sovyetlerin yanlış politikasının bir sonucu

Sovyetler Birliği'nin 60'lı yıllarda hayata geçirdiği hatalı proje sonrasında, sularının pamuk gibi tarım ürünleri yetiştirmek amacıyla kullanılmasıyla göl küçülmeye başladı ve bugün artık Kızılkum Çölü'nün bir parçası haline geldi.

Suyun yüzde yetmiş beşi boşa aktı

Sulama faaliyetleri 1940’larda başladı. Sulama kanallarının kalitesizliği dolayısıyla, çekilen suların yüzde 50’si ile 75’i boşa aktı. 1960’lı yıllarda su seviyesi her yıl 20 santimetre alçaldı. 1970’lerde durum daha da kötüleşti. Su seviyesindeki kayıplar yıllık yarım metreyi buldu. 1980’lerde alçalma 1 metreye yaklaşırken gölden çekilecek su neredeyse kalmadı. Göldeki balıklar yavaş yavaş ölürken tarım ilaçlarının suyu zehirlemesiyle durum daha da kötüye gitti.

Dünyadaki doğal kaynakların büyük bir hızla yok olmasının sebebi konusunda insanların 'bilinçsiz' tüketici olmaları gösterilse de hiç şüphesiz bunun sebebi insanların kendi elleriyle işlediklerinden başka birşey değildir. "İnsanların kendi ellerinin kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde fesad ortaya çıktı."(Rum/41)

Şirkin, tuğyanın ve fuhşiyatın her geçen gün daha da kendisini hissettirdiği şu günlerde kainattaki bozulmaya başka bir sebep aramak son derece yersiz bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

ii_812-001.jpge_6173-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler