1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan-Biden gerilimi
Erdoğan-Biden gerilimi

Erdoğan-Biden gerilimi

Bayram namazı çıkışında Joe Biden'ın Türkiye'yle ilgili açıklamalarına yanıt veren Erdoğan, "Biden bu konuda bu tür ifadeler kullandıysa benim için tarih olmuştur" dedi. Beyazsaray'dan ise yanıt gecikmedi.

A+A-

Bayram namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özellikle son dönemlerde bölgede, Suriye'de ve Irak'taki gelişmeler nedeniyle hassasiyetlerinin ve bölgenin sıkıntılarının çok açık ve net ortada olduğunu belirtti. Erdoğan sınırda alınacak askeri tedbirler hakkında da konuştu; 

"Öldüren Müslüman, öldürülen Müslüman böyle bir tabloyu yaşıyor. Allahu ekber nidalarıyla insanların öldürülmesi ve ölmesi, tahammül edilir, katlanılır bir şey değildir. Bunun bizim dinimizde katiyen bir yeri de yok. Şu anda sınırlarımız malum adeta tehdit altında, bunları görüyoruz. Şu anda Kobani'de olan, yarın belki Haseki'de olacak, belki daha farklı sınırımıza yakın bölgelerde olacak. Dolayısıyla tüm bu gelişmelere karşı tabii ki Türkiye Cumhuriyeti olarak da bizler tedbirlerimizi azami ölçüde almış bulunuyoruz. Bunlarla ilgili olarak da atılması gereken adımları, ulusal ve uluslararası bazda da hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz."

Bayramlık ağzını açtı:"Biden benim için tarih olmuştur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, "ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard'ta yaptığı bir konuşmada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bölgedeki ABD müttefiklerinin İslam Devleti'ne yardım yaptığını öne sürdü. Sizin Türkiye Cumhurbaşkanı olarak Suriye'ye ilişkin olarak kendisine 'Siz haklıydınız' dediğinizi iddia etti. Bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi: "Bu konuda eğer Biden, bu tür ifadeler kullandıysa, Biden benim için tarih olmuştur. Asla benden böyle bir ifade sadır olmamıştır, bir. İki, bir defa Türkiye, ki o dönem hükümetteyiz, ben başbakanım ve bu dönemde de yine kesinlikle başta IŞİD olmak üzere hiçbir terör örgütüne, bakın terör örgütü diyorum, bizim en ufak bir yardımımız olmamıştır. Bunu kimse ispatlayamaz. Yabancı savaşçılar asla bizim ülkemizden Suriye'ye girmemiştir. Turist pasaportuyla bizim ülkemizden gelip Suriye'ye geçer ama silahlı olarak geçtiğini kimse söyleyemez. Bu konuda hassasiyetimiz aynen devam etmektedir. Biz şu ana kadar 6 bin kişinin Türkiye'ye girişini yasakladık, bin kişiyi deport ettik. Bunları yapan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'dir, Türkiye Cumhuriyeti Devletidir." 

"Fransa'nın "Bin savaşçı orada", İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi'nde "600 savaşçı orada" açıklaması yaptığını dile getiren Erdoğan, "Bunları kendileri söylediği halde Türkiye'yi bu tür bir suçlamayla karşı karşıya bırakmak çok yanlış bir şey. Esefle karşıladım. En son ABD'de, bu son gidişimde yaptığımız görüşmede de asla kendilerine bu noktada 'Biz yanlış yaptık. Bizim böyle bir duruşumuz oldu. Orada siz haklıydınız' asla böyle bir şey olmamıştır. 

Sayın Biden eğer Harvard'ta böyle bir şey söylediyse, bizden özür dilemesi lazım. Bakın bunu da açıkça söylüyorum. Öyle ufak tefek çevresinden dolaşarak yapılacak açıklamalar bizim kabulümüz değildir" diye konuştu.

Beyaz Saray'dan jet açıklama

Biden'in açıklamalarına sert bir tonda cevap veren Erdoğan'a Beyaz Saray'dan yanıt gecikmedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Sözcüsü, Biden’in aslında konuşmasında Suriye'deki belirsizliğe vurgu yapmak istediğini, Biden’ın Erdoğan’a “hayran olduğunu”, bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söyledi.

ABD’nin İslam Devleti’ne karşı oluşturulan küresel koalisyona askeri destek sağlaması için Türkiye’yi ikna etmeye çok yaklaştığı bir dönemde ABD Başkan Yardımcısının İslam Devleti'nin bölgedeki kazanımlarından, aralarında Türkiye’nin de olduğu ABD müttefiklerini sorumlu tutması krize sebep oldu.

Biden’ın Ankara’da büyük tepki toplaması beklenen açıklamalarının ardından “damage control” (hasar kontrolü) stratejisi izleyen Beyaz Saray Sözcülüğü ise Hürriyet’e bir yazılı açıklama göndererek, Biden’ın konuşmasında Suriye'deki belirsizliğe vurgu yapmaya çalıştığını, Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aslında “hayranlık” duyduğunu söyledi.

Tolga Tanış’ın Hürriyet’te yer alan haberine göre, Biden’ın Sözcüsü Kendra Barkoff, e-posta yoluyla gönderdiği açıklamada şöyle dedi:

Biden Erdoğan’a hayran

“Türkiye, ABD için kritik bir müttefiktir ve Başkan Yardımcısı’nın saygı duyduğu ve hayran olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel olarak yakın bir ilişkisi vardır. İki lider, bugün ülkelerimizin IŞİD‘e karşı mücadele etmedeki ortak çabaları hakkında konuştular ve bundan sonraki eylemlerimizi koordine etme konusunda mutabık kaldılar. Başkan Yardımcısı’nın perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’ndeki açıklamalarında, hiçbirimizin Suriye içindeki değişik muhalefet unsurları hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığımızı anlatmaya çalışıyordu. Ancak şimdi IŞİD ortak tehdidi ile karşı karşıyayız ve bu kötücül gücü azaltıp yok etmek için bölgedeki müttefik ve ortaklarımızla beraber hareket etme konusunda kararlıyız.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.