1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan'dan Putin'e terörist göndermesi
Erdoğan'dan Putin'e terörist göndermesi

Erdoğan'dan Putin'e terörist göndermesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü'de düzenlenen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı 7. Küresel Forumu'na katıldı.

A+A-

Azerbaycan'da BM Medeniyetler İttifakı Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'de atılan varil bombalarıyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Putin'e yönelik isim vermeden yaptığı açıklamada, "Şu anda ülkem terörle mücadelede ciddi bir sorun yaşamaktadır, 35 yıldır mücadele ediyoruz. Ölen insanlarımızın sayısı 40 bini aşmış durumda. Yanıbaşımızda Terörle başlayan süreç Suriye'de savaşa döndü. Suriye'de bireysel terör yok, artık devlet terörü esmektedir ve bir terörist iş başındadır. İnsanlarını varil bombalarıyla öldüren bir terörist vardır. Bunları kırmızı halılarla karşılayanlar sorumlu değil mi?" ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda demokrasi ve Cumhuriyet Halk Partisi için Allah'a (a.c) dua edip dikkatleri üzerine toplayan Erdoğan, İslamla ilgili konuşarak: "Özellikle de İslam kelime itibari ile manası barış olan bir dindir. Manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAEŞ, bunların İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. Çünkü terör diğer tüm vasıfların ötesinde bizatihi insanın kendisine düşmandır" dedi.

Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklamalardan öne çıkan satırbaşları şu şekilde:

Beklenen kararlı mücadeleyi sergileyemedik

İttifakın sağladığı başarıya rağmen şu gerçeği de hep birlikte kabul etmek durumundayız. Uluslararası toplum olarak ittifakın kuruluş amacını teşkil eden hedeflere ulaşmaktan halen çok uzağız. Bizi Medeniyetler İttifakı'nı kurmaya iten kemikleşmiş önyargıları, insanları, inançları, kökleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı maalesef halen aşamadık. Radikal akımlarla ve bu akımların beslediği terörle mücadelede bizlerden beklenen ortak ve kararlı mücadeleyi yeteri kadar sergileyemedik. 

Eşitsizliklere çare bulamadık

Suriye'de, Irak'ta, Nijerya'da, Fransa'da, Pakistan'da, Türkiye'de, Belçika'da, İspanya'da, bütün bu ülkelerdeki patlayan bombalar ardı ardına gerçekleşirken yaşadığımız acıyı ortak bir duruşa, söyleme ve eyleme dönüştürmedik. Şiddet ortamını doğuran siyasi çatışmalara, haksızlıklara ve eşitsizliklere çare bulamadık.

Şiddet ortamını doğruran eşitsizliklere çare bulamadık. Kutuplaşma yerine uzlaşmayı ikame ettirme konusunda ortak bir anlayış oluşturamadık. İnsanlık din ve kültür temelli kutuplaşmaların vicdanlarımızda açtığı yaraları taşıyamaz hale geldi. 60 milyon insan çatışmalar yüzünden evlerini terk ediyor. İslam adına eylem yaptığını iddia eden örgütler en büyük katliamı Müslümanlara yapıyor. 

Bunların İslamla uzaktan yakından alakası yoktur

Masum insanların hayatına kastetmeyi hiçbir inanç, din, hiçbir kültür, hiçbir vicdan tasvip etmez. Özellikle de İslam kelime itibarıyla, manası barış olan bir dindir. Manası barış olan bir din teröre müsaade eder mi? Bizim dinimizde terörün asla yeri yoktur ve İslam adına ortaya çıkan bu örgütler ki başta DAİŞ, bunların İslam ile yakından uzaktan alakası yoktur. Karşı karşıya kaldığımız bu tehdit hepimize yöneliktir.

Mezhepçiliğe karşı ortak mücadele

Eğer bu mezhepçiliğe karşı ortak mücadeleyi veremezsek barışı temin edemeyiz. Irkçılığa karşı bu ortak mücadeleyi veremezsek terörle mücadele edemeyiz. Biz 'şu ırktan, bu ırktan' diye insanlara bakamayız. 'Şu siyahtır, şu beyaz ırktandır' diye insanları birbirinden ayıramayız. Biz karşımızdaki tüm ırkların mensuplarına insan olarak bakmak ve insan olarak hepsini sevmek zorundayız. İşte dünyada barışın temelini bu oluşturmaktadır.

Putin'e yönelik terörist göndermesi

Şu anda ülkem terörle mücadelede ciddi bir sorun yaşamaktadır, 35 yıldır mücadele ediyoruz. Ölen insanlarımızın sayısı 40 bini aşmış durumda. Yanıbaşımızda Terörle başlayan süreç Suriye'de savaşa döndü. Suriye'de bireysel terör yok, artık devlet terörü esmektedir ve bir terörist iş başındadır. İnsanlarını varil bombalarıyla öldüren bir terörist vardır. Bunları kırmızı halılarla karşılayanlar sorumlu değil mi?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler