1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "Sözcü muhatabım değil, Obama ile görüşeceğim"
Erdoğan: "Sözcü muhatabım değil, Obama ile görüşeceğim"

Erdoğan: "Sözcü muhatabım değil, Obama ile görüşeceğim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İncirlik Hava Üssü'nün ABD uçaklarına kapatılması konusu, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin açıklamarı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Ataşehir'de habercilerin sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Ankara saldırısında "aktif rol oynayan 3 isim bulunduğunu" açıkladı. Erdoğan saldırının failinin PYD ve YPG olduğunu yineledi ve Batı'ya PYD ve YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmemeleri nedeniyle eleştirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin açıklamalarına yönelik, "muhatabım değil" diyerek değerlendirmede bulunan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bugün görüşeceğini ve meseleleri ele alacaklarını açıkladı.

Erdoğan 200'ü aşkın yazar, akademisyen ve sanatçıdan oluşan aydınların "Suriye'de Savaşa Hayır" başlıklı bildirisini de ağır sözlerle hedef aldı ve "Bunlara karşı benim ülkemde milletimin tavrı olması lazım" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

Ankara saldırısına ilişkin soruşturma

"İşin ilk etabında canlı bomba olan kişi, ismini zikretmeme gerek yok, artık biliyorsunuz, 2 de onun yardımcısı konumunda olan kişiler vardı. Burada tabii bir failin Suriye'den getirilmesi, geldikten sonra belli bir süre Diyarbakır-Ankara-İstanbul arasında bir mekik dokunması, ondan sonra olay mahallinin birlikte tasarlanması ve buna göre de bu işin planlanmış olması var. Şu anda gözaltına alınan 14 kişiden, bu sayı birkaç daha artabilir ama şu anda asıl üzerinde incelemelerin yapıldığı 2 isim var, bu dün itibarıyla 3'e çıktı. Belki bir iki artış daha olabilir ama asıl olan bunlar.

"Kesinlikle tereddüdümüz yok YPG yaptı"

Peki bu canlı bomba kimdir? Bu konuda kesinlikle tereddüdümüz yok. YPG bir defa... Tabii o zaten PYD'nin silahlı gücü. Olayın örgüt olarak faili her ne kadar üstlenmeseler de YPG ve PYD. Bunlar bu işin faili konumundalar. Bunlar bizim güvenlik güçlerimiz, istihbaratımızla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz nokta burası. Tespitimiz bu. Şu anda yargı farklı bir yere gider mi, gitmez mi savcılarımız, gerek yerel, gerekse Ankara Başsavcısı ile de gerekli görüşmeleri yaptık, onların düşüncelerini de aldık."

Batı'ya PYD-YPG eleştirisi

Gelinen noktada tek üzüntümüz şudur: Batının anlamamakta direnmesi bizi üzmektedir. Pek çok belge ve bilgiyi kendilerine aktardığımız halde, örneğin Avrupa PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiştir ama şu olayda dahi terör örgütlerinin adını vermemektedir, sadece terör örgütü olarak geçiştirmektedir. Bu olayda bizim yanımızda olmaları güzel olabilir ama bu neticeye varacak bir şey değildir. Bizim yanımızdasın da niçin PKK terör örgütü olarak ilan edilirken PYD'yi, YPG'yi hala terör örgütü olarak ilan etmiyorsun? Daha ne istiyorsun bizden? Belge, bilgi ne istiyorsan bizden veriyoruz.

'Türkiye'nin aydın müsveddesi geçinenler çıktı yine... Kuduruyorsunuz'

Bakın bunların yanında yer alan Türkiye'den aydın müsveddesi geçinenler çıktı yine. Nasıl aydınsa bunlar... Bunlar şimdi onların yanında yer alıyor. Bunlara karşı benim ülkemde milletimin tavrı olması lazım. Bunların aydın falan filan yakından uzaktan alakası yok. Birkaç kitabı olan, veyahutta herhangi bir yerden profesörlük unvanı alan aydındır diye bir şey yok. Bunların bu ülkede vatanının bütünlüğüne, milletinin adeta yaşam şartlarına, koşullarına, can mal güvenliğine saldırılar var. Bu saldırıların yanında, arkasında olanları bunlar nasıl oluyor da aydın geçinenler onlarla ilgili bu tür bildiriler yayınlıyorlar. Bakın altında, en sonunda da geliyor cümle, 'Erdoğan'a şöyle böyle...' Siz benim yanımda olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar... Ben milletimin yanındayım, milletimle beraberim ve bütün teslimiyetim milletimin geleceğine yöneliktir. Bunların millet diye bir derdi yok. Değerli basın mensubu arkadaşlarım ekranlarının başında bizleri izleyen milletime şunu söylüyorum, şunu özellikle seslendiriyorum: Bakın bu adamların hiçbirinin bu ülkede bir dikili taşı yoktur. Onlar 'Biz şu kadar öğrenci yetiştirdik, bu kadar öğrenci yetiştirdik'... Sizin yetiştirdikleriniz zaten bunları yapıyor. Siz bu ülkede vatansever, milletperver bir nesil yetiştirmediniz. Siz ellerine silah verdiniz, üniversitelerimizi kan gölüne dönüştürdünüz, siz onlarsınız. Şimdi aynı şeyleri yapamadığınız için çıldırıyorsunuz, kuduruyorsunuz. Olay bu.

Biz bütün bu operasyonlarımızı sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Şehitlerimiz var. Bundan ciğerlerimiz dağlanıyor ama sonuna kadar da biz bu mücadeleyi sürdürecek ve Allah'ın izniyle ülkemizi yeniden huzura kavuşturacağız."

"Sözcü muhatabım değil, Obama ile görüşeceğim"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin açıklamaları da sorulan Erdoğan, şunları söyledi:

Beni Kirby'ye muhatap ederseniz o yanlış olur. Ben biraz sonra saat 5'te sayın Obama ile bir görüşmem olacak. O görüşmede bunları değerlendireceğiz. Şu anda bu sözcünün açıklamalarının herhangi bir getirisi, götürüsü yoktur. Zaten Amerika başta olmak üzere biz olayla ilgili belgeleri, bilgileri hep aktardık. Biliyorsunuz Kerry (ABD Dışişleri Bakanı John Kerry) Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu aradı ve 'YPG'nin yaptığı yanlışları paylaştı. Demek ki bazı şeyleri anlamaya başladılar gibi geliyor bana. Biraz sonra Obama ile yapacağımız görüşmede bunları aktaracağım kendisine ve etraflıca görüşeceğiz. Bu örgütlere yaptıkları silah desteklerinin, yardımlarının nerede, nasıl patladığını bakın artık görün. Kendilerine bunu söyleyeceğiz. Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ'e, yarısı biliyorsunuz YPG'ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu. Şu anda aynı şeye Rusya da ortak oldu. Rusya orada katil rejim Esed'le birlikte, PYD, YPG ile birlikte hareket ediyor. Onlara alan açıyor. Onun açtığı o alana YPG'lileri yerleştirmek suretiyle bizim güneyimizde bir koridor oluşturmanın gayreti içindeler. Biz bu koridorun oluşmasına müsaade etmeyeceğiz, Azez'de olanlar budur. Güneyimizde top atışlarımız buna yöneliktir ve bu devam edecektir. Türkiye olarak biz sınırlarımızda böyle gayrimeşru bir oluşumun tribündün izleyicisi olmayacağız.

'İncirlik Üssü' sorusu

Erdoğan'a başdanışmanı Şeref Malkoç'un "İncirlik Üssü’nün, ABD’nin uçaklarına kapatılabileceğini" söylemesi de soruldu. Erdoğan, şunları söyledi:

"Şeref Bey'in böyle bir şey dediinden haberim yok. Bunu neye dayanarak söylemiş bilmiyorum. Bu konuda Şeref Beyin bir açıklama yapması da doğru değil. Bu konuda başta hükümetimiz yetkilidir. Bu konuda hükümet değerlendirmeleri yapar. O hukukçu diliyle böyle bir şey demiş olabilir ama bu konu hükümetimizin yetkisindedir."


Erdoğan'ın 17 Şubat tarihinde yaptığı açıklamalar şu şekilde:"Dost dostluğunun gereğini yapmalıdır. Biz dost bildiğimize gereğini yaparız ama bizi dost olarak görmeyenler lütfen açıkça net bunu ifade etsinler.

Soruyorum, ey Amerika, bak sen uçuşa yasak bölgeye evet demedin ama bak orada Rus uçakları cirit atıyor ve oradaki binlerce, on binlerce masum, mağdur insan ölüyor. Hani biz koalisyon güçleriydik? Koalisyon güçleri olarak beraber hareket edecektik, hani ne oldu? Ve kalkıp Türkiye'ye şu söyleniyor: 'YPG'ye PYD'ye top atışlarını durdurun.' Kusura bakmayın bizim böyle bir düşüncemiz yok. Türkiye'ye kalkar da bir kişi bu topu atarsa, kalkar da bir mermi atarsa, bu kat be kat fazlasıyla karşılığını bulacaktır, bunu bilmeleri lazım. Bu uluslararası angajman kurallarının işletilmesi demektir, bunu yapıyoruz, yapacağız."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler