1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "Askerleri geri çekmek söz konusu değil"
Erdoğan: "Askerleri geri çekmek söz konusu değil"

Erdoğan: "Askerleri geri çekmek söz konusu değil"

Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Çoviç ve Konsey Üyesi Bakir İzzetbegoviç ile düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularına cevap verdi.

A+A-

Musul'daki Türk askeri varlığı ve Rusya'nın bu konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıması ile ilgili soruya Erdoğan, "Musul meselesinde bildiğiniz gibi buraya Türk askerinin gitmesi aslında 2002 yılında olan bir faaliyettir ve bu hareketten sonra da 2014'te merkezi yönetim Haydar El-Abadi'nin bizi ziyaretlerinde kendilerinin bizden eğitim noktasında talepleri olmuştur, gerek asker, gerek polis olarak" cevabını verdi. 

Türkiye'den giden askerlerin muharip olarak değil, eğitimci olarak Musul'a gittiğini vurgulayan Erdoğan, "Şu anda orada gerek Başika'da gerekse kamp yerinde yaptıkları iş eğitimdir. Bu eğitimi veren askerlerimizin eğitim verdikleri Peşmerge sayısına, miktarına göre de bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek söz konusu değil" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Türkiye, Amerika ve Kuzey Irak'ın 21 Aralık tarihinde üçlü bir toplantı düzenleneceğini ve bu toplantıda bölgesel ve genel konuların ele alınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şunları söyledi:

"Rusya Federasyonu'nun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gitmesi ne adına? O ayrı bir sorudur. Bir defa Rusya Federasyonu burada taraf değildir, ne adına gidiyor o da ayrı bir konu. Türkiye olarak bizler oradan verilen cevabı şu an gördük. Nitekim Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bu müracaatı bildiğiniz gibi reddetti. Bundan sonraki süreçte ne olur, onu da izleme işlemini sürdürürüz.  Ama biz Türkiye olarak şu anda dünyada, özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleriyle müşterek hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz ve talep edilmeyen bir yerde biz yokuz. Her talep edilen veya eden ülkeye de olumlu cevap vermeye kimse mecbur değildir. Ama bizim bir özelliğimiz var, nedir bu? Bizim bir tarafta 911 kilometre Suriye ile sınırımız var, bu bizim için hayati önem ifade etmektedir. Öbür tarafta yaklaşık 390 km Irak'la sınırımız var, bu da bizim için hayati önem ifade etmektedir. Rusya Federasyonu'nun bahsi geçen bu ülkelerle bir sınırı mı var?"

Türkiye olarak gerilimden yana olmayacaklarının altını çizen Erdoğan, konuşmasını, "Sabırlı olacağız ve bu sabırlı yaklaşım, inanıyorum ki diplomatik ilişkilerimizi güçlü hale getirecektir. Belki yeniden inşasına vesile olacaktır" diye tamamladı. 

Irak'ın askerleri çekme konusunda kesin tutumu karşısında Erdoğan'ın "Askerleri geri çekmek söz konusu değil" açıklaması Irak cephesinden tepki göreceğe benziyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler