1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan HDP'lilere terörist benzetmesi
Erdoğan'dan HDP'lilere terörist benzetmesi

Erdoğan'dan HDP'lilere terörist benzetmesi

Erdoğan muhtarlarla buluşmasında HDP'lileri teröristlere benzeterek: "Bıçak kemiğe dayandı" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar ile gerçekleştirdiği buluşmasında HDP'yi sert bir dille eleştirerek "Dünyanın hiçbir ülkesinde terör eylemlerinin savunmanın adı siyaset değildir. Türkiye gereğinden fazla müsamahakar bir ülkedir ama bıçak kemiğe dayandı. Ben parti kapatılmasına karşıyım ancak herhangi bir siyasetçinin yaptığı hatayı partisi değil kendisi ödemelidir. Milletvekili dokunulmazlığı Meclis'te daha iyi hizmet verilmesi için bir imtiyazdır. Bunun istismarına izin verilmemelidir. Terör örgütü mensubu gibi hareket eden milletvekilleri konusunda Meclis'in ve yargının harekete geçmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Moskova tepkisi

Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Moskova ziyaretini eleştirerek, "Birisi kalkar Moskova'ya gider, nasihat alır döner. Ona çok yardım yapacaklarmış, onun arkasında, ona güç veren terör örgütüne silah yardımı yapacaklarmış. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne diyor ilahi emirde, 'Allah bize yeter, o ne güzel bir vekildir'" dedi.

"Ne yapsalar boş"

2015 yılında yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 100'ü aşkın PKK örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Erdoğan, aynı dönemde asker, polis, geçici köy korucusu ve sivil vatandaşlardan da 300 civarında kayıp yaşandığını belirtti. "Biz bin yıldır bu topraklarda yaşamanın bedelini kesintisiz şekilde ödemiş bir milletiz" ifadesini kullanan Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: "Bugün oynanan oyunların gerisinde bu coğrafyadaki bin yıllık hesaplaşmanın yattığını çok iyi biliyoruz. Fakat ne yapsalar boş. Özellikle son 200 yıldır yaşadığımız tüm acılara, maruz kaldığımız tüm haksızlıklara, kayıplara rağmen hala dimdik ayaktayız evelallah ayakta durmaya devam edeceğiz. Üstelik sadece ayakta kalmakla yetinmiyor her alanda büyüyor, gelişiyor, ileriye gidiyoruz. Dünkü Türkiye'yi sarsmak, önüne engeller çıkartarak yavaşlatmak hatta yolunu değiştirmek kolaydı. Bugünkü Türkiye bu tür operasyonlar, bu tür ameliyatlar konusunda çok daha dirençlidir, çok daha sağlamdır. Ne bölgemizde oynanan oyunlar ne de içimizde sürekli ateşi canlandırılan fitneler milletimizi yolundan alıkoymayacaktır, alıkoyamayacaktır."

Demirtaş'a sert tepki 

İsim vermeden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı eleştiren Erdoğan, "Geçtiğimiz 13 yılda yaşadığımız badirelerin hepsini nasıl geride bıraktıysak bugün önümüzde duran sorunları da o şekilde aşacağız. 'Şu ülke bize karşıymış, şu güç bizim aleyhimizdeymiş', bunların hiçbiri de önemli değil. Birisi kalkar Moskova'ya gider, nasihat alır döner. Ha ona çok yardım yapacaklarmış, onun arkasında, ona güç veren terör örgütüne silah yardımı yapacaklarmış. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne diyor ilahi emirde 'Allah bize yeter, o ne güzel bir vekildir.' Eğer biz bu inanca, bu imana sahip olmasaydık, Malazgirt'te 20-30 bin kişilik bir kuvvetle, o dönemin en büyük askeri gücü olan 200 bin kişilik Bizans ordusunun karşısına dahi çıkamazdık. Eğer biz bu inanca sahip olmasaydık 600 yıl boyunca üç kıtada hüküm süren tarihin en kudretli devletini kurup yaşatamazdık. Aynı şekilde bu iman olmasaydı Çanakkale'de dönemin en güçlü silahlarını teçhiz edilmiş ordularını mağlup edemezdik. Kurtuluş Savaşımız da aynı inancın ürünüdür. Terörle mücadelede, vatan savunmasında görev yapan güvenlik kuvvetlerimizin de Malazgirt'teki, İstanbul'un fethindeki, Çanakkale'deki, Dumlupınar'daki ruhla, inançla mücadele ettiklerini biliyorum. Bu ruh, bu iman bizde oldukça Allah'ın izniyle ne vatan toprağının bir karışını kimseye veririz ne de hedeflerimizden vazgeçeriz" ifadelerini kullandı.

'Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es'

Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy'un sözleriyle konuşmasına devam eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Üstadın ifade ettiği gibi, 'Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes. Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es.' Türkiye 2023 hedefleriyle bu doğrultuda attığı adımlarla surda işte o mukaddes gediği açmıştır. Esasen bugün bölgemizde ve ülkemizde yaşadıklarımızın bir bölümünün gerisinde bu gelişmeden duyulan endişenin yattığını da çok iyi biliyoruz. Ve onlara diyoruz ki ne yaparsanız yapın, bizi yolumuzdan döndüremeyeceksiniz. Türkiye sizin üst aklınızın size verdiği akıldan çok daha güçlü bir ferasete sahiptir. Bunu bir defa bilin. Türkiye, 2023 hedeflerine de ulaşacak, 2053 ve 2071 vizyonlarını da hayata geçirecektir. Çünkü biz inandığımız için üstün olduğumuzu biliyoruz. Merhum Akif'in İstiklal Marşımızda veciz bir şekilde ifade ettiği gibi 'Doğacaktır sana vadettiği günler hakkın. Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın.' Ülke ve millet olarak yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen geleceğe ümitle bakmak için çok fazla sebebimiz olduğuna inanıyorum. Bunun için yapmamız gereken çok önemli işler var. Bölücü terör örgütünün tümüyle etkisiz hale getirilmesi sadece güvenlik açısından değil, siyasi ve sosyal değişimin sağlıklı yürümesi bakımından da şarttır. Siyasi partilerimizin önemli bir bölümü bu konuda iyi bir imtihan vermiyor." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler