1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: "Türkiye, insanlığın onurunu kurtarmıştır"
Erdoğan: "Türkiye, insanlığın onurunu kurtarmıştır"

Erdoğan: "Türkiye, insanlığın onurunu kurtarmıştır"

Erdoğan, Beşiktaş'ta bir otelde gerçekleştirilen Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumunun açılışında konuştu.

A+A-

Suriye'de iç savaşın 5'inci yılına girdiğini hatırlatan Erdoğan, "Suriye'deki kaos, IŞİD, El Nusra, PYD, YPG gibi terör örgütleri büyüyüp serpilebilecekleri ortamı sağladı. Suriye şu an terör ihraç eden bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye Suriye kaynaklı tehditlerin acısını en fazla hisseden, terör saldırılarından en çok etkilenen bir ülkedir" tarzında ifadeler kullandı.


En fazla mülteciyi biz ağırladık

Suriye'de yaşanan iç savaşta şu ana kadar 400 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini ve 12 milyon insanın yerini, yurdunu terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Erdoğan, "Türkiye olarak bu drama sessiz kalamazdık. Nitekim bugün ülkemiz, dinine, diline, etnik kimliğine bakmadan hiç bir ayırım yapmadan, 3 Milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Bugün Türkiye, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumunda. Türkiye aynı zamanda milli gelirine oranla insani yardımları en fazla artıran ülke olmuştur" diye konuştu.

Türkiye'nin, Suriye meselesindeki duruşuyla küresel vicdanın sesi olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye insanlığın onurunu kurtarmıştır. Biz bunları çıkar hesabıyla, bir karşılık beklediğimiz için değil, tamamen insani duruşumuzun gereği olarak yapıyoruz" dedi.

Suriye terör ihraç eden bir ülke

Artık Türkiye'nin durumu kendi imkanlarıyla kaldırabilmesinin zor olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde rejim ve destekçisi ülkeler, Halep ve Türkmen bölgesi başta olmak üzere Suriye'nin kuzeyindeki hava saldırılarını yoğunlaştırdılar. Suriye'nin kadim şehirleri tarihlerinde hiç görülmediği şekilde bombalanıyor. Bu saldırılarda sadece son 10 günde çoğu sivil 600'ün üzerinde masum insan hayatını kaybetmiştir. Bu saldırılar, Güney sınırımızda yeni bir göç dalgası oluşturdu. Suriye'deki kaos, IŞİD, En Nusra, PYD, YPG gibi terör örgütleri büyüyüp serpilebilecekleri ortamı sağladı. Suriye şuan terör ihraç eden bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye Suriye kaynaklı tehditlerin acısını en fazla hisseden, terör saldırılarından en çok etkilenen bir ülkedir" ifadelerini kullandı.

İyi terörist kötü terörist yoktur

Haçlı koalisyonundaki tüm devletlerin etkili bir duruş sergilemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Bu konuda, 'fakatlı' ifadeler kullanımı, iyi terörist, kötü terörist ayırımına girmek, daha önce gördüğü irtibatı şimdi yok saymak teröre destek olmaktır. Bu tarz bir duruşla terörle başarılı bir mücadele olamayacağını artık herkesin görmesi, anlaması gerekiyor. Biz Türkiye olarak 30 yıldır ülkemizde bölücü terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bizim nazarımızda terör örgütleri arasında hiç bir fark yoktur. El Şebab ile IŞİD veya En Nusra yada PKK, PYD, YPG arasında bir ayırım gözetmedik, gözetmiyoruz. Terör dünyanın her yerinde kim tarafından yapılırsa yapılsın, terördür. Temennimiz bu anlayışın istisna olmaktan çıkıp, tüm ülkeler nezrinde ortak bir hareket tarzına dönüşmesi, kabul görmesidir" şeklinde konuştu.

Somali kritik bir süreçten geçiyor

Somali halkının içinde bulunduğu zor durumu bizzat gören biri olarak bu toplantıyı önemli gördüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Somali kritik bir süreçten geçiyor. Devletin yeniden yapılanması uzun bir yoldur. Yeni anasayasının kabulü ve seçimlerin yapılması gibi konular uzun tartışmaların sonunda oluyor. Bu zorlu süreçte Somali'ye destek olmalı, onları asla yarı yolda bırakmamalıyız" diye konuştu. Türkiye'nin dünyadaki en büyük elçiliğini Mogadişu'da inşa ettiğini söyleyen Erdoğan," Önümüzdeki aylarda elçiliğimizi açmak için Mogadişu'yu yeniden ziyaret etmeye planlıyorum" diye konuştu.

Somali'den teşekkür

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Muhammed de Somali halkı adına uluslararası topluma ve özellikle Türkiye'ye teşekkür ederek, "Somali'de devletin çöküşü o kadar kökten oldu ki, o aşamada Somali hükümetine yardım yapmak mümkün görünmüyordu. finansal kurumlar için çok çalışmak gerekiyordu. Devlet yapısının tekrar kurulması gerekiyordu ki, uluslararası toplum yardım edebilsin.Sizin desteğinizle son 3 yılda yapılanlardan gurur duyuyorum" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler