1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Ey insanlar, aldatıcılar sizi Allah'ın adını kullanarak aldatmasın"
"Ey insanlar, aldatıcılar sizi Allah'ın adını kullanarak aldatmasın"

"Ey insanlar, aldatıcılar sizi Allah'ın adını kullanarak aldatmasın"

Al-i Selül liderliğinde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 34 ülke 'Teröre Karşı İslam İttifakı' adıyla yeni bir koalisyon kurdu. Suudi Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, "ittifak sadece IŞİD'le değil tüm 'terörist' gruplarla savaşacak" dedi.

A+A-

O ülkeler 'Teröre karşı İslam(!) ittifakı' kurdular

"Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın." (Fatır/5)

İslam coğrafyasına, Haçlıların çıkarları doğrultusunda bombardıman düzenlenmek adına yeni koalisyon daha kur(dur)uldu. Yeni koalisyonun başını çeken ülke Amerika'nın en önemli silah alıcısı Suudi Arabistan nam-ı diğer Al-i Selül. 

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkeyle birlikte 'Teröre Karşı İslam(!) ittifakı' oluşturduğunu açıkladı. Suudi Arabistan devlet televizyon kanalı Arabiya TV, ittifaka dahil olan ülkeler arasında Mısır, Ürdün, Katar ve Pakistan'ın da bulunduğunu belirtti. Ancak ittifaka dahil olduğu belirtilen ülkeler arasında, iç savaş ve çatışmaların sürdüğü ve tarafların ülkelere henüz tam olarak egemen olamadığı Yemen, Libya gibi ülkelerin de yer alması söz konusu oluşumun nedenli ciddiyetsiz olduğunu gözler önüne serdi. Mısır'da binlerce insanı meydanlarda ve zindanlarda katleden Sisi tağutunun da ittifakta yer alması daha ittifakın kendisinin terörden arınmadığını gösteriyor. 

Suudi Arabistan Savunma Bakanı da, merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak olan askeri ittifakın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini vurguladı. Bakanın bu sözleri söz konusu oluşumun Haçlı ABD ve Avrupa'nın gözetiminde kurulduğunun ispatı olarak yeterli kabul ediliyor.

Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, " 'Teröre karşı İslam ittifakı' olarak adlandırılan yeni yapının sadece IŞİD karşı değil, karşılaşılan tüm 'terörist' gruplara yönelik olarak mücadele edecek" dedi.

ABD'nin en önemli müttefiklerinden Suudi yönetimi liderliğinde kurulan koalisyonun 'terörizmle' mücadele edeceği ve bu amaçla ortak operasyonlar düzenleyeceği belirtildi. Operasyonlar, Riyad'da kurulacak merkezden yönetilecek. 

Açıklamada, koalisyonun, "Şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu" belirtildi. Yapılan açıklama, koalisyonun ilk olarak en güçlü müttefikleri ve silah tedarikçileri olan ABD ve batılı ülkeleri hedef alması gerektiği sonucunu ortaya çıkarıyor. 

Kurulan ittifakla ilgili olarak Suudi Savunma Bakanı Prens Selman konuşmasında şunları ifade etti:

"İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad'da bir operasyon merkezi olacak. Bu duyuru İslam dünyasının bu hastalıkla teyakkuzundan geliyor, böylece, İslami dünya bu [aşırılık] hastalığıyla mücadelede bir ortak olabilecek."

İttifakta Suudi Arabistan dışında Türkiye ve Mısır da yer alıyor. İttifakı oluşturan 34 ülke şunlar:

- Suudi Arabistan
- Türkiye
- Mısır
- Ürdün
- Katar
- Pakistan  
- Birleşik Arap Emirlikleri
- Bahreyn
- Kuveyt
- Tunus
- Fas 
- Libya
- Sudan
- Filistin
- Lübnan
- Yemen
- Bangladeş
- Malezya
- Somali
- Maldivler
- Sierra Leone
- Gine
- Benin
- Komor Adaları
- Çad 
- Moritanya
- Togo
- Nijer
- Cibuti
- Nijerya
- Senegal
- Mali
- Gabon

Ortak açıklamada ayrıca, Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri ilerleyen tarihlerde alacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler