1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "En fazla kıtlığını çektiğimiz konu adalettir"
Erdoğan: "En fazla kıtlığını çektiğimiz konu adalettir"

Erdoğan: "En fazla kıtlığını çektiğimiz konu adalettir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Birliği Kongresi’nin gala yemeğine katıldı. Katılımcılara hitap eden Erdoğan en çok problem yaşadığı konuyu dile getirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Küresel düzeyde en çok ihtiyacı hissettiğimiz, en fazla kıtlığını çektiğimiz konunun başında adalet geliyor. Tüm teknolojik alandaki devrimlere rağmen maalesef dünyamız daha adaletli, daha huzurlu bir yer haline dönüşmedi, dönüşemedi. Adaletin içi boş bir kavrama dönüştürülmesi, insanlığın geleceği en büyük tehdittir” dedi. 

Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Birliği Kongresi’nin gala yemeğine katıldı. Katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en çok adalet konusunda problem yaşanıldığını vurgulayarak, “Günümüzde küresel düzeyde en çok ihtiyaç hissettiğimiz, en fazla kıtlığını çektiğimiz konunun başında adalet geliyor. Son bir asırdır dünyada büyük yenilikler yapıldığını farkındayız. Tüm yeniliklere gelişmelere teknolojik alandaki devrimlere rağmen maalesef dünyamız daha adaletli, daha huzurlu bir yer haline dönüşmedi, dönüşemedi” dedi.

"600 bine yakın insan Suriye'de hayatını kaybetti"

Suriye’de her gün modern silahlarla şehirlerin bombalandığını aktaran fakat bu katliamları önlemek adına kınamaktan başka bir şey yapmayan Erdoğan, “Burada insanlar katlediliyor. 600 bine yakın insan Suriye’de hayatını kaybetti, 12 milyon kişi ise yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Açlıktan, kıtlıktan çatışmalardan kaçan mülteciler, derme çatma botlarda ölümle burun buruna geldikleri yolculuklarla kendilerine sığınacakları bir çatı, çocuklarına güvenli bir gelecek arıyorlar. Bu yolculukların bir kısmı Akdeniz’in ve Ege’nin azgın sularında son buluyor. Türkiye olarak denizlerden topladığımız mülteci sayısı 110 bine ulaştı. İnsanlığın vicdanlarını kanatması gereken bu acı manzaraya rağmen küresel adaleti tesis etmekle yükümlü kurumlar, büyük bir atalet ve tıkanıklık içinde. Çıkar kaygıları insan hayatının önüne geçmiş durumda. Bunun için Dünya 5 ten büyüktür diyerek, BM Güvenlik konseyinin yapısındaki adaletsizliğe dikkat çekiyoruz” diye konuştu.

"Dikkatinizi anahtar kavrama çekmek istiyorum"

“Adaletin içi boş bir kavrama dönüştürülmesi insanlığın geleceği en büyük tehdittir” diyen Erdoğan, “Sizlerin dikkatini devlet ve siyaset geleneğimizde huzurun emniyetin ve istikrarın anahtar kavramına özellikle çekmek istiyorum. Bu kavram daire-i adliye. Yani adalet dairesidir. Bu dairenin ilk kelimesi de son kelimesi de son adl’dır, yani adalettir. Öteki unsurlar dairenin neresinde olursa oldun dönüp dolaşacakları gelecekleri yer adalettir. Merkezde adalet var. Adalet çemberi yönetim ve siyaset tarzımızın da pusulasıdır. Bu anlayışla 2002'den bu yana hayata geçirdiğimiz reformların sosyal siyasal ekonomik düzenlemelerin tamamında adalet dairesini gözetmenin gayreti içerisinde olduk” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler