1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. En agresif ve en mağlup Başkan
En agresif ve en mağlup Başkan

En agresif ve en mağlup Başkan

ABD Başkanı Obama’nın, ülkenin en “saldırgan” başkanlarından biri olduğu, Amerikan ordusunun yedi ülkede askeri operasyonuna onay verdiği ifade edildi. İslam Dünyasına olan bu saldırganlığı ona en çok mağlup olan başkan ünvanını da kazandıracak gibi.

A+A-

CNN için çalışan gazeteci Peter Bergen, “Obama’nın uzun yıllardan bu yana askeri anlamda en agresif başkanlardan biri olduğu ortaya çıktı. Başkan, yedi İslam toprağında askeri operasyona onay verdi: Afganistan, Irak, Libya, Pakistan, Somali, Yemen ve şimdi de Suriye’de” yorumunda bulundu.

Gazeteci, Obama’nın ABD ve Müslüman ülkeler arasındaki ilişkileri yeniden başlattığına ilişkin 2009 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı konuşmanın ve aldığı Nobel Barış Ödülü’nün birçok kişi tarafından mevcut Amerikan liderinin savaş karşıtı politika izlediğine kanıt olarak algılandığını hatırlattı.

Ancak Suriye’ye yönelik bombardımanın, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana BM, NATO, Arap Birliği ve ABD Kongresi’nin resmi izni alınmadan başlatılan ilk kapsamlı askeri operasyon olduğunu kaydetti.

Bergen ayrıca insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılara ilişkin örnek verdi. Verilerine göre George W. Bush döneminde, Pakistan’da 48 ve Yemen’de sadece 1 saldırı düzenlenirken Obama döneminde Pakistan’da 328 ve Yemen’de 99 hava saldırısı gerçekleştirildi.

Gazeteci, bazılarının Obama’yı barışçıl çözüm taraftarı olarak gördüğünü ancak aslında gerçeğin her şeyin tamamen farklı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Obama'nın İslam Dünyası'na olan bu kininin kendisinin ve halkının sonunu getireceği belirtiliyor. İslam coğrafyasında yaşayan halkların büyük bir kısmı için savaşılması ve defedilmesi gereken düşman gözüyle bakılan Amerika aynı zamanda İslam topraklarında ki Tevhid ehlinin halk nazarında taban kazanmasına da sebep oluyor.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.