1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "Ankara'da patlayan bomba Brüksel'de de patlayabilir"
Erdoğan: "Ankara'da patlayan bomba Brüksel'de de patlayabilir"

Erdoğan: "Ankara'da patlayan bomba Brüksel'de de patlayabilir"

Çanakkale’de konuşan Erdoğan: “İşte Ankara'da patlayan bombanın şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de patlamaması için hiç bir sebep yok.” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale'de gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

"Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patlayabilir"

Belçika'da bugün toplantı olduğunu hatırlatan Erdoğan, Brüksel'de toplantının yapıldığı yerin arkasında PKK örgütünü ait çadırın kurulmasına izin verildiğini ifade ederek, "Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil, bunlar samimi değil, bunlar ikircikli davranıyorlar. Bugün bayrağı indirmişler, posterleri kaldırmışlar. Kimi aldatıyorsunuz ya, dürüst olun dürüst, samimi olun. Karşınızda aldanacak bir Türkiye yok, bir Türk Milleti yok bunu böyle biliniz. Bunun adı teröre teslim olmaktır, bunlar teröre teslim oldular. İşte Ankara'da patlayan bombanın şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brükselde patlamaması için hiç bir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen Avrupa ülkelerinin hala aymazlık içinde hareket etmeleri mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ayağınızın ne zaman mayına basacağını asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır. Buradan bir kez daha terör örgütlerine, doğrudan veya dolaylı kucak açan destek veren ülkelere sesleniyorum, koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye'de patlayan bombaları televizyon ekranlarından seyretmek size birşey ifade etmeyebilir. Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patlamaya başladığında bizim ne hissettiğimizi mutlaka anlayacaksınız. Ama o zaman herşey için geç olacak. Kendi ülkenizi hedef aldığınızda asla tahammül edemeyeceğiniz faaliyetleri sırf Türkiye'ye yönelik oldukları için desteklemekten vazgeçin" şeklinde konuştu.

"Bayrağımızın dışında bayrak tanımıyoruz"

“Tek millet diyoruz. 97 milyonuyla tek bayrak diyoruz. Bayrağımızın dışında bir bayrak tanımıyoruz. Paçavraları bu milletin evladına bayrak diye sunanlara karşı bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer üstünde ölen varsa vatandır. 780 bin kilometre kareyle tek vatan. Devlet içinde devlet tanımıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nden başka devlet tanımıyoruz. Yok paralel devletmiş, oymuş buymuş tanımıyoruz. Dün Çanakkale’ye en modern toplarıyla, eğitimli askerleriyle gelenler hiç ummadıkları bir mağlubiyetle karşılaşmışlardır. Çanakkale’nin mezarları olacağını herhalde hiç düşünmemişlerdi”

"Öfkeye kapılmamak mümkün değil"

"Biz millet olarak karşımıza mertçe çıkan kim olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun yılmayız, korkmayız, mücadeleden kaçmayız. Ama terör denen ve karşımıza en alçak en sinsi en ahlaksız en insanlık dışı yöntemlerle çıkan musibet işimizi gerçekten zorlaştırıyor. Son örneğini geçtiğimiz Pazar günü Ankara'da Kızılay Meydanı'nda yapılan bombalı saldırı ile yaşadık. Masum insanların arasına giren bir bombalı araç 35 vatandaşımızın hayatına mal oldu. Mankurt olarak nitelendirdiğim bu aşağılık varlıkların hainlikleri karşısında öfkeye kapılmamak mümkün değil. Bölgemiz ve ülkemizde faaliyet gösteren ne kadar terör örgütü varsa hepsi de Türkiye'ye karşı birleşti. Buna karşılık başta batı ülkeleri olmak üzere pek çok devlet hala bu örgütler karşısında ilkeli bir tavır ortayak koyamıyor" 

"Ülkemizin bekası olduğunda hiç kimse kusura bakmasın"

"Ülkenizde bombalı saldırı olduğunda, sizin bir milletvekiliniz bombacının taziye çadırına gittiğinde, akademisyen sıfatı taşıyanların ülkenizin birliğine yönelik eylem yapan terör örgütüne destek verdiğinde sizin tavrınızın ne olacağını da gayet iyi kestirebiliriz. Türkiye bugüne kadar benzer bir tehdide maruz kalacak batılı ülkelere göre çok daha hoşgörülü, çok daha hukuk devleti ilkelerine uygun mücadele pratiği ortaya koyuyor. Biz bundan sonra da kendi yolumuza devam edeceğiz. Avrupa ülkeleri biraz empati yapsınlar. Bizdeki terörle mücadele yöntemleri, Fransa, Amerika'dakilerinden çok daha insaflı, temel hak ve özgürlüklere çok daha uygundur. Biz ne yaptığımızı nasıl mücadele, kimlere karşı mücadele ettiğimizi gayet iyi biliyoruz. Avrupa Birliği'nin diğer uluslararası kurumların eleştirilerine bakarken, gerçekten adilse kulak veririz, değilse kusura bakmasınlar. Ülkemizin bekası olduğunda hiç kimse kusura bakmasın" 

"Avrupa bir avuç mülteciye yer bulamadı"

Erdoğan, Türk tarihinde kıyım ve katliam olmadığını vurgulayarak, "Bizim tarihimizde insanların ve toplumların iliğini sömürme anlayışı hiç yoktur. Bizim terörle mücadelemizin de bir ahlakı, bir ölçüsü, bir meşruiyeti vardır. Birileri bizi zorladığı talep ettiği için değil, zaten kendi kültürümüzde var olduğu için bu şekilde davranıyoruz, davranmayı sürdüreceğiz. Türkiye 3 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yaparken, bir avuç mülteciye yer bulamayıp Avrupa'nın ortasında bu mazlumları utanç verici şartlara mahkum edenler önce dönüp kendilerine baksınlar. Bizler, Çanakkale'deki kahramanları olarak onların şanına şerefine mücadelesine gölge düşürecek en küçük yanlışın içinde olmayız. Şehitlerimizin ruhlarını muazzeb etmedik etmeyeceğiz" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler