1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ev hapsinden tebdil-i kıyafetle kaçtı
Ev hapsinden tebdil-i kıyafetle kaçtı

Ev hapsinden tebdil-i kıyafetle kaçtı

Şii Husilerin darbesinden bu yana Yemen'in başkenti Sana'da ev hapsinde tutulan Cumhurbaşkanı Hadi, Husi karşıtlarının güçlü olduğu memleketi Aden'e gitti. Hadi'nin farklı bir yöntemle evden çıktığını açıklandı.

A+A-

Evden ayrılan Hadi aynı zamanda memleketi olan, Husi karşıtlarının güçlü olduğu ve toplantılarını gerçekleştirdikleri güney kenti Aden'e gitti.

Al Jazeera'nin ulaştığı kaynaklara göre, Hadi Husilerin dikkatini çekmeden ayrıldığı başkent Sana'dan Aden'e giderken kara yolunu kullandı ve cuma akşamı Aden'e ulaştı. 

Kaynaklara göre, Hadi'nin ayrılmasından sonra Sana'daki evi yağmalandı. Husilerin eve düzenlediği baskın sırasında ayrıca Hadi'nin üç koruması yaralandı.

Hadi'nin şu anda Aden'in Hor Mekser bölgesindeki evinde bulunduğunu söyleniyor.

Hadi'nin Sana'yı terk etmesinin ardından Hadi gibi ev hapsinde olan Başbakan Halid Bahhah'ın da evinin önünde güvenlik önlemleri artırıldı. Cumhurbaşkanı Hadi gibi istifa eden Bahhah, parlamento toplanıp istifalarını onaylayamadığı için resmi olarak hâlâ görevinin başında bulunuyor. 

Husilerden açıklama

Hadi'nin Aden'e gittiği haberinin ardından açıklama yapan İran güdümündeki Husilerin Siyasi Konsey Üyesi Muhammed Bahiti, Hadi’nin evinden çıkmasının 'zorunlu ev hapsinde tutulmadığının kanıtı' olduğunu öne sürdü.

Bu adımın yanlış bir hamle olduğuna işaret eden Bahiti, "Hadi’nin Yemen’in istikrarına yönelik bir yol izlemesini temenni ediyoruz" dedi.

Bahiti ayrıca, Hadi’nin Aden’e gitmesinin ülkedeki siyasi tabloda büyük değişikliklere neden olmayacağını belirtti.

Husi Ensarullah Hareketi Siyasi Büro üyesi Ali Kahum ise, istifa eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin kılık değiştirerek Aden'e gittiğini iddia etti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Kahum, "Hadi'nin Sana'dan Aden'e kaçışının siyasi arenaya hiçbir etkisi yok" dedi.

İstifa eden Cumhurbaşkanı Hadi'nin de gün içinde açıklama yapması bekleniyor.

Görüşmeler askıya alındı

Anadolu Ajansı'nın yerel kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, istifa eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Sana'dan ayrılarak ülkenin güneyindeki Aden'e gitmesi ve evinin Husi militanlar tarafından yağmalanmasının ardından, ülkedeki siyasi oluşumlar ve Husi Ensarullah Hareketi arasında süren görüşmeler askıya alındı. 

'Başkenti değiştirin' çağrısı

Yemen'in güneyindeki Aden kentinde 15 Şubat'ta düzenlenen 'Genişletilmiş Ulusal Buluşma' toplantısında taraflar "Sana'dan başka bir kentin başkent yapılması" çağrısı yapmıştı. Açıklamada uluslararası toplumun bu karara destek vermesi istenmişti.

BMGK ise, 16 Şubat'ta Yemen'in başkenti Sana'da, hükümet ve güvenlik kurumlarını ele geçiren Şii Husilere, bu kurumlardan silahlı güçlerini çekmeleri ve siyasi liderleri koşulsuz serbest bırakmaları çağrısı yapmıştı.

Uzlaşmaya rağmen çatışmalar durmadı

Yemen’de, cuma günü BM aracılığıyla gerçekleşen görüşmeler sonucunda taraflar Halkların Geçiş Konseyi’ni oluşturma konusunda uzlaşmıştı.

BM adına arabuluculuk faaliyetleri yürüten Cemal Benomar, “Bu nihai bir anlaşma değil ancak daha kapsamlı bir anlaşmanın yolunu açan önemli bir gelişme” dedi.

Varılan anlaşmaya göre, Halkların Geçiş Konseyi oluşturulacak, Yemen’deki iki ayrı yasama organı geçiş sürecini idare etmek için birlikte çalışacaktı.

Anlaşmaya rağmen ülkenin farklı bölgelerinde çatışmalar sona ermedi. Aden ve Dali bölgelerindeki çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetti.

Uzlaşmaya rağmen şiddet sürüyor

Aden kentinde, silahlı kişilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, biri asker 3 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Husiler yanlısı Halk Komiteleri'ne mensup silahlı kişiler, Özel Harekat Aden Sorumlusu Tuğgeneral Abdulhafız Seggaf'ın evine saldırdı. Evi koruyan askerlerle silahlı grup arasında çıkan çatışmada biri asker 3 kişi öldü.

Aden basınında yerel yetkililere dayandırılan haberlerde ise Halk Komiteleri'nin, olaydan sorumlu olmadığı ifade edildi. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan Dali kentindeki görgü tanıkları ise, kentte bulunan 33. Zırhlı Tugayı yakınında üç patlama sesinin duyulduğunu ve ardından yoğun olarak çatışma sesleri geldiğini aktardı.

Tugay'ın, Güney Hareketi mensuplarının saldırısına maruz kalmış olabileceğini iddia eden görgü tanıkları, ölü veya yaralıların olup olmadığına ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını kaydetti.

Husiler yanlısı Halk Komiteleri, Aden'de daha önce de bazı hükümet binalarının yanı sıra hükümete bağlı Hasve elektrik üretim merkezini ele geçirmişti.

4 aydır başkentteler

Yemen'de İran destekli Şii Husiler, 4 aydan beri başkent Sana'yı elinde bulunduruyor. Hükümet ile başkente giren Husiler arasında 21 Eylül 2014'te "Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması" imzalanmıştı.

Yemen ordusu ile Husiler arasındaki çatışmalar ülkede karışıklık çıkarırken, diyalog görüşmelerinin kilit ismi Cumhurbaşkanı Hadi'nin özel kalem müdürü Ahmed Avad Bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla gerilim iyice tırmandı.

Husiler bunun ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırdı. Çatışmalarda 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdrabbu Mansur Hadi ve Başbakan Halit Bahhah’ın hükümeti, Husilerin ülkeyi silah baskısıyla otorite altında tutmasını protesto ederek eş zamanlı istifa ettiğini açıklamıştı.

Parlamento feshedildi

Husiler, Cuma günü parlamentoyu feshedip yerine 551 üyeden oluşan, ülkeyi yönetecek Geçici Ulusal Konsey'i kurduğunu ilan etmişti.

Buna göre Konsey, 5 kişiden oluşan Başkanlık Konseyi'ni seçecek. Başkanlık Konseyi ise yeni cumhurbaşkanını belirleyecek.

Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen ordusuyla çatışıyor. Kuzeyde ise İran'ın desteğini alan Şii Husiler ile Sünni aşiretler sık sık orduyla çatışıyor.

 

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.