1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ezher belamı: "Halifeliğin İslami yönetim sistemi olduğu iddiaları saçmadır..!"
Ezher belamı: "Halifeliğin İslami yönetim sistemi olduğu iddiaları saçmadır..!"

Ezher belamı: "Halifeliğin İslami yönetim sistemi olduğu iddiaları saçmadır..!"

Batılılara yaranma adına İslamı ve ahkamlarını sulandırma çalışmalarının en yoğun kalesi olan El-Ezher Şeriat(!) Üniversitesinin kaşeli belamı Saadettin El-Helali, Hilafetin İslami bir sistem olmadığı yönündeki açıklamaları çok konuşulacak gibi.

A+A-

Bir Rus gazetesine konuşan kaşeli belam Saadettin El-Helali; "Her şeyden önce kaydetmek isterim ki, Rusya’ya ve Rusya basınına çok büyük değer veririz. Nasır’ın cumhurbaşkanlığı döneminde ülkemize Rusya’nın destek gösterdiğini unutmuyoruz. Rusya ve devletbaşkanı Vladimir Putin’in ülkemizdeki 30 Haziran devrimine gösterdiği desteği takdir ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki sıcak ilişkilerin dünyada daha adaletli devletlerarası ve insanlararası ilişkilerin kurulması eğilimlerinin güçleneceği inancı doğurduğunu sanırım. Birleşik Amerika ve Avrupa kar peşinde olup yalnız kendi yararını düşünürken Rusya,Mısır ve diğer ülkeler hakikat arayışına eğiliyor. Bu hayırlı bir eğilmdir.

Devlet yönetiminin dini olmaktan çok dünyevi ve medeni olması gerekir. Çünkü böyle yönetim Kuran’ı Kerime ve Sünneye daha uygun. Bu bir, ikincisi de şudur: Böyle yönetim biçimi daha istikrarlı ve adaletli olmasına imkan veriyor.

Bu fikirleri geliştirmek isteğiyle 2012'de ”İslam ve Medeni Devlet” kitabının yazdım. Halifeliği gerçekten İslami yönetim biçimi olarak kurmak vaitlerinde bulunanların halifelik propagandası yaptıkları şartlarında bu kitap üzerinde çalıştım. Kitapta, din ile dünyevi medeni devlet arasında çelişki ve aykırılıkların olmadığını gösterdim. Şeriat gereğince yöneticinin adaletli olması gerektiğini, Müslüman olmasının şart olmadığını ispatlamış oldum. Şeyh Karadayı da benim gibi günümüzde halifeliğe değil, İslam ülkelerinin federasyonuna ihtiyac olduğunu belirtiyor. Artık “Müslüman Kardeşler” örgütü yanlıları da sosyal paylaşım sitelerindeki bloglarında bunun sözünü etmeye başladı.

Halifelik kurmak fikrinin güncel olup olmayışının bir önemi yok. Önemli olan, İslam prensiplerine uygun olmayışıdır. Buna ters düşen iddialar saçmadır. Devlet yönetim sisteminin, İslam açısından dua gibi dinin ayrılmaz bir bölümü olduğu iddiaları saçmadır.

Halifeliğin dinin bir bölümü olduğu iddiaları, hatalıdır. Hz. Muhammed halife değildi ve halifelik kurmuyordu. Buna göre, halifeliğin İslami yönetim sistemi olduğu iddiaları bir saçmadır." diye trajikomik acıklamalarda bulundu. 

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.