1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "En ideal çıkış yolu demokrasidir"
Erdoğan: "En ideal çıkış yolu demokrasidir"

Erdoğan: "En ideal çıkış yolu demokrasidir"

Erdoğan Rize'de dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin sonuçlanması sonrası ilk değerlendirmesini yaptı. Erdoğan ayrıca açıklamalarında Türkiye'nin en ideal çıkış yolunun demokrasi olduğunu belirtti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, odağında HDP milletvekillerinin bulunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin 376 evet oyu ile Meclis'ten geçmesiyle ilgili olarak, "Bu sonuçla referanduma gerek kalmadı" değerlendirmesi yaptı.

Rize Ticaret Odası'nın ödül töreninde halkın karşısına geçip Türkiye'nin kurullarıyla demokrasiyi oturttuğunu ve en ideal çıkış yolu olarak demokratik sistemi tercih ettiğini belirten Erdoğan, şu şekilde açıklamlar yaptı:

"Atatürkçüyüm diyeceksen..."

Ana muhalefet paritisi terör destekçisiyle iş tutmuş durumda. Ne diyor? Şahsımla alakalı çok çirkin ifadeler kullanıyor. Diktatör vs. Bazı şeyler de ekledi. Diktatör bozuntusu gibi ifadeler kullanıyor. Önce sen aynaya bak. Eğer diktatörün cumhurbaşkanı olduğu bir ülkeyse sana bunu söyletmezler, seni yaşatmazlar. Adeta ağzılarından salyalar akıyor. Bu millet, yegane karar vericidir demokraside. Bir taraftan Atatürkçüyüm diyeceksen, seçim sandıklarından bir gireceksin çıkamayacaksın. Çıkamayacaksın, sadece hakaretle netice almak isteyeceksin. Bu millet sana yürü demez. Ahlaken sıkıntılısın çünkü. Kardeşlerim, benim milletim kimin ne yaptığını biliyor. Kendisine hizmetkar olanı yola bırakmaz. Bak, şu dokunulmazlıklarla ilgili ne dedi? Biz destekliyoruz dedi. İki gün önce yapılanda desteklediler mi? Desteklemediler. İktidar partisiyle MHP yüklendiler, 354’ü yakaladılar. Bugün nasıl olduysa geri döndüler. Bir hikmet var. Bugün de hamdolsun 376 kadar kalkılar. Böyle referanduma gitmeye gerek kalmadı. Bu yolu kısalttı. Referanduma gidilseydi millet en az yüzde 70-80’le ders verecekti. Bunu gördüler. Bölücü terör örgütünün desteklediği, o zaten hiç önemli değil. Operasyonlarla devam eden süreçte kendilerine gelecek hazırlamanın gayretindeler. Bu operasyonlar nihai neticeyi alana kadar devam edecek.

"Demokratik açılım dedik, yanaşmadılar"

Demokratik açılım dedik, yanaşmadılar. Milli birlik dedik, kardeşlik dedik yanaşmadılar. Biraz daha mesafe aldık, çözüm süreci dedik. İstedik ki kimlik ve kültür alanında sorunları ortadan kaldıralım red ve inkarı sona erdirerek 79 milyon insanla birlikte bölge halkının da kendini her alanda ifade edebilmesine kültürünü yaşatabilmesine imkan sağladık. Kardeşim, daha ne olacak? Parlamentoda 80 temsilcin var. Parlamentoda bulunuyorsun, bu sürecin içerisinde Kürt kardeşlerimi sokağa döküyorsun. Bu arada 53 tane insanımızı maalesef ölümüne neden oluyorsun. Ortalığı karıştırıyorsunuz. Buna kusura bakma da müsade edilmez. 

"Bu işi bitireceğiz"

Terör örgütünün silahlarını tümüyle betona gömme kalmıştı. Bunların koordinatları da devlete verilecek. O güne kadar yapılan her şeyin yok sayıldığını gördük. Bir seyahatten geliyoruz, medya mensuplarına onu söyledim. Dedim ki bir üst akıl bunları yönetiyor. Ve gazeteci arkadaşlar, köşe yazarları dediler ki kim bu üst akıl. Onu artık gazeteci olarak siz bulacaksınız dedim. Kimler olduğunu gayet iyi biliyorum. Medya olarak bunu artık tespit edemezsen o zaman bu mesleği bırak. Bölge insanına en küçük faydası olmayacak yeni bir terör süreci zorla başladı. Bakıyorsunuz değişik yerlerden sırtına bir tane fotoğraf makinesi alan, İngiltere’den Fransa’dan Diyarbakır’da dolaşıyor. Ne işiniz var burada? Ne yapıyorsunuz? Yalan yanlış haberler. Bazılarını konuşturtuyorlar. Uluslararası medyada da güçleri var ya, sanki Türkiye’de iç savaş varmış gibi tanıtmaya çalışıyorlar. Bu ülkeyi iç savaşa götüremeyecekler. Bu işi bitireceğiz. 

