1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ebu Hanzala Hocadan mektup
Ebu Hanzala Hocadan mektup

Ebu Hanzala Hocadan mektup

Ocak ayında yapılan bir operasyon sonucu tutuklanan ve Van F Tipi kapalı cezaevinde bulunan Ebu Hanzala Hoca müslümanlara bir mektup ile seslendi.

A+A-

Ebu Hanzala Hoca mektubunda Zilhicce ayında yapılabilecek ibadetlerden ve kurban bayramının nasıl geçirilmesi gerektiğinden bahsediyor. Özellikle şehit ve mahkum aileleri ile ilgili tavsiyelerde bulunan Ebu Hanzala Hocanın mektubunu sizlere sunuyoruz:

''Allah’ın adıyla

Allah’a (cc) hamd, Rasûlüne (sav) salat ve selam olsun.

Esselamu aleykum ve rahmetullah

Kıymetli kardeşim,

Seni muhabbet ve hasretle kucaklıyor, avf ve afiyet içinde olmanı temenni ediyorum. Bu mektubu yine bir Pazar sabahı, aramızı açan ve yüreğimizi hasretle yakan o meş’um pazar’dan nice sonra kaleme alıyorum. Uzun zaman oldu seninle sohbet edemeyeli. İstedim ki bu Pazar yüz yüze olmasa da, mektup üzerinden sohbet edelim.

Sana bu mektubu kaleme aldığımda kardeşliğin, tevhid davetinde yol arkadaşı olmanın ne büyük bir nimet olduğunu bir kez daha anladım. Rabbime bu nimet için sayısız şükrettim. Önce gözümün önünden onlarca güzel sima geçti, sonra odama muhabbet ve samimiyet doluverdi. Şu uzunluğu yedi, genişliği üç adım olan hücre, umman olup genişledi.

Sürekli selamını alıyorum. Allah (cc) seni esenlikte kılsın, rahmetini ve bereketini üzerinden eksik etmesin. Ben iyiyim, Allah’a (cc) hamd olsun. Rabbimin sayısız nimetleri arasında, O’na hakkıyla şükretmenin eksikliği dışında her şey yolundadır.

Sağlığımı merak edip sormuşsun. Allah’a hamdolsun. Senin de bildiğin göz ve boğaz ağrıları dışında bir sorunum yoktur. Boğazım, gözlerime nispetle çok daha iyidir. Bu sıhhatin sebebi dışarıda olduğu gibi sohbet, ders ve vaaz gibi çalışmaların burada olmamasıdır. Her gün düzenli ders yapıyorum. Aynı bölümde beraber kaldığım bir ilim talebesi var. Onunla yaptığımız dersler beni/boğazımı yormuyor. Zira bu küçücük mekanda dudaklarını dahi oynatman, istenenden fazla ses çıkmasına neden oluyor.

Dışarıda boğaz üzerindeki yük, burada gözlere binmiş vaziyettedir. Dışarıdaki kardeşlerden çok fazla kitap istiyorum. Bana kızmıyorlarsa ben halimden memnunum. Bu konuda kardeşlere çok yükleniyorum, lakin sürekli onlara duacıyım. Rabbim onları, bu ilim çalışmalarının ecirlerinden mahrum etmesin.

Değerli kardeşim,

Bu yılki Ramazan programıma baktım. Son on gün İstanbul’da kalıp kardeşlerle itikafa girmeye niyetlenip, ajandama not etmişim. Şerhini yapacağım ahlak kitabını dahi belirlemişim. Allah’ın dilemesi, bizim isteğimize galip geldi, Ramazan’ı sizlerle değil, burada geçirmeyi takdir etti. Mutlaka bunda bizler için hayır vardır.

En çok da Ramazan Bayramına hayıflanıyordum. Tüm kardeşlerle kucaklaşmak, onların güzel simalarını görmek, sevgilerini tebessümlerinden okumak var, diyordum. Rabbimin takdiri ile bu da nasip olmadı. Açıkçası nasıl geçtiğini merak ediyordum. Bir ikindi vakti odamda kitap okuyordum. Hücremin duvarı sert bir şekilde yumruklandı. Bu, bitişik odada kalanlar ile aramızda parola. Haberlerde çok önemli ve acil bir durum olursa hızlı ve sert darbelerle duvara vurmak üzere anlaşmıştık, bu sefer biraz daha hızlı ve seri vuruyordu. Hemen yan odaya geçtim. Ekranda sizleri görünce çok şaşırdım. Spikerin ne dediğini pek anlamasam da birçok kardeşi görmüş oldum. Meğer Allah (cc) şirk basınını hizmetkar kılıp, kardeşleri gösterecekmiş. Basına yansıyan iftiraları bir kenara koyarsak, bu mekanlar için şükredilesi, güzel bir nimetti.

Rabbim amelinizi kabul etsin, kardeşliğinizi muhkem kılsın. Hayırlı bayramlarda kucaklaşmayı ihsan eylesin.

Bu girizgahtan sonra asıl konuya geçmek istiyorum. Bu mektubu sana yazdığım ayın sonlarında (Eylül-Zilkade) iki güzellik bizleri bekliyor.

Zilhiccenin ilk on günü ve akabinde başlayacak olan Kurban Bayramı. Bu defa sen ‘Hocam bize biraz nasihat eder misiniz?’ demeden ben anlatacağım. Seninle beraber kendi nefsime nasihatlerde bulunacak,  ona bu günlerin faziletini hatırlatacağım.....''

Yazının devamı için:

http://www.tevhiddergisi.com/tevhiddergisi-zindandan-mektup-443

Not: Ebu Hanzala Hoca halen Van F Tipi kapalı cezaevinde tutuklu olarak bulunmaktadır.İddianamesi hala hazır olmadığı ve dosyası savcılıkta olduğu için mahkeme tarihi henüz belli değildir.Rabbimizden dileğimiz esaret altındaki kardeşlerimizi hayırlı ve güzel bir şekilde özgürlüklerine kavuşturmasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum