1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Duruş şekliniz fıtık edebilir
Duruş şekliniz fıtık edebilir

Duruş şekliniz fıtık edebilir

Duruş şekillerinin, insanın fiziksel ve psikolojik durumunu yaşantısı boyunca etkileyen önemli etkenlerden olduğunu belirten uzmanlar, baş, gövde, kollar ve bacakların birbirine oranla düzgün ve dengeli diziliminin gerekmekte olduğunu belirtti.

A+A-

Düzgün bir duruşunuz olması için yine dengeli beslenme, egzersiz yapma ve uykunun da çok önem arz ettiğini söyleyen uzmanlar; hareketsizlik, masa başında hiç aralıksız uzun süreli çalışma, yanlış pozisyonda oturma ve yanlış şekilde yatma gibi alışkanlıklar önemli duruş bozukluklarına sebep olduğunu söyledi. Duruş bozuklukları belirli bir yaştan sonra kolay kolay düzeltilemeyen sağlık sorunlarına yol açtığını dikkat çeken Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Postür bozukluklarında en çok şikayet edilen konuların başında boyun-omuz-sırt ve bel ağrıları gelmektedir. Önlem alınmadığı takdirde, duruş bozuklukları ile omurganın boyun, sırt, bel, kuyruk sokumundaki doğal kavisleri ve açılarının normalden daha az (düzleşme) ya da normalden fazla (hiperlordoz) hal alması ile omurlar arası disklere aşırı yük binmesi, aşınmalara, kas spazmları, fibrozitler ve fıtıklara zemin hazırlar" dedi.

Fizyolojik ve biomekanik yönden iyi postürün, minimum çaba ile, vücutta maksimum konfor ve yeterliliği sağlayan duruş olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, duruş bozukluklarını düzeltmek için öncelikle sorunun tespit edilerek doğru duruş şeklinin öğrenilmesi ve kullanımı kolay koşulların düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Uzun süre masa başında çalışanlar, sürekli bir ekran izlemek zorunda kalanlar, çok fazla miktarda el işi yapanlarda sırtta kamburluk, omuzlarda çökme ve yuvarlaklaşma ve boynun öne doğru eğim yapması şeklindeki duruş bozuklukları ile çok sık karşılaşıldığını ifade eden Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, "Boyundan kola-ele vuran ağrınız veya uyuşmanız mevcutsa boyun fıtığı, belden bacağa yayılan ağrınız veya uyuşmanız varsa bel fıtığı olabileceğinizi belirten Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, bu durumda öncelikle bir fizik tedavi uzman doktoruna kendinizi kontrol ettirmeniz gerektiğini, bel ve boyun fıtıklarında erken teşhisin ve tedavinin çok önemlidir" diye konuştu.

Bursa’daki merkezinde uzun yıllardır uyguladığı manipülasyon tedavisi (elle tedavi) yöntemi ile bir çok hastaya şifa veren Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, uyguladığı bu tedavi yönteminin Türkiye’de çok az sayıda uzman doktor tarafından bilinip uygulandığını söyledi. Manipülasyon tedavisinde hastalıklı bölge üzerine bir takım bastırma, germe, döndürme gibi teknikler uyguladığını ifade eden Dr. Ali Şahabettinoğlu, manipülasyon tedavisinin hafif sorunlarda 2-3, orta problemlerde 4-6, ileri vakalarda ise 8-10 seans sürdüğünü ve tedavileri 3-5 gün aralıklarla uyguladığını dikkat çekerek manipülasyonun masajla karıştırılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manipülasyon tedavisi ile hastaların yüzde 98’inin iyileştiğini, sadece yüzde 2 hastada ameliyat gerektiğini belirten Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, tıbbi olarak gerekmedikçe ameliyat gerçekleştirilmemesini önemle belirtti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler