1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fecr-i Libya askeri birliğine saldırdı : 5 ölü
Fecr-i Libya askeri birliğine  saldırdı : 5 ölü

Fecr-i Libya askeri birliğine saldırdı : 5 ölü

İslam Devleti'nin Sirte'deki Trablus hükümetine bağlı Fecr-i Libya askeri birliğine düzenlediği saldırı sonucu 5 asker öldü, 2 asker yaralandı

A+A-

Libya'nın kuzeyindeki Sirte kentinde, İslam Devleti mücahidleri'nin Trablus hükümetine bağlı askeri birliğe düzenlediği saldırı sonucu 5 kişinin öldüğü, 2 kişinin ise yaralandığı bildirildi.
Sirte'deki askeri polis şefi Muhammed Zadme İslam Devleti mücahidleri'nin, kentteki elektrik santralini korumakla mükellef 166'ncı Alay'a bağlı askerlere yönelik düzenlediği saldırıda 5 askerin hayatını kaybettiğini, 2'sinin yaralandığını belirtti.

İslam Devleti mücahidleri'nin  sürekli yer değiştirdiklerini kaydeden Zadme, askeri birliklerin, geniş çaplı operasyon başlattığını ifade etti.
Libya'da 17 Şubat 2011'de Kaddafi rejimine karşı gerçekleşen devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı ülkede Mayıs 2014'te emekli General Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmiş ancak darbe girişimi, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.
Olayların ardından bazı milletvekillerinin "Temsilciler Meclisi" adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre ve Trablus Hükümeti'nin desteklediği "Libya Şafağı Koalisyonu" (Fecr-i Libya) ile Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu Koalisyonu" arasındaki çatışmalar devam ediyor.
166'ncı Tugay
İslam Devleti mücahidleri'nin  hedefinde

Libya'da Trablus hükümetine bağlı Libya Şafağı (Fecr-i Libya) Güçleri'nin 166'ıncı Tugayı, 17 Mart'ta Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte kentindeki
İslam Devleti mücahidleri'ne yönelik operasyon başlatmıştı.
Mart ayının ilk haftası Sirte kentinde şiddet yanlısı gruplarla mücadele eden 166'ncı Tugay merkezini hedef alan bombalı saldırı, 1 kişinin hayatını kaybetmesine ve 1 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.
Fecr-i Libya Kuvvetleri'ne bağlı 166'ncı Tugay'ın Misrata kentindeki merkezinde
İslam Devleti mücahidleri 22 Mart'ta ikinci bombalı saldırıyı düzenlenmişti.
-Libya'daki iç savaş süreci
Libya'da 17 Şubat 2011'de Kaddafi rejimine karşı gerçekleşen devrimin ardından istikrar sağlanamamış, Mayıs 2014'te ise emekli General Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmiş ancak darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.
Olayların ardından bazı milletvekillerinin "Temsilciler Meclisi" adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre ve Trablus Hükümeti'nin desteklediği "Libya Şafağı Koalisyonu" (Fecr-i Libya) ile Temsilciler Meclisi'nin destek verdiği Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu Koalisyonu" (Ameliyat-ı Kerame) arasındaki çatışmalar merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.
Kaddafi yönetiminin yıkıldığı 2011 yılından bu yana ülkenin doğusunun bağımsızlığını talep eden ayrılıkçı İbrahim el-Cidran liderliğindeki silahlı gruplar ve Kaddafi yanlıları da 2014'de Onur Operasyonu Koalisyonu'na katılmışlardı.

İslam Devleti mücahidleri'nin , geçtiğimiz Şubat ayında Libya'da kaçırdığı 21 Mısır uyruklu Hristiyan işçiyi Sirte sahilinde öldürdüğünü açıklamasının ardından Sisi yönetimi, "İslam Devleti hedefleri" olduğu iddiasıyla, Libya'nın Derne kentindeki sivil yerleşim birimlerine hava saldırısı düzenlemişti.
Hafter güçleri, Trablus hükümetini "ülkedeki '
İslam Devletini' desteklemek" ile suçlarken Trablus Hükümeti ve Fecr-i Libya ise "Libya'daki İslam Devleti mucahidleri, Hafter'in ve ona destek veren Kaddafi yanlılarının ülkeye dış müdahaleyi meşrulaştırmak için kurguladığı bir komplo" olduğunu ileri sürüyor.

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.