1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan zirvede ne söyledi?
Erdoğan zirvede ne söyledi?

Erdoğan zirvede ne söyledi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde liderlere hitaben yaptığı konuşmasında, batılıların başlatacağı ve Türkiye'nin de davet edildiği Haçlı ittifakı hakkında bir yorum yapmaz iken, genel ve kapsayıcı bir konuşma yapmayı tercih etti.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cardiff'te devam eden işgalci Haçlı ordusu NATO'nun Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin dünkü oturumunda yaptığı konuşmasında kendisini dinleyenlere hitap ederken, Irak ve Suriye'den daha çok farklı bölgelerdeki sorunlara değinmeyi tercih etti.

Suriye ve Irak için bütüncül yaklaşım 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun karşı karşıya bulunduğu temel güvenlik sınamalarının ele alındığı çalışma yemeği esnasındaki konuşmasında, "Suriye ve Irak'ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine" işaret etti. Erdoğan, "Şam

rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini" vurguladı.

Erdoğan, Afganistan konusunun görüşüldüğü, müttefik ve ortak ülke devlet ve hükümet başkanlarınının katılımıyla yapılan toplantıda, kritik ve hassas bir süreçten geçen Afganistan'a önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Afganistan'daki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılmasını beklediklerini de belirten Erdoğan, "ISAF harekatı sona erdikten sonra da kardeş Afgan halkını kendi kaderine terk etmeyeceklerini,onları yalnız bırakmayacaklarını" dile getirdi.

Erdoğan, ISAF'ın Afganistan'daki işgal görevini tamamlamasının ardından, 2015'te başlatılması planlanan "Kararlı Destek Misyonu"nda da Türkiye'nin öncü bir rol üstleneceğine işaret etti. Bu açıklamalar Türk hükümetinin işgale vereceği desteğe devam edileceği anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün öğleden sonra devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanan NATO - Ukrayna Komisyonu oturumunda ise Ukrayna'nın siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve milli birliğine Türkiye tarafından verilen desteğin önümüzdeki dönemde devam edeceğini belirtti.

NATO'nun Azerbaycan'a verdiği vaatler

"Kırım'ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını" ifade eden Erdoğan, baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türklerinin izole edilmesine yol açılmaması, krize siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, oturumdaki müdahalesi sırasında da "NATO'nun Azerbaycan'a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğini, Karabağ sorununun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesinin büyük önem taşıdığını" söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.