1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan, Diyarbakır'da yapılan sivil katliamıyla ilgili açıklama yaptı
Erdoğan, Diyarbakır'da yapılan sivil katliamıyla ilgili açıklama yaptı

Erdoğan, Diyarbakır'da yapılan sivil katliamıyla ilgili açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İİT Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nda konuştu. Erdoğan Diyarbakır'daki sivil katliamına değindi ve Hakkari'deki Rus yapımı silahla PKK'lilerce düzenlenen saldırıya ilişkin üstü kapalı göndermeler yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İİT Sudan Sorumlu Bakanlar Konferansı’na katıldı. Konferansta yaptığı konuşmada Diyarbakır’da yaşanan saldırının detaylarını anlatan Erdoğan, “Perşembe günü Diyarbakır şehir merkezine 20 km mesafedeki Tanışık köyü yakınlarında bir patlama meydana geldi. Yapılan incelemede şu şekilde cereyan etti. Terör örgütü mensupları Bingöl’de yol çalışması kamyonunu çalarak araca bomba yüklüyorlar. Bu aracı tali yolları kullanarak güvenlik görevlileri denetimine takılmadan şehir merkezine sokmaya çalıyor. Tanışık köyüne geldiklerinde Seyithan Yakar isminde daha önce AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmış vatandaşımız şüpheleniyor, teröristlere müdahale ediyor. Çıkan tartışma ardında teröristler kamyonla birlikte kaçmaya başlıyorlar. Tanışık köyündeki vatandaşlarımız da iki araçla kamyonu takibe başlıyorlar. Mezraya geldiklerin teröristler kendilerine rehberlik eden başka bir otomobile geçerek Tanışık Köyü’nden gelen vatandaşlarımıza ateş açıyorlar. Çatışma sürerken teröristler kamyondan uzaklaşıp, bombayı patlatıyorlar. Yaklaşık 15 tonluk bombanın havaya uçması ile kamyon ve onların yanında bulunan iki araçta buluna 16 vatandaşımız hayatın kaybediyor. Bomba öyle bir patlıyor ki geride ne araçtan, ne de 16 cesedin 12’sinden parça kalmıyor. Şu anda parçalar toplanmak suretiyle 4 vatandaşımızın cenazesi bütün olarak bulunuyor defnediliyor, diğer vatandaşlarımızın durumu ancak DNA testi ile ortay çıkartılıyor. Burada bir terör örgütünün yüzlerce masum insanı katletmeye yönelik eylem teşebbüsü ve bu eylemi hayatları pahasına engelleyen 16 vatandaşımızın söz konusu” diye konuştu.

"İki yüzlüsünüz, riyakarsınız, samimiyetsizsiniz"

Geçtiğimiz dönemlerde batıyı dost edindiğini birçok kez vurgulayan fakat istediklerini alamayınca batıya karşı sert bir tutum takınan Erdoğan, “Daha önce buna benzer birçok eylem oldu ama dünya hep sessiz kaldı. Bölücü terör örgütünün çeşitli isimler altında desteklendiği batı ülkeleri başta olmak üzere kimseden bu hadiseye yönelik ciddi ses çıkmamıştır. Paris’te olunca çıkıyor, Brüksel’de olunca çıkıyor ama Lahor’da olunca, Ankara’da olunca, İstanbul’a olunca, Diyarbakır’da oluna çıkmıyor. Bizim içimiz bundan yanıyor. Bu ikircikli tavır nereye kadar. Siyasetin dünyada dürüst olmadığını görüyoruz. Bölücü örgüt eylemi açıkça sahiplendiği halde ne teröre karşı hassasiyet gösterdiğini iddia eden ülkeler, ne medya bu mesele ile ilgilenmemiştir. Bugün dünyanın en önemli sorun terörün kendisi değildir. Terör örgütleri karşısında takınılan bu iki yüzlü, riyakar, samimiyetsiz tutumdur. Çünkü terör örgütleri en büyük gücü bu tutumdan alıyor” şeklinde dikkat çekicek ifadeler kullandı.

Hakkari Çukurca'daki PKK saldırısına gönderme

Hakkari Çukurca'daki 8 askerin yaşamını yitirdiği, kobra helikopterin Rus yapımı füzeyle PKK militanları tarafından düşürülmesi olayına ilişkin üstü kapalı açıklama yapan Erdoğan, “Dünyada silah sektörünü elinde tutan ülkeler bu teröristlere bizzat silahlarını veriyorlar. Hadi buna da hayır desinler. Artık bu örgütlerin elinde hangi ülke silahları olduğu biliniyor. Bunları dünyaya anlatıyoruz. Suriye’deki masum insanların hayatların korumak için Güney sınırında bir güvenli bölge oluşturulması için çalmadık kapı bırakmadık. Bunu ABD Başkanı ile de, Rusya ile de paylaştım. Batı ülkeleri ile paylaştım. Hepsi şöyle böyle ama uygulamaya gelince kimse adım atalım demiyor. Bu teklifimize kulak tıkayanlar şimdi mülteci dalgaların önünü kesmek için olmadık yöntemlerin arayışındalar. Suriye’deki terör örgütlerine silah desteği sağlanmaması konusunda bölgede faaliyet gösteren ülkeleri uyardık. Şimdi bu silahların bir kısmı ülkemize yöneltildi. Aynı silahların bir kısmı da yarın onları veren ülkelere karşı kullanılmaya başlanacak. Bunun da haberini şimdiden veriyorum. Çünkü terörün karakteri böyledir. Eninde sonunda akrep gibi kendisini tutan eli de sokar. Bugün işine geldiği için terör örgütü ile kucak kucağa hareket edenler, yarın kendi kucaklarından patlayacak bombaların müsebbibi olduklarını iyi bilmeliler” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler