1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan İhvan'a yeşil ışık
Erdoğan'dan İhvan'a yeşil ışık

Erdoğan'dan İhvan'a yeşil ışık

Katar dönüşü uçakta soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar yönetiminin ülkeden gönderdiği İhvan yöneticilerinin Türkiye'ye gelmesine yeşil ışık yaktı: “Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır.”

A+A-

İhvan teşkilatı'nın Katar'da sürgünde olan liderlerinin Katar'dan gönderilmesi üzerine Türkiye'ye geleceği iddiaları üzerine soruları yanıtlayan Erdoğan, İhvan liderlerinin Türkiye'ye gelme ihtimalleri hakkında "Talepte bulunanlar olursa inceler, sakıncalı bir durum yoksa bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir" dedi. Erdoğan'ın sözleri şöyle:

"Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir."

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Radikal’den Murat Yetkin, “Erdoğan, Katar'ın gönderdiği İhvancılar'ın Türkiye'ye gelmesi için ‘Talep olursa inceleriz’ diyor. Henüz talep yok, ama sıkıntı var” diye yazdı. Yetkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

Katar dönüşü gazetecilerin bu konudaki sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şunları söylediği bildirildi:

* “Konuyla ilgili olarak bir defa yetkili mercilerimizin bunlarla görüşmeleri gibi bir şey söz konusu değil. Açıklamayı kim yaptı bilmiyorum. Türkiye'de kiminle görüşmüşler bana ulaşan bir bilgi yok. Bize yansımış bir bilgi yok.

* “Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık onlara da yapılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. Bu noktada yoksa her hangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlarda gelebilir.”

Erdoğan’ın söylediklerinden Türkiye’ye gelmek isteyen İhvan üyelerine kapının bütünüyle kapatılmadığı anlaşılıyor; Erdoğan’ın “İsim bazında sıkıntı” dediği konunun İnterpol emri ile ilgisi olabileceği de akla geliyor.

Bu konuda, Erdoğan’ın bu açıklamasından kısa süre önce görüşüne başvurduğum, üst düzey bir devlet görevlisi ise konuyu şu şekilde dile getirmişti:

* “Türkiye Mısır’a vize uygulamıyor, isteyen Mısır vatandaşı Türkiye’ye gelir, istediği yere gider. Öte yandan kendimizi sıkıntıya sokacak bir işin içine girmek de istemeyiz. İhvan, ya da dışarıdaki bir örgütün lider kadrosuna ev sahipliği yapıyor görüntüsü Türkiye’yi sıkıntıya sokar."

* “Henüz söz konusu kişilerin Türkiye’ye gelmek istediğine dair bize yapılmış somut bir talep yok. Ancak Mısır’a karşı bir grubu alıp da ona ev sahipliği yapmayız Bu görüntüyü vermek istemeyiz; olmaması için telkinde bulunuruz. Mısır’da iktidarda kim varsa onunla çalışırız.”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.