1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Faili meçhul iddianamesi hazırlandı
Faili meçhul iddianamesi hazırlandı

Faili meçhul iddianamesi hazırlandı

22 cinayete ilişkin korucu ve askerler hakkında dava açıldı

A+A-

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, aralarında dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk'un da bulunduğu 5'i köy korucusu 9 şüphelinin, "silahlı terör örgütü kurmak, üye olmak" ve "tasarlayarak adam öldürmek" suçlarından cezalandırılması istendi.

Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, faili meçhul cinayetlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında çeşitli tarihlerde yapılan kazılarda cesetlerine ulaşılan 22 kişiyi öldürdükleri iddiasıyla 4'ü asker 5'i köy korucusu 9 şüpheli hakkında hazırladığı iddianame Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2008/1756 No'lu dosya üzerinden yürüttüğü soruşturma kapsamında gizli tanık "Aydos"un İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 27 Ekim 2008'de verdiği ifadede "Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur'un terörle mücadele adı altında bölgede birçok cinayet, işkence ve karanlık faaliyetler gerçekleştirdiğini" beyan etmesi üzerine dosyanın yetkisizlik kararı verilerek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği belirtildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 10 Ocak 2013'te Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'na "gizli tanığın ifadesinde geçen olaylar ile benzeri olaylara ilişkin kapsamlı araştırma yapılması" yönünde talimat yazıldığı bildirilen iddianamede, söz konusu talep üzerine gerekli soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi.

Soruşturma kapsamında faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına yönelik araştırmalar yapıldığı belirtilen iddianamede, "Ancak ifadesine başvurulan mağdur ve tanıkların 'cinayetlerin JİTEM adlı örgüt bünyesinde gerçekleştirildiğini, o dönem itibarıyla Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olan Hasan Atilla Uğur ve ekibinin insanlara işkence ettiğini ve zorla köyleri boşalttırdığını' beyan etmeleri üzerine soruşturma genişletildi" denildi.

İddianamede, bölgede gerçekleşen faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması amacıyla tanık beyanları ve eski dosya içerikleri değerlendirilerek kazılar yapıldığı, bulunan cesetlerin incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildiği belirtilerek, İstanbul ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılıklarının benzeri soruşturmalar kapsamında temin ettiği "JİTEM" adlı oluşuma ilişkin bilgi ve belgelerin istendiği kaydedildi.

Kızıltepe'de 'Bıçak Timi'

İddianamede, şüphelilerden dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutan vekili Hasan Atilla Uğur ve Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk'un "JİTEM"in Kızıltepe ve Diyarbakır yöneticileri olduğu belirtiler, şöyle denildi: "Doğu ve Güneydoğu bölgesinde silahlı olarak faaliyet gösteren terör örgütü PKK'ya karşı varlığı izah edilen 'JİTEM' isimli örgütün faaliyetleri kapsamında şüpheli Hasan Atilla Uğur, Eşref Hatipoğlu ve Ahmet Boncuk'un örgütün Kızıltepe ve Diyarbakır yöneticileri oldukları değerlendirilmiştir. İlçede bu örgüte bağlı olarak geçici köy korucularından ve itirafçılardan oluşan 'Bıçak Timi' adı altında bir timin mevcut olduğu, bu timin korucular Abdurrahman K, Ramazan Ç, Mehmet Salih K, Mehmet Emin K ve İsmet K ile asker olan Ünal A'dan oluştuğu, 1992 ila 1996 yılları arasında faaliyet gösterdiği bilgisine ulaşılmıştır."

İddianamede, şüpheliler hakkında "silahlı terör örgütü kurmak, üye olmak" ve "tasarlayarak adam öldürmek" suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi'nin yürütülen soruşturmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, davanın ilk duruşmasının 28 Kasım 2014'te Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görüleceği belirtilerek, "JİTEM mensuplarının yanı sıra dönemin siyasetçilerinin de yargılanması ve davaya dahil edilmeleri temel talebimizdir. Bu yargılamaları önemsiyor aynı zamanda müdahili ve takipçisi olacağız" ifadesi yer aldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.