1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan darbe girişimini kimden ve ne zaman öğrendi?
Erdoğan darbe girişimini kimden ve ne zaman öğrendi?

Erdoğan darbe girişimini kimden ve ne zaman öğrendi?

TBMM Anayasa Mahkemesi Komisyonu Başkanı AK Parti'li Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı'nı kastederek "20:00 civarında ahbap vasıtasıyla haberdar olduğunu ifade etti." dedi. Erdoğan, canlı yayına katılıp darbeyi kimden öğrendiğini açıkladı.

A+A-

Canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişiminin yaşandığı geceyi anlattı.

4 günlük bir tatil için Marmaris’e gittiği anlatan Erdoğan darbeyi kimden öğrendiğini açıklayarak, "Oraya gittikten sonra darbe girişimiyle ilgili haber bana ulaştı. Gerekli kişileri haberdar ettik ve burada bir basın açıklaması yaptık. Halkımızın endişeye kapılmamasını istedik. Tabi ki Türk halkından meydanlara çıkmasını ve demokrasiye sahip çıkmasını istedik. Bana eniştem söyledi ama başta inanmak istemedim. Sonrasında istihbarat teşkilatı ve farklı kaynaklardan doğrulandıktan sonra orada ben ve enerji bakanı gerekli adımları atarak Dalaman’a hareket ettik.İstanbul’da da bazı sıkıntılarla karşılaştık. Alçak uçuş yapan F-16’ları duyduk ama on binlerce kişinin sokaklara döküldüğünü de gördük. Her şeyi kontrol altına almaya çalıştık. Ondan sonraki sürece yönelik adım attık. 12 saat içerisinde işi kontrolümüz altına aldık" dedi.

erdogan-darbe-girisimini-kimden-ogrendi.jpg

"İstihbarat zaafı olduğu açık"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki belli bir grup bunu düzenledi. Ama açık olan bir şey var ki, onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine müsaade edemezdik. Biz de gerekli adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık. Doğru istihbarat olsaydı önüne geçilebilirdi. İstihbarat zaafı olduğu açık. Geçmişe yönelik elimizde şüpheler vardı" diye konuştu. 

TBMM Anayasa Mahkemesi Komisyonu Başkanı AK Parti'li Mustafa Şentop NTV canlı yayınında darbe gecesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimini saat 20:00'da bir ahbabından öğrendiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"15-16 civarlarında askerlere MİT tarafından bilgi verilmiş"

"İlk bilgiler geldiği zaman saat 21 civarı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradım. Sorduğumda o da benzer bilgilere sahip olduğunu söyledi. Açık söyleyeyim ben o saatte aradığımda Sayın Cumhurbaşkanı tablodan tam olarak haberdar değlidir. Başbakan'ın da aynı şekilde haberdar olmadığını biliyorum. Böyle bir hususta bu kadar büyük bir hareketin hem haber alınması lazım hem de bürokratlar tarafından başka büroktarlarda görüşülemesi yerine Cumhurbaşkanı'na ve siyasi iktidara bildirilmesi gerekirdi. 15-16 civarında askerlere [MİT tarafından] bilgi verilmiş.

"Bu işin başında Cumhurbaşkanı var"

Bu da verilmeliydi muhakkak ama bu işin başında baş var, Cumhurbaşkanı var. Bu konuda ihtimal ne olura olsun yüzde binde bir bile olsa neye mal olacağını biliyoruz. Olabilecek en hızlı şekilde gerekli tedirleri almaya imkan sağlayan zaman dilimi içersinde bildirilmesi gerekir.

Erdoğan, darbeyi 20.00 civarlarında ahbaptan öğrendi

20:00 civarında ahbap vasıtasıyla haberdar olduğunu ifade etti. Dolayısıyla bunu şöyle değerlendirmek lazım; herseyin yeni baştan değerlendirileceği bir daha kimsenin bu anlamda bir darbeye girişmesini aklından geçiremeyeceği bir sistemi Türkiye'nin kurması lazım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan darbeyi kimden ve ne zaman öğrendi?

Genelkurmay'ın darbe girişiminin öğrenilmesiyle ilgili Salı günü şu açıklamayı yaptı:

“15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 16:00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilgi, Genelkurmay Karargahında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK ve Genel Kurmay II’nci Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’in katılımıyla değerlendirilmiştir.”

Erdoğan: "20.00 gibi bir haber aldık, 'İstanbul'da Ankara'da hareketlilik var' denildi"

Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Temmuz tarihinde CNN International'a verdiği röportajda "O gün akşam 20.00 gibi bir haber aldık, dediler ki 'böyle böyle Türkiye genelinde İstanbul, Ankara gibi bazı gelişmeler var, bir hareketlilik var" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri , darbe girişimi yapılacağı istihbaratının alınmasından 4 saat sonra haberdar edildiğini gösteriyor. Bu dört saat içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan gelişmelerden habersiz Muğla'nın Marmaris ilçesinde tatiline devam ediyordu.

Darbe günü gelen istihbarat

Edinilen bilgiler, darbe yapılacağı istihbaratının MİT tarafından ancak darbe günü elde edilebildiğini gösteriyor. Bundan hemen sonra da bu istihbaratın ne kadar sağlam olduğu araştırılmaya başlandı.

Darbe gece yarısı 03.00'te başlacaktı

İstihbaratın geldiği saatlerde hem bunun teyidi hem de doğruysa gerekli tedbirlerin alınabilmesi için vakit vardı. Zira MİT'e gelen istihbarat darbenin gece yarısından sonra 03.00 'de başlayacağını gösteriyordu.

İstihbaratın teyidi için Genelkurmay ile temas trafiği yürütüldü. Önce MİT Müsteşar Yardımcısı ardından Müsteşarın kendisi Genelkurmay Karargahında Genelkurmay Başkanı, 2. Başkan ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile durumu değerlendirdi.

Saat 18.30'da Genelkurmay'dan emirler gönderilmeye başlandı

Saat 18.30'dan önce istihbaratın ciddi olduğu artık net olarak anlaşıldı. Bu sebeple 18.30'da gerekli tedbirlerin alınması için Genelkurmay Karargahından ilgili birimlere emirler gönderilmeye başlandı.

Kaynak: Al Jazeera ve NTV

Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı anı ve helikoptere roketle karşılık vermesi:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler