1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'ın İslam Devleti planı
Erdoğan'ın İslam Devleti planı

Erdoğan'ın İslam Devleti planı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam Devleti ile savaşta hava operasyonunun yeterli olmayacağını belirterek, "Kara esastır, hava lojistiktir. Karanın gitmediği yer hiçbir zaman kalıcı olamaz" diyerek Haçlılara tavsiyelerde bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu toplantılarına katıldığı New York'tan dönerken, uçakta gazetecilere Suriye ve Irak'ta İslam Devleti'ne karşı verilen mücadele ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan ABD önderliğindeki Haçlı koalisyonun hava operasyonlarının yeterli olmayacağı görüşünde: 

"Siz şöyle bir terör örgütünü sadece hava operasyonuyla bitiremezsiniz. Bir defa mütemmim gücü karadır. Eğer karayla bağlantısı dışında bir de deniz varsa, deniz de buna dahil olur. Bütün olarak ele almak durumundasınız. Kara esastır; ben tabii asker değilim; ama hava lojistiktir. Karanın gitmediği yer hiçbir zaman kalıcı olmaz"

Erdoğan, bu açıklamaları üzerine, 'Şu anki duruma göre sanki Türkiye aktif olarak Haçlı operasyonunun içinde yer alacak' yorumu yapılınca şu cevabı verdi: 

"Yapılan görüşme, ilgili ülkeler ve Türkiye arasında, görev dağılımında her ülkeye bir görev düşecektir. Türkiye’ye düşen görev neyse, Türkiye de bu görevini yerine getirecektir. Yani, Türkiye burada askeri olarak herhangi bir pozisyon almaz mantığı peşinen yanlıştır. Hiç kimse kalkıp senin hudutlarını korumakla mükellef değil. Gelip başkaları mı koruyacak? Bizim hudutlarımızı biz koruyacağız.

New York'tayken Türkiye'nin vereceği desteği 'askeri, siyasi her türlü...' diye tanımlayan Erdoğan, Suriye ve Irak konusundaki tezkelerin çıkmasıyla adımların atılacağını söyledi: 

"Ayın 2'sinde tezkere Meclis'e gelecek. Tezkere çıkar çıkmaz gerekli adımları atmamız gerekiyor. Zira şu anda Suriye'den 140 bin Kürt kökenli vatandaş, 40 bine yakın Ezidi Türkiye'ye girmiş vaziyette. Yani 1.5 milyonu toplamda bulduk. Bu tabii çok büyük bir potansiyel. Bu potansiyeli bölgede ne kadar absorbe edebiliriz, o ayrı bir sorun. Onun için de bizim üzerinde ısrarla durduğumuz konu, bir uçuşa yasak bölge ilanı, güvenli bölge ilanı, eğit-donat konusu. Eğit-donat konusu üzerinde ısrarla dururuyoruz." 

Erdoğan, Musul konsolosluğundan rehin alınan 49 Türk'ün kurtarılmasıyla şartların değiştiğinin altını çizdi.

"49 insanımızı bunların eline o şekilde bırakamazdık. 102 gün insanlarımız onların elinde rehineydi. Şu anda şartlar 102 gün öncesinin şartları değil. Dolayısıyla şimdi bu şartlar gereği değerlendirmek vaziyetindeyiz... Ve hükümetimiz, Genelkurmay, bütün istihbarat birimlerimiz çalışmalarını şu anda bu şekilde yürütüyorlar. Döner dönmez de oturacağız beraberce şu ana kadar varılan noktayı ele almak suretiyle yaptığımız son görüşmeleri de birlikte değerlendirerek ne yapacağımızı konuşacağız. İlgili ülkelerle de görüşmeler sürecek. Her ülkeye bir görev düşecektir. Türkiye de üzerine düşen görevi yerine getirecektir. Hudutlarımızı elbette korumak durumundayız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de sadece İslam Devleti 'e değil, rejime karşı da atım atılacağı görüşünde:

"Son açıklamalarda olay sadece IŞİD terör örgütüne karşı değil, aynı zamanda Suriye rejimine karşı da bir adım atılması konuşuluyor. Tabii bu terör örgütünü bünyesinde barındıran bir ülke, bunun bedelini de ödeyecektir. Çünkü bu terör örgütünü palazlandıran bu ülke. Artık onun bedelini ödemek durumunda kalacaktır. Suriye'deki rejim, meşru değildir. Meşru olmadığı gibi, terör örgütlerinin cirit attığı bir alan haline gelmiştir. 200 bini aşkın insan ölmüştür. Yaklaşık 6 milyona yakın insan şu anda maalesef gerek Suriye içinde gerek dışında göçmen, sığınmacı, mülteci durumundadır. Dolayısıyla burada terör palazlanıyorsa, terör örgütleri buradan Irak'a, Türkiye'ye, Lübnan'a, Ürdün'e zarar veriyorsa, burada hakikaten atılması gereken bir adım, gereği yapılması gereken bir rejim vardır."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.