1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Esed'den ilginç açıklama: 'Affederim...'
Esed'den ilginç açıklama: 'Affederim...'

Esed'den ilginç açıklama: 'Affederim...'

Zalimliği ve merhametsizliği sivillere yönelik bombardımanlarında kanıtlanan Esed, 'Silahları bırakan muhaliflere kapsamlı bir af çıkaracağız' dedi.

A+A-

Suriye yönetiminde kimlerin olacağı konusundaki söz hakkının yabancı devletlere ya da yetkililere değil Suriye halkına ait olduğunun bir kez daha altını çizen Esed, istenmemesi durumunda bir gün bile görevde kalmayacağını belirtti.

ARD TV kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı, ateşkesin hayata geçtiği günün, Suriye için tarihi bir gün sayılıp sayılmayacağına ilişkin soruya ‘öyle olmasını umut ettiği’ cevabını verdi.

Suriye ordusunun karşısında 100’ü aşkın silahlı grup olduğunu vurgulayan Esed, bu grupları destekleyen birçok devletin de bulunduğunun altını çizdi.

'Muhalifler ateşkesi ihlal etti'

Muhalif güçlerin, ilan edilmesinden sadece birkaç saat sonra ateşkesi ihlal ettiğini belirten Esed, Suriye ordusunun ise bu askeri operasyonlardan kaçındığını ifade etti. Fakat sadece ifade etti, pratikte ise tam tersi bir durum görülüyor.

“Biz, ateşkesin işe yaraması için üzerimize düşen her şeyi yapacağız” diyen Esed, “Barışa bir şans vermek için misilleme hareketlerinden kaçınacağız. Bunu yapacağız ancak en sonunda her şeyin bir limiti var. Bu, karşı tarafa bağlı” diye devam etti.

'Silahı bırakan muhalifleri affederim'

Silahlarını bırakan muhaliflerin affedileceğini belirten ve bunun için tek yapmaları gerekenin silah bırakmak olduğunu ifade eden zalim Esed, şöyle devam etti:

“Yapmanız gereken tek şey, siyasi gündemde yer alma isteğinizden bağımsız olarak silahları bırakmanız. Ne olduğu fark etmiyor. En önemli  ve Suriye halkının yararına ve yasalara uygun olan şey, sizin bir vatandaş olarak elinize silah alıp dolaşamayacağınız ve bunu başkalarına doğrultamayacağınız. Onlardan istediğimiz tek şey bu. Başka bir şey istemiyoruz. Dediğim gibi, silahları bıraktıklarında onlara kapsamlı bir af çıkaracağız."

"Kim terörist anayasa belirler"

Ateşkes konusunda anlaşmaya varmanın uzun sürmediğini, asıl zaman alanın savaşılan grupları destekleyen devletlerin bu karara varmaları olduğunu söyleyen
Esed, Suriye’nin uzun zamandır yerel düzeyde benzer anlaşmalar yaptığını ve bunların başarıya ulaştığını ifade etti.

‘Silahlı muhalefetin neden devlet tarafından kabul edilmediği’ sorusunu da yanıtlayan Esed, “Kimin terörist kimin de muhalif olduğu Suriye’de anayasa ve kanunlar tarafından belirleniyor” dedi. “Dünyanın tüm ülkelerinde silah taşıma yetkisi sadece ve sadece devlet güçlerine ait” diyen Suriye lideri, devlete, halka, kamu ve özel mülklere karşı silah taşıyan herkesin terörist olduğunun bir kez daha altını çizdi.

"Seçimler bir hobi"

Suriye’deki ‘geçiş süreci’nin katılan herkesi kapsayacak bir ulusal hükümet teşkil edileceğini ve ardından yeni bir anayasa hazırlanacağını ifade eden Esed, “Seçimler bir hobi, Cumhurbaşkanının vizyonu ya da hükümetin keyfi muamelesi değildir. Seçimler hükümetin değil, vatandaşın hakkıdır” dedi.

Suriye savaşının sona ermesinin ‘kendisinin gitmesine’ bağlı olduğu yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Esed, şunları söyledi:

“Görevde kalıp kalmayacağım, bunu söyleyen devletler ya da yetkilileri ilgilendirmez, bundan dolayı da hiçbir zaman açıklamalara kulak vermeyeceği. Görevde kalıp kalmayacağım ya da kimin göreve geleceği konusundaki karar, mutlak şekilde Suriye halkının kararı. Görevde kalmamı istedikleri sürece kalacağım, gitmemi istediklerinde ise bir gün bile kalmayacağım.”

Esed, Suriye halkının kendisinden görevden çekilmesini istemesi halinde bunu tereddütsüz yapacağını, çünkü hiçbir sorumlunun halkın desteğini almadan başarılı olmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Ülkedeki durumu ‘insani yıkım’ olarak tanımlayan Esed, Suriye ordusunun insani yardımların ulaştırılmasını engellediği yönündeki iddiaları ise reddetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler