1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Ekmek istiyorum!" Nasıl yani?
"Ekmek istiyorum!" Nasıl yani?

"Ekmek istiyorum!" Nasıl yani?

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu seçim çalışmalarında kullanacağı slogan ve logo ile seçim bildirgesini açıkladı. Tam olarak neyi ekmek istediği veya nasıl bir ekmek istediği anlaşılamasa da, buğday ekip ekmek üretimine hız vereceği düşünülüyor.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda hem kampanya sloganını hem de seçim bildirgesini açıkladı. Yeni sloganıyla beraber logosunuda tanıtan İhsanoğlu twiter kullanıcılarınada epey bir malzeme çıkarmış gözüküyor.

"Ekmek istiyorum"

Ben MHP, CHP dahil, AKP, HDP, BBP seçmenlerinin, tüm Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayıyım. Hiçbir partiye diğer partilerden daha yakın veya uzak değilim. Hepsine sonsuz sevgi ve saygı besliyorum. Her partide namusuyla çalışan bürokrat, teknokrat var. Benim tüm ülkede, sevdiğim saydığım milletim vardır. Sevgili ey azizler, elimde bir avuç tohum var. Bu tohumları ekmek istiyorum. Sevmek istiyorum. Sevgi ekeyim ki sevgi filizlensin. İnsanlarımız kavga etmesin.

"Sıkmabaş da dedirtmem çapulcu da"

28 Şubat’ta gencecik kız çocuklarımıza ‘sıkmabaş’ diye bağıran ceberrut bir devlet vardı. Ben buna karşı dokuz çocuğun yanında durdum, makamım elimden alındı. Ben öğrencilerime ‘sıkmabaş’ diye hakaret ettirmem. Ben talebelerimede, gözleri sevgi dolu gençlerede çapulcu dedirtmem, bir insan evladına böyle hakaret edilmesine müsaade edemem. Ali İsmail Korkmaz da bunlardan biriydi. Bir daha bu acıların yaşanmaması için yola çıktım.

"Cumhurbaşkanı yolyapmaz yol gösterir"

Toprağa dirlik ekmeliyiz. Türkiye’nin bir bölümü ödenemez biçimde kredi kartı borcu içinde. Bunu ödemek için vatandaşlarımız yemelerinden, içmelerinden oluyorlar. Nereye gitsem duyduğum şey borçluluk halidir. Cumhurbaşkanının icra yetkisi yoktur ama icra ile el ele verip, çağrı yaparak, yetkisini kullanarak yol gösterir.

Cumhurbaşkanı yol yapmaz ama yol gösterir. Dünyada hürriyet olmadan zenginliğe ulaşan hiçbir ülke yoktur. Hür düşünce toplumdaki zenginliğin baş şartıdır. Hürriyet demokraside şarttır. 

"Atatürk en akılcı çözümleri üreten bir liderdir"

Dış dünyaya gelince, Atatürk’ün sözünü her yere yazıyoruz, “Yurtta sulh cihanda sulh” diyoruz. Uygulamada ne kadar başarılı oluyoruz. Atatürk şu anda yaşasaydı ne yapardı? Şunu kesinlikle söyleyebilirim. Şu anda yaşasaydı, Ortadoğu, Kafkaslar, Balkanlar’da barış ve refah için temelini atmıştı. Filistinli çocuğun attığı tweet, New York’taki Yahudi genci ağlatıyor. Bir saniyede olup bitiveriyor.

"Lâik, demokratik bir biçimde el ele verelim"

Bu koca coğrafyada değil mezhep milliyet savaşlarıyla despotluk kibir mi üretecek? Yoksa lâik, demokratik bir biçimde el ele vereceğiz? Barış mı kazanacak, savaş mı kazanacak? Birlik mi kazanacak, ayrışma mı? Ben birlikten yanayım.

"Bir çift sözüm var"

Neredeyse bir ay sonra Türkiye önemli bir seçim yapacak ama bizim elimizde bu masraflı seçimi finanse edecek imkânlar yok. Bir rakibimiz hem iktidar olmanın getirdiği avantajla, hem de başbakanlığın imkânlarıyla bolluk içerisinde bir kampanya yapabilecek. Bazı kanallarda 'aman Ekmel Bey’i aciz gösterin, dili sürçerse bunu abartın, iyi bir söz söylerse görmezden gelin, onu örtünüz' gibi dolaşıyor. Gizlisi saklısı yok, iftiranın bini bir para. Güvendiğim tek şey var, Türk milletinin derin sağduyusu. Türk milleti tarih boyunca bunu göstermiştir. Güzel milletime bir çift sözüm var. Aziz kardeşlerim, ey azizler, korkmayınız, Türkiye’de istikrarı sarsacak hiçbir şey yapmayacağım. AK Parti dahil bütün partilerle el ele vereceğim.

Kutsallarını sıraladı...

Ekmek için… Ne demek ekmek için? Milletimizin kültüründe çok kutsal kavramlar var. Bunun başında kitap gelir. Biz kitap diye Kuran-ı Kerim'e deriz. Bir başka kutsalımız var, bayrağımızdır. Bayrağımız bizim canımızdır, kanımızdır. Bu devletin tapu senedidir. Bir başka kutsalımız ekmektir. Ekmek bizim için çok kutsal bir kavramdır.

"Mehmet Akif Ersoy’un dergâhında büyüdüm"

Ekmek fırından aldığımız ekmek, ekmek tüten ocak demektir, ekmek alın teri demektir. Şerefimiz, namusumuz demektir. Kitabımıza, bayrağımıza, ekmeğimize sahip çıkalım. Ben Mehmet Akif Ersoy’un dergâhında büyümüş bir gurbetçi çocuğuyum.

Biraz da riya

O kadar zulüm mazlum gördüm ki, en zor şartlarda arabuluculuk yaptım. Filistin’de devlet nişanı alan ilk ve tek Türk benim. 20 bin yetimin kefaletini, Gazze’de, Somali’de İslam dünyasının birçok yerinde, aç, susuz kalmış insana, bebeğe, karnını doyurmasına sebep oldum. Yüz binlerce insanın hayatta kalmasına sebep oldum.

ekmel.jpg1(285).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.