1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ebubekr el-Bağdadi'nin cuma hutbesi (tercüme)
Ebubekr el-Bağdadi'nin cuma hutbesi (tercüme)

Ebubekr el-Bağdadi'nin cuma hutbesi (tercüme)

islam Devleti emiri Ebubekr el-Bağdadi'nin Musul'da kıldırdığı cuma namazında okuduğu hutbenin türkçe tercümesini ilginize sunuyoruz.

A+A-

Müslümanların Halifesi Abu Bakr al-Husayni al-Qurayshi al-Baghdadi’nin (Allah onu korusun) 6 Ramazan 1435 tarihli Hutbesi, Musul-Irak

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” [Bakara 183]

Allah swt. buyurdu, “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. ..” [Bakara 185]

Ey müslümanlar! Ömrü Ramazana ulaşmaya yeten kişi çok büyük bir nimete Allah swt. tarafından bahşedilmiş büyük bir kazanca kavuşmuştur.

O, başlangıcı rahmet, ortası bağışlanma ve sonu cehennem ateşinden kurtuluş olan bir aydır. O aya erişipte inanç ve umutla oruç tutan olursa bağışlanacaktır. Ebu Hureyre (ra.), Rasulullah’tan saw. rivayet etti: “kim ramazan ayı orucunu iman ederek ve karşılığını Allah’tan umarak tutarsa geçmiş günahları bağışlanır ve kim ramazan ayında iman ederek ve karşılığını Allah’tan umarak namaza durursa geçmiş günahları bağışlanır.”

Bu ay Sonsuz Cennetin kapılarını ardına kadar açan, cehennem ateşinin kapılarını kapatan ve şeytanların zincire vurulduğu, içinde bin geceden daha hayırlı bir gecenin bulunduğu aydır. Kim onu ihya etmezse kendini bütün hayırların kapısını kapatmıştır.

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” [Kadr 3-5]

O beri olmuş bir aydır. Beri olduğu şey cehennem ateşidir. Ve bu o ayın her gecesi için geçerlidir. O Cihadın peşi sıra giden bir aydır.

Dolayısıyla bu kutsal ayın avantajını elde edin, ey yalnızca Allah’a ibadet edenler! O ayda savaşın ey Müslümanlar! Allah swt. bizi kendisini tevhidle birlememiz ve dinini yalnızca O’na has kılmamız için yarattı.

“Ben cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etmeleri için yarattım.” [Zariyat 56]

Allah swt. O’na düman olanları öldürmemizi ve O’nun yolunda Cihad etmemizi ister.

Allah swt. buyurdu: “Savaş, hoşunuza gitmediği hâlde, size farz kılındı.” [Bakara 216]. Ve yine Allah swt. şöyle buyurdu: “Baskı ve şiddet kalmayıncaya ve din tamamen Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer (küfürden) vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını hakkıyla görendir.” [Enfal 39]

Ey insanlar! Sadece Allah’ın dinine dahil olun, o dinle kıyam edin, doğruluğunu tasdik edin ve Allah’ın bizlere nasib ettiğinden yüz çevirmeyin, Allah’ın Şeriatında karar kılın, ona başvurun, onu kabul edin, ve Allah’ın hadlerinden razı olun.

“Andolsun, biz elçilerimizi açık mucizelerle gönderdik ve beraberlerinde kitabı ve mizanı (ölçüyü) indirdik ki, insanlar adaleti yerine getirsinler. Kendisinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri yarattık (ki insanlar ondan yararlansınlar). Allah da kendisine ve Resûllerine gayba inanarak yardım edecekleri bilsin. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.” [Hadid 25]

İşte bu Allah’ın dininin tatbikidir. Ve bu da yol gösteren Kitap ve süratli fetihlere ulaştıran kılıçtır.

Ve bu zorlu çalışmalar vesabırla geçmiş senelerin sonunda Mucahid kardeşlerinize, Allah swt. gerçektende  fetihler lutfetti. Onlar Allah’ın düşmanına karşı demir gibi sağlamdılar ve Allah da Hilafetin ilanına ve bir imam tayin etmeleri gereken güne kadar onların gücünü arttırdıkça arttırdı. İşte bu tüm Müslümanların üstüne farz olan bir meseledir. Bu vaciptir! Ve tüm dünya tarafından kabul edilmesi gerekir. Ancak insanların çoğusu cahildir.

Müslümanlar Allah’ın lutfu ve yardımıyla Hilafeti kurdular. Bu olağanüstü nimeti kaybeder, bu ağır yükü yüklenmekten kaytarır, yüz çevirirseniz işte o zaman Allah’ın bu büyük lutfunu elinizden kaçırırsınız. Halife olarak seçilmem Allah’ın beni imtihan etmesiydi. Bu çok ağır bir yük. Ben sizden daha iyi değilim. Hata  edersem bana nasihat edin ve başarıya ulaşırsam bana tabi olun. Ve tawağite (tağutlar) karşı bana yardımcı olun.

Allah’ın yalnızca kendisine ibadet edenlere verdiği sözü size müjdeliyorum:

“Allah, içinizden, iman edip de salih ameller işleyenlere, kendilerinden önce geçenleri egemen kıldığı gibi onları da yeryüzünde mutlaka egemen kılacağına, onlar için hoşnut ve razı olduğu dinlerini iyice yerleştireceğine, yaşadıkları korkularının ardından kendilerini mutlaka emniyete kavuşturacağına dair vaadde bulunmuştur. Onlar bana kulluk eder ve bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Artık bundan sonra kimler inkâr ederse, işte onlar fasıkların ta kendileridir.” [Nur 55]

Ve Allah söz verdi:

“Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. (Gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.” [Al-i İmran 139]

“Onlar, “Allah Resûlü’nün yanında bulunanlara (muhacirlere) bir şey vermeyin ki dağılıp gitsinler” diyenlerdir. Hâlbuki göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır. Fakat münafıklar (bunu) anlamazlar.” [Munafikun 7]

İşte bunlar Allah’ın vaadleridir. Ve sizler Allah’ın verdiği sözlerden razıysanız O’ndan korkun ve takva sahipleri olun.

Her genişlikte ve her imtihanda Allah’tan korkun. Hakkı haykıranlar olun. Hak olanda ayaklarınız demir gibi sağlam olsun. Hakkı sevdiklerinize ve nefret ettiklerinize ulaştırın.

Ve Allah’ın size vermiş olduğu sözden razı olduysanız o zaman Allah yolunda Cihad edin! İnananları buna davet edin ve şüphe zamanlarında yalnızca sabredin. Cihad’da olan ecri, kerameti, yüksek makam ve mevkiyi  ve size bu hayatta ve ahirette vesile olacağı onuru ve izzeti bilseydiniz sizden herhangi biriniz Cihad yolundan bir adım bile olsa ayrılamazdı!

“Allah’a ve peygamberine inanır, mallarınızla ve canlarınızla Allah yolunda cihat edersiniz. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır. (Bunu yapınız ki) Allah, günahlarınızı bağışlasın, sizi içinden ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki güzel meskenlere koysun. İşte bu büyük başarıdır.” [Saf 11-12]

Sizin sevdiğiniz Allah’tan gelcek bir fetihdir ve o fetih çok yakındır!

Hutbenin sonunda Allah’tan bizi ve sizi bağışlamasını diliyorum.

Allah’ı hakkıyla yüceltin. Allahumma salli ala Muhammedin we ala alihi we sahbihi ecmain.

La ilahe illAllahu wahdahu la şerike leh.

Allah’tan başka kimsenin ibadete layık olmadığına şehadet eder ve O hiç kimsenin ortaklığına muhtaç olmadan ordusuna feth verendir.

Ey yalnızca Allah’a ibadet edenler! Dininize başvurun ve ona göre hareket edin. Size bu dünyada ve ahirette onur, şeref ve izzet hediye eden Allah’tan korkun.  Karşınıza zorluklar çıkarsa Allah’tan korkun. Size rızık bahşedilirse yine Allah’tan korkun. Size başından sonuna rahmetle ve lutufla dolu bir hayat bahşedilirse yine Allah’ tan korkun ve O’nun yolunda Cihad edin. Büyük tahtın sahibi yüce Allah’tan kelimelerinizi birleştirmesini aranızdaki neyse onu düzeltmesini ve sizi rızasına ve sevgisine yönlendirmesini istiyoruz.

Ey Allah’ım, İslam’ı ve Müslümanları onurlandır.

Ey Allah’ım, İslam’a, dünyanın doğusundaki ve batısındaki Mucahidlere Allah’ın düşmanı olan kafirlere ve inanmayanlara karşı feth ver.

Ve davetimizin sonu yaratılmış her şeyin bakıp gözetenine  hamd etmek ve O’nu yüceltmektir.Allah’ın salatı ve selamı Nebi Muhammed’in üzerine olsun.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum