1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya'yı ateşe atan BM'den Yemen'de ateşkes çağrısı
Dünya'yı ateşe atan BM'den Yemen'de ateşkes çağrısı

Dünya'yı ateşe atan BM'den Yemen'de ateşkes çağrısı

Uluslararası Haçlı terörünün destekçilerinden BM'nin Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Yemen'de tüm taraflarca 'derhal ateşkes' ilan edilerek siyasi diyalog ortamına dönülmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Uluslararası terör kurumunun genel sekreteri Ban, ABD'nin başkenti Washington'daki Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Yemen'deki çatışmalardan Suriye krizine, mültecilerin durumundan kendilerini oldukça zor durumda bırakan tüm dünyaya yayılmış olan cihadi oluşumlara, İran'la nükleer uzlaşıdan iklim değişikliği ile mücadeleye kadar dünyanın karşı karşıya olduğu pek çok sorun hakkında açıklama, iddia ve vaadlerde bulundu.

İçinde bulunduğu kurumun yeryüzünü fesada vermesine bakmadan Yemen'in 'alevler' içinde olduğunu ifade eden Ban, çatışmaların patlak vermesinden önce bile Yemen'de insani krizin yaşandığına ve son olayların bu acıları daha da katladığına değindi. Ban, "Bu nedenle Yemen'deki tüm taraflarca derhal ateşkes (ilan edilmesi) çağrısında bulunuyorum" dedi.

"Hayat kurtarıcı yardımların Yemen'e ulaştırılması ve gerçek barışı desteklemenin zamanı" olduğunu vurgulayan Ban, şiddetin derhal sona ermesi ve siyasi diyaloğa geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

Ban, "Suudiler, bir siyasi sürecin olması gerektiğini anladıklarına dair bana güvence verdi. Tüm Yemenlileri bu sürece iyi niyetle katılmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

'Kimyasal silah kullanımı insanlığa karşı suç'muş!

Suriye konusuna da değinen Ban, Özel Temsilci Staffan de Mistura'nın, ülkede süren iç savaşı bitirmek için tarafların anlamlı müzakerelere girme konusunda ciddiyetlerini anlamaya çalıştığını bunun için kilit ortaklarla istişarede bulunduğunu belirtti. 

Ban, Esed rejiminin klor gazı ve diğer kimyasal silahlar kullandığına dair haberlerden çok kaygı duyduklarını ve son derece ciddiye aldıklarını da söyleyerek, kimyasal silah kullanımının insanlığa karşı suç teşkil ettiğini ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

BM'nin yıllardır izlmekle yetindiğiŞam yakınlarındaki Yermuk Mülteci Kampı'nda bulunan Filistinlilerin durumuna da dikkati çeken Ban, kamptakilerin 'Suriye hükümetinin askeri makinesiyle IŞİD'in zulmü arasında kaldığını' iddia etti.

'Uluslararası terör kurumundan dünya cihadına karşı kapsamlı plan'

Ban, "İslam Devleti, Eş Şebab, Boko Haram gibi cihadi oluşumların 'terör(!)' saldırıları ve şiddet eylemlerinden dehşete düştüklerini de belirtirken, BM'nin şiddet yanlısı aşırılık ve 'terörizmle' mücadele konusunda kapsamlı bir eylem planı üzerinde çalıştığını, bunu bu yıl Genel Kurul'a sunacağını bildirdi.

İran'la nükleer anlaşma

İran'ın nükleer programının sınırlanması ve yaptırımların kaldırılması noktasında İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan uzlaşıdan memnuniyet duyduğunu dile getiren Ban, kapsamlı anlaşma Haziran ayı sonunda tamamlandığı takdirde, BM'nin, bu anlaşmanın uygulanması sürecine katkı sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapacağını ifade etti. Ban, "Bu başarı, bölgedeki diğer birçok ciddi güvenlik sorununun ele alınması çabalarının da önünü açabilir" dedi .

 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.