1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan eleştiri ve tepkilere cevap verdi
Erdoğan eleştiri ve tepkilere cevap verdi

Erdoğan eleştiri ve tepkilere cevap verdi

Erdoğan Bakanlar Kurulu'nu 9 Mart'ta bir kez daha Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplayacağını açıkladığı konuşmasında Süleyman Şah ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Erdoğan geçici köy korucularını kabulünde Bakanlar Kurulu'nu ikinci kez Cumhurbaşkanlığı'nda toplayacağı tarihi açıkladı. Erdoğan, "9 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayımızda Bakanlar Kurulu’nu bir kez daha toplayacağımızı da bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hükümetimizle bakanlar kurulumuzla kapsamlı bir değerlendirme yapacağız, bundan sonraki hazırlıkları gözden geçireceğiz." dedi. Erdoğan Bakanlar Kurulu'na ilk kez 19 Ocak tarihinde başkanlık yapmıştı.

Erdoğan konuşmasında Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun taşınmasıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Erdoğan operasyonun "Türk askerinin can güvenliğini tehlikeye atmamak için yapılan geçici bir yol" olduğunu söyledi: 

"Türkiye hiçbir hakkından feragat etmiş değildir. Toprağımız Suriye sınırları içinde mevcuttur. Şu anda nakli kubur yapılan bölge askerlerimiz için korumaya alınmıştır. Türbeyi korumakla görevli askerlerimizin can güvenliği bizim için her şeyden önemlidir. Bu taşınma işlemiyle Süleyman Şah Türbesi'ni ve oradaki askerlerimizi adeta bir şantaj gibi kullanmak isteyenlerin oyunu bozulmuş oluyor."

Erdoğan operasyona yönelik muhalefetten gelen eleştirilere de tepki gösterdi:

"Bunu bozarken içerdeki bazı çevrelerin çok ağır ifadelerle kendi devletine ağır ithamlar yöneltmeleri üzücü ve düşündürücüdür. Bilhassa muhalefetin Esed rejimiyle aynı çizgiye gelmiş olmaları esef vericidir. Daha önce iki defa baraj yapımı nedeniyle naklinde sorun görmeyenlerin 2015’teki daha önemli bir konu nedeniyle nakil operasyonunu yerden yere vurmaları üzüntü vericidir. Süleyman Şah Türbesi'nin nakline tepki gösterenlerin Musul Başkonsolosluğu olayına verdikleri tepkiyi de çok iyi biliyoruz. Türkiye bu gibi durumlarda inisiyatif kullanabilen bir ülkedir. Bundan hep birlikte gurur duymamız gerekir. Olumsuz  bir hava oluşturmak isteyenlerin Türkiye’nin ve milletimizin menfaatlerini korumak gibi bir düşünceleri yoktur. Milli meselelerden siyasi sonuç devşirmek isteyenlere milletimiz prim vermemiştir."

 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.