1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Ey ABD, çık, 'Dostum PYD'ye silah yardımı yapıyorum' de"
"Ey ABD, çık, 'Dostum PYD'ye silah yardımı yapıyorum' de"

"Ey ABD, çık, 'Dostum PYD'ye silah yardımı yapıyorum' de"

Mülki amirler toplantısında konuşan Erdoğan, "Suriye halkını 40 katır mı, 40 satır mı tercihine zorlayanlar, insanlıktan nasibini almamışlardır. İyi terörist, kötü terörist yoktur. El-Nusra ile El-Kaide arasındaki ilişki neyse PKK ile PYD arasındaki ilişk

A+A-

Mülki amirler toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, PYD'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklayan ABD yönetimine seslendi. Erdoğan, "Biz ABD ile NATO’da birlikte değil miyiz? Dostun biz miyiz, YPG/PYD mi? Bunu da öğrenmek istiyoruz. Çık, 'Dostum PYD’ye silah yardımı yapıyorum' de, bunu da bilelim. Gizli kapılar ardında bir şeylerin konuşulması bizleri üzmektedir. Bizi dost olarak görmeyenler açıkça, net bunu ifade etsin" şeklinde kelimeler kullandı.

"Dün Sözcü (ABD Dışişleri Sözcüsü) ne diyor? 'YPG’ye yardım sürecektir ama mücadele de işimizi zorlaştırmasın.' Lafa bak. Temelden bu yaklaşım sakat. Bu bilgileri bizden alacaksın. Teröristlerin verdiği bilgiye göre hareket edeceksin."

"Ey Amerika!"

Erdoğan, YPG'ye top atışlarının durdurulmasını isteyen ABD yönetimine, "Kusura bakmayın, böyle bir düşüncemiz yok" diyerek top atışlarının süreceği mesajını verdi. 

"Ey Amerika! Bak sen uçuşa yasak bölgeye evet demedin ama bak orada Rus uçakları cirit atıyor ve binlerce mağdur, mazlum insan ölüyor. Hani biz koalisyon güçleriydik, ne oldu? Türkiye'ye "PYD’ye, YPG'ye top atışlarını durdurun" diyorsun. Kusura bakmayın, böyle bir düşüncemiz yok. Türkiye'ye biri havan, mermi atarsa karşılığını kat be kat bulacaktır. Bu, uluslararası angajman kurallarının işletilmesi demektir.  Doğu’da, Güneydoğu’da kullanılan silahların Suriye kaynaklı olduğunu biliyoruz. PYD-PKK arasındaki bağı yok saymak körlük değilse ülkemize dönük hasmane bir tutumdur. Biz terör örgütüne terör örgütü deyip o şekilde davranmaya devam edeceğiz."

Erdoğan, "PYD/YPG’ye desteğini sürdüren ABD’yi anlamakta da zorlanıyorum. PKK’nın bütün kayıtlarında PYD’nin, YPG’nin kurucusunun kim olduğu bellidir" şeklinde konuştu.

'Her adımımızın meşruiyeti vardır'

"Suriye konusunda Türkiye nefsi müdafaa konumundadır. Her adımımızın meşruiyeti vardır. Bunu anlamayan ya da saygı duymayan herkes bedelini ödeyecektir. Türkiye can evine yönelen silahlar karşısında geri çekilecek ya da teslim olacak bir ülke asla değildir.

"Güney sınırımızda yeni bir Kandil’in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz."

"Bölgede Türkiye’ye rağmen oldu bittilerle fiili durumlar oluşturulmasına sessiz kalmadık, kalmayacağız. Baskı yapılması gereken adres Türkiye değil rejim ve destekçileridir. Gerilimin önüne geçilmek isteniyorsa tüm terör örgütlerini cesaretlendirici adımlar atmaktan imtina edilmelidir."

"Son 10 günde 600 sivili hunharca katlederek savaş suçu işleyen Rusya’ya karşı sesini çıkarmayan herkes suça ortak olmaktadır. Yapılanların gerisinde Türkiye'nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir durum varsa o sınırların sonuna gelindiğinin de bilinmesi gerekmektedir."

"O Suriye Kürtleri ki zalim Esed’e, ‘Bunlara niye kimlik kartı vermiyorsun?’ dediğim zaman ‘Bunları bilmezsin’ derdi. Bak şimdi nereden nereye geldiler."

"Millete gidin"

"Ey parlamentodaki saygın üyeler, gelin karar alın ve millete gideceğiz deyin, millete gidin… Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi? Siz Atatürkçü değil miydiniz? Öyleyse millete gidelim, kararına da uyalım. Başka çıkış yolu bunun olmaz. Aksi iş tıkamadır ve parlamentoya saygısızlıktır. Bu meilletin meselesi haline dönüşmüştür. Kim gerçekten tıkaç vazifesi görürse millete hesabı verir. Katkı veren de milletten mükafatını alır."

'Öper başımıza koyarız'

"İnşallah yeni Türkiye çerçevesinde yeni anayasayı çıkaracağız. İnşallah başkanlık sistemi de bu şekilde hayata geçecek. Ama milletim istemiyorsa söyleyecek bir şey yoktur ve öper başımıza koyarız. Ben ülkenin buna ihtiyacı olduğuna inanıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler