1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: "IŞİD'e karşı bizi yalnız bıraktılar"
Erdoğan: "IŞİD'e karşı bizi yalnız bıraktılar"

Erdoğan: "IŞİD'e karşı bizi yalnız bıraktılar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çekmeköy Belediyesi "Merhamet ve Adalet" konulu kısa film yarışması gala gecesi ve ödül töreninde konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içerisinde bulunduğumuz dönemde Batı merkezli bir merhametsizlik akımının söz konusu olduğuna işaret ederek, “Dünyanın bir köşesinde masum insanlar katledilirken, diğer tarafta insanlar kayıtsızlıklarını sürdürüyor. Bunlarda diktatörlük var, zulüm var. Bunun adı merhametsizliktir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde: 

"Yalnız bırakıldık"

Konuşmasında batılı dostlarına kızan Erdoğan"Suriye'de DAİŞ terör örgütüyle mücadele ettiğini söyleyenlerin hiç biri, ne bizim kadar örgüte zaiyat verdirmişlerdir ne de bizim kadar bedel ödemişlerdir. Bir yandan canlı bombalarla, diğer yandan Kilis'e yönelik saldırılarla canımızı yakan bu örgüte karşı mücadelemizde bizi yalnız bıraktılar. Ankara ve İstanbul'da patlayan bombalara verilen tepkilerle, Paris'te, Brüksel'de yapılan eylemlere verilen tepkiler arasındaki fark, adaletsizliğin somutlaşmış halinden başka bir şey değildir." dedi.

"Bunlarda merhamet yok, adalet yok"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"İşte bunlarda merhamet yok, adalet yok. Bunlarda diktatörlük var, zulüm var. Biz meseleyi kaynağında çözmeyi, Suriye'de güvenli bölge oluşturarak insanları göç etmeye zorlayan sebepleri ortadan kaldırmayı teklif ettiğimiz halde, meseleyi ısrarla başka yönlere çekmeyi sürdürdüler." 

"Devletin esası adalettir, temeli adalettir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazreti Ömer (El adlü esasül mülk) diyor. Mülkün esası, temeli adalettir. Bazıları bunu mal mülk anlamında anlıyor. Aslı o değil. Oradaki mülk ifadesi devlettir. Yani devletin esası adalettir, temeli adalettir. Eğer adalet yoksa o devletin ayakta durması mümkün değildir. Onun için adalet üzerine kurulu bir devlet... İşte hedef bu olmalı." şeklinde ifade kullandı.

"Bizim değerlerimizde haramdır"

Erdoğan işçileri makineyle aynı değere koyan zihniyeti kabul etmediklerini belirterek, "İnsanı sadece bir üretim aracı olarak gören mevcut anlayış insanı araçsallaştırarak insan hayatını değersizleştirmektedir. Bir fabrikanın üretim sürecinde makineyle insanı aynı değerde gören anlayışı ben asla kabul etmiyorum. İsana bu şekilde yaklaşanlar üretim maaliyetlerini düşürmek kar marjlarını arttırmak için insan hayatını hiçe sayan adımları atmaktan elbette çekinmezler. İşçilerin ücretleri ve sosyal hakları kısıtlanarak işçiyi iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruyacak önlemleri almayarak kazanç olmaz. Ve o kazanç bizim değerlerimizde haramdır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler