1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan ve Ruhani'den ortak açıklama
Erdoğan ve Ruhani'den ortak açıklama

Erdoğan ve Ruhani'den ortak açıklama

Erdoğan ve İran lideri Ruhani, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasında, bölgedeki savaşlar ön plandaydı. Ruhani açıklamasında, Erdoğan'ın önceki gün zirvede yaptığı 'mezhep' vurgusuna destek verdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ikili görüşmeden sonra ortak açıklama yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: 

"Görüş ayrılıkları var ama..."

Erdoğan, "Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla halihazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunları ile bunlara bağlı krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgede akan kanın durdurulması için ülkelerimizin öncülüğü şart" diye konuştu.

İki ülkenin görüşün ayrılıklarının olduğunu bir kez daha belirten Erdoğan, "Fakat bölgede akan kanın durması için hemfikiriz. Bizim için belirleyici olan İslam başlığında beraber olmamız, o noktada bir ve dayanışma içinde olmamızdır. Teröre karşı sıfır tolerans uygulanması konusunda görüş birliği içindeyiz. Bölgedeki sorunlara mezhepçi yaklaşımın yanlışlığı ortada." diye konuştu.

Ruhani'nin konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

"Aşırılıklarla, şiddetle ve terörle mücadele İslam dünyası için çok önemli bir konu. Aynı şekilde İslam dünyasının birliği ve mezheplerin birbirine yaklaştırılması da çok önemli.

Bizim kimliğimiz Şii veya Sünni olmak değildir, kimliğimiz Müslüman olmaktır...bizim kimliğimiz İslam'dır.

Sayın Erdoğan ile iki ülke ilişkilerini bütün boyutlarıyla geliştirme kararı aldık. Gümrüklerde artık kamyon kuyrukları görmeyeceğiz."

Yemen vurgusu

"Birçok İslam ülkesinde istikrar sağlanamadı, hepsine yardımcı olmalıyız. Ölümler ve savaşlar durdurulmalı.

Ülkelerin geleceğini, o ülkenin halkı belirler, bu konuda hemfikiriz.

Yemen halkı zalimce bir ölüme mahkum edildi.

Değerli kardeşim Erdoğan ile yaptığımız görüşmede ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli kararlar aldık. Amborgaların kalktığı dönemde bu görüşme gerçekleşti. Biz yoldaki manileri ortadan kaldırmalıyız. İki ülkenin bankacılık sektörü daha aktif bir şekilde irtibat kurmalıdır. Biz bankaların ilişkilerinin geliştirmesi için farklı kararlar aldık. Tahran ve İstanbul Borsası arasındaki ilişkileri geliştirmeliyiz."

Ruhanii şöyle devam etti:

"Ne mutlu ki bizim temel prensiplerde fikir ayrılığımız yok. Ülkelerin sınırları sabit kalmalı, parçalanmamalı. İkimiz de buna vurgu yapıyoruz. Ölümler bir an önce durmalı. Terörizme her ne adla olursa olsun, mücadele etmeliyiz.

Ülkenin geleceğini o ülkenin halkı belirler. Başka ülke belirleyemez. Bunda da hemfikiriz. Çok cüzi konularda belki farklı düşünüyor olabiliriz, bu sorun değil.

Terörle mücadele ve İslam’ı dünyaya doğru tanıtma konusunda çabalamalıyız. İslamofobi bir tuzaktır, bununla sadece gerçek İslam’ı tanıtarak mücadele edebiliriz.

Bizim tarihimiz, dinimiz, coğrafyamız, ortak menfaatlerimiz, ilişkileri her gün geliştirmemizi gerektiriyor. Ekonomi ve ticareti 30 milyar dolara ulaşitırmalıyız dediler, inşallah birlikte bunu başaracağız. Bir kez daha Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Dileğimiz, ilişkileri geliştirmektir. "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler