1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Faturayı kapan elektrik şirketlerine koştu
Faturayı kapan elektrik şirketlerine koştu

Faturayı kapan elektrik şirketlerine koştu

Yargıtay’ın “Aboneden kaçak-kayıp parası alınamaz” kararı üzerine geçmişte ödedikleri bedeli geri almak isteyen vatandaşlar elektrik şirketlerine akın etti

A+A-

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bir elektrik abonesinin faturadaki kayıp-kaçak bedelini dağıtım şirketinden istemesiyle başlayan hukuki süreci tüketici lehine sonuçlandırdı. Yargıtay, yaklaşık 37 milyon elektrik abonesini ilgilendiren davada, “tüketiciden kayıp-kaçak elektrik parası alınamaz” kararıyla, tüketicinin 10 yıllık dönemde ödediği bu bedeli geri almasının önünü açtı.
"İşi zorlaştırıyorlar"
Yeni Şafak’ın manşetinden dikkat çektiği Yargıtay’ın emsal kararının ardından vatandaşlar şimdiye kadar aylık faturalarından kesilen ‘kayıp-kaçak’ bedellerini geri alabilmek için elektrik şirketlerine akın etti. Kayseri ve Civarı Elektrik Türk Anonim Şirketi (KCETAŞ) önünde uzun kuyruklar oluştu. Elektrik aboneleri uzun kuyruğa isyan ederek şöyle dedi:
“Elektrik dağıtım şirketlerinin bizden kestikleri kayıp- kaçak bedelleri belli. Oturdukları yerden, uydu aracılığıyla bile fatura kesip gönderiyorlar. Ancak konu bize geri ödenecek kayıp-kaçak bedeli olunca, işi yokuşa sürüyorlar. Burada pekçok yaşlı insan var, kadınlar var, çocuklar var.’’


Saatlerce kuyrukta bekleyip kayıp-kaçak ödeme belgelerini alan vatandaşlar, bu belgeleri Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetleri’ne veriyor. Yetkililer, bundan sonraki süreçte ise Hakem Heyetleri’nin başvuruları değerlendirip ödeme yapılıp yapılmayacağına karar vereceğini, ödeme yapılmasına karar verilmesi halinde ise bu durumun dağıtım şirketine bildirileceğini ve şirketin de aboneye parasını iade edeceğini kaydetti.


Faturaları 2 bin liranın altında olan aboneler, kayıp-kaçak bedelini alabilmek için Yargıtay’ın son kararını emsal gösterip Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuracak. Tüketici, hem kayıp-kaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Son başvuru yeri ise Yargıtay.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.