"En ideal çıkış yolu demokrasidir"

Bizim iyi niyetimiz maalesef çukurlarla, patlayıcılarla, canlı bomba saldırılarıyla, güvenlik güçlerine yönelik kalleşçe eylemlerle boşa çıkarıldı. Biz kan akmasın, yürekler yaralanmasın derken gerçekten çok samimiydik. Milletimizin beraberliği için bölgede 35 yıldır süren, 150 yıllık geçmişi olan süreci bitirip kardeşliği hakim kılmak istedik. Dürümlü’de olan olayı görüyorsunuz. Devasa bir kamyonla gelip orada nasıl onu patlattılar. Nasıl 20’ye yakın kardeşimizi şehit ettiler. Kürt değiller miydi? Nasıl oldu da şehit ettiniz? Hepsinden çıkan DNA tablosu çok ilginçti. İşte hesap burada. Ama bunlar bunun bedelini ödeyecekler. Dün, Ulaştırma Bakanımız adaylığı ilan edildikten sonra hemen Diyarbakır’a gittiler. Taziye evini ve çadırını ziyaret etmek suretiyle aile yakınıyla görüştüler. Bizler Diyarbakır Havalimanı’nın terminal binasını açmaya gideceğiz 28 Mayıs’ta. Dürümlü mezrası katliamının Ankara, İstanbul, Bursa, Suruç, Gaziantep’te yaşanan katliamlardan bir fakrı yoktur. 16 vatandaşımızı paramparça ederken 79 milyonun kalbinde kendisine karşı bir şey oluşturmuştur. Artık hiç kimse için terör örgütünün yanında yer almanın izahı yoktur. Ana muhalefetin başındaki zat ne diyor? Kan bizimle başlamış. Bir başka konu oluyor, ‘kan dökülür kan’ diyor. Sen kimsin ya? Önce haddini bil. Bu ülkede demokrasinin yolu sandıktan geçer. Eğer kan akmış olacaksa dirsek teması içinde olduğun kişiler bu işi yapıyor, onlar iktidar olurdu. Geldiği yer 80’di, şimdi de neredeyse yarı yarıya inme durumuna geldi. Daha da beter olacaklar. Bu ülke demokrasiyi kurullarıyla oturtmuştur. Artık bizim ülkemizde demokrasi en ideal çıkış yolu olarak kabul edilmiştir. Bundan sonraki süreçte de, sağlam irademiz belirleyici olacaktır ve karar vererek ülkemizin idaresini ve geleceğini belirleyecektir.

"Dokunulmazlık oylaması kimin nerede durduğunu ortaya koymuştur"

Dokununmazlıklar başta olmak üzere terör örgütü veya destekleyenlerle beraber hareket eden herkes katliamların ortağıdır. TBMM’de yaşanan anayasa değişikliği görüşmeleri, lafta değil, gerçekte kimin nerede durduğunu göstermesi açısından turnusol kağıdı işlemi görmüştür. Kendisine itiraz edenleri, yeni bir taktiğimiz var diye susturan zatın terör destekçisi vekilleri kurtarmak olduğunu herkes gördü. İlk tur oylamalarda tamamen, ikinci turda kısmen hayır kullananlar riyakardır, sahtekardır. Bu şekilde kendileri dışındaki herkesi güya afedersiniz aptal yerine koymaya kalkanlara millet hak ettiğini verecektir. İki gün önce yapılan oylamada desteklediler mi; desteklemediler. İktidar partisiyle MHP beraberce yüklendiler, 350’yi, 355’i, buraları yakaladılar. Bugün nasıl olduysa geri döndüler. Bir hikmet var ve bugün de hamdolsun 376’ya kadar çıktı. Böylece referanduma gitmeye gerek kalmadı. Şimdi tabii bu, yolu kısalttı. Ama referanduma gidilseydi ne olacaktı biliyor musunuz? Onu da söyleyeyim size; millet en az yüzde 70, yüzde 80’le bir ders verecekti"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler