1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. El Kaide lideri Zevahiri yeni ses kaydı yayınladı
El Kaide lideri Zevahiri yeni ses kaydı yayınladı

El Kaide lideri Zevahiri yeni ses kaydı yayınladı

Eymen Zevahiri, yayınladığı son ses kaydıyla, "İnsanlar kendi liderlerini seçerlerse, El Kaide ile bağlantıları İslâm ümmetinin büyük umutlarına engel olmayacaktır" dedi.

A+A-

El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri yayınladığı ses kaydıyla Suriye'de savaşan Nusret Cephesi'nin El Kaide ile biatını bozup bağlantısını koparmaya karar vermesi halinde, yapı olarak buna bir itirazları olmayacağına dair ipuçları verdi.

Sosyal medyada yayınlanan kayıtta Zevahiri pek çok kimsenin Nusret Cephesi ve El Kaide ile bağlantısı konusunda tartıştığını ve mücadele ettiğini söylerken, "Eğer insanlar kendi liderliklerini seçerlerse, örgüt bağlantıları İslâm ümmetinin büyük umutlarına engel olmayacaktır" dedi.

Suriye direnişinde muhalif gruplar içinde etkili gruplardan biri konumunda bulunan Nusret Cephesi, El Kaide ile bağlantısı nedeniyle ABD ve Birleşmiş Milletler'in terör örgütleri listesinde bulunuyor. Nusret bu sebeple Cenevre görüşmelerine de dâhil edilmemişti. Bu durum en çok Nusret Cephesi'nin Fetih Ordusu'ndaki Suud ve Katar bağlantılı müttefiklerini zora sokuyor. Dış güçlere karşı tavrını netleştiremeyen Fetih Ordusu bu sebeple ele geçirdiği birçok bölgeyi Nusayri rejime bırakarak geri çekildi.

Al Jazeera muhabiri Zeina Khodr, Zevahiri'nin açıklamalarının El Kaide ile Nusra Cephesi arasında ayrılık olarak yorumlanabileceğini söyledi. Khodr, "Bu açıklama El Kaide'nin merkezi liderliğinin, Suriye koluna örgütten ayrılmaları için bir onay olarak yorumlanıyor" dedi.

Son aylarda Nusra Cephesi'nin "imaj değiştirmeye", Suriye halkına ve ABD gibi dış güçlere karşı kendini daha ılımlı, tamamıyla Suriyeli ve El Kaide ile bağlantısı olmayan bir örgüt olarak göstermeye çalıştığı, ancak örgütün lider kadrosunun El Kaide ile bağlantıları koparma konusunda kararsız olduğu yönündeki iddiaların sayısında artış vardı.

Khodr da bu durum hakkında, "Nusra'nın yönetici kadrosunda ne yapılması gerektiği konusunda bir anlaşmazlık vardı. Zevahiri'nin onayını vermesiyle durum belki değişir" dedi. Khodr, Zevahiri'nin mesajının zamanlamasının "ilginç" olduğunu söyleyerek, "Muhaliflere destek verenler Nusra'yı sahada rejim güçleriyle mücadele etme yetisine sahip tek güç olarak görmekte. Ancak şimdiki soru, Nusra El Kaide'den ayrılmaya karar verirse uluslararası toplumun duruşunun ne olacağı. Uluslararası toplum, Nusra'yı meşru bir muhalif olarak görecek mi?" ifadelerini kullandı.

El Kaide bağlantısı muhaliflere destek veren rejimlere kaygı veriyor

2012 yılından bu yana iç savaşta büyük rol olan Nusret Cephesi o yıllarda Irak-Şam İslam Devleti olarak bilinen İslam Devleti lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye bağlıydı. 

Nusret Cephesi sonraki yıllarda muhalif yapılarla işbirliğini arttırsada zaman zaman Batı destekli muhalif gruplarla da çatışmıştı. Mücadele kapasiteleri nedeniyle örgüt, rejime karşı olan Suriyeliler arasında popüler bir güç haline gelse de yine pek çok muahlif grup, Nusret Cephesi'nin El Kaide ile olan bağlantılarından dolayı kaygı duyuyordu. Son olarak İdlib'te hakın Nusret Cephesi ve şeriat karşıtı sokak eylemleri düzenlemesi basına yansımıştı.

Nusret Cephesi ve beraberindeki Fetih Ordusu bileşenleri son dönemde uzun bir aradan sonra Halep'te rejim güçlerinin elinde olan Han Tuman beldesini ele geçirmiş, çatışmalarda İran Devrim Muhafızları 13 kayıp vermişti. Beldenin el değiştirmesi, Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere yeni ikmâl yollarının açılması ihtimalini güçlendirmişti.

Ateşkesin dışında tutuldu

Nusret Cephesi, ABD ve BM'nin terör listesinde olmasına rağmen, diğer muhalif gruplarla işbirliği yaparak bir tür meşruiyet kazanmaya çalışıyordu. Şubat ayında yapılan ateşkes anlaşmasında ise İslâm Devleti ile beraber, ateşkesin dışında tutulmuştu. Fakat ateşkese uyan muhalifler yüzünden elinde bulundurduğu bazı beldelerden halkın zarar görme gerekçesini öne sürerek geri çekilmişti.

Katar ve Suud bağlantılı Suriye muhalefeti hem Rusya'nın hem de Suriye rejiminin ılımlı muhaliflere saldırmak için Nusret savaşçılarının muhalefetin elindeki bölgelerdeki varlığını bahane olarak kullanmasından şikâyet ediyor.

Khodr, "Muhaliflerin çoğu 'Nusra, Kaide ile bağını koparırsa bu Rusya ve Suriye rejimine ılımlı muhaliflere saldırmak için artık bir bahane bırakmayacaktır' diyecektir" dedi. 

Zevahiri, El Kaide bağlılarını Şam ilerleme çağrısı yaptı

Zevahiri aynı zamanda kendisini dinleyenlere Suriye'deki savaşa katılmaları yönünde çağrıda bulundu. 

 

Kaynak: Al Jazeera, Tevhidi Gündem

 

Eymen el-Zevahiri'nin son ses kaydı;

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
    İlgili Haberler