1. HABERLER

 2. DÜNYA

 3. FETÖ mensuplarının en çok tercih ettiği ülke
FETÖ mensuplarının en çok tercih ettiği ülke

FETÖ mensuplarının en çok tercih ettiği ülke

Dışişleri Bakanlığı, FETÖ mensuplarının İsviçre’deki geniş çaplı yapılanmasının, kaçmak isteyenlerin bu ülkeyi tercih etmesine neden olduğunu açıkladı.

A+A-

Türkiye'den firar eden FETÖ mensupları en çok İsviçre'yi tercih ediyor. İsviçre'de birçok örgüt merkezi bulunan FETÖ'nün İsviçre basınının desteğini alarak propaganda çalışması yaptığı ortaya çıktı. İsviçre'de PKK'lilerle ittifak yapan FETÖ, medya, siyaset ve iş dünyası gibi bir çok alanda faaliyet yürütüyor.

Dışişleri Bakanlığı, FETÖ mensuplarının İsviçre’deki geniş çaplı yapılanmasının, kaçmak isteyenlerin bu ülkeyi tercih etmesine neden olduğunu açıkladı.

FETÖ'nün İsviçre imamı Cebrail Terlemez. Uzun zamandır İsiviçre'de yaşayan Cebrail Söylemez, sadece İsviçre'de değil tüm Avrupa'da etkili bir isim. Türkiye'den firar eden FETÖ'cülerin Avrupa'da yerleşmesinde önemli görev yürütüyor. İsviçre basınında sürekli olarak Türkiye'de uğradıkları haksızlıklar(!) üzerine propaganda görevini yürütüyor. Cebrail Terlemez kadar etkili olan bir isim ise işadamı Selim Akalın. Kardeşi Fetullah'a en yakın isimlerden biri olan Selim Akalın, Bursa kökenli bir Fetullahçı. 15 Temmuz darbesinden önce sosyal medyada FETÖ propagandası yapan Akalın, darbeden sonra "FETÖ'ye lanet" paylaşımlarında bulunan Fetullahçılardan biri… Sera Vakfı Başkanı Ali Fırat da FETÖ'nün İsviçre yapılanmasında önemli isimlerden biri.

İsviçre'de FETÖ'ye ait çok sayıda kurum oldukça aktif

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu İsviçre'de de FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda kurum ve dernek bulunuyor. FETÖ, 120 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı İsviçre'de, diğer ülkelerde olduğu gibi eğitim alanındaki çalışmalarıyla faaliyete başladı. Örgüt, zamanla medya, ekonomi faaliyetleri ve diyalog dernekleriyle çeşitli alanlara yayıldı.

Ülkenin en büyük kenti olan Zürih'te, FETÖ'nün Sera Vakfı bünyesinde "Sera Schule" adında bir okulu faaliyet gösteriyor. Ülkede ayrıca FETÖ'nün kontrolü altında olan 9 dershanesi var. Bunlar, Basel'deki Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum), Lozan'daki Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum), Solothurn'daki Aare Eğitim Derneği (Aare Bildungverein), St. Gallen'deki Santis Eğitim Enstitüsü (Santis Bildungsinstitut), Zürih'teki 3 Ekol Eğitim Merkezi (Ekol Bildungszentrum), Elite Eğitim Merkezi (Elite Bildungszentrum) ve Fokus Eğitim Merkezi (Fokus Bildung) olarak biliniyor.Ülkedeki FETÖ eğitim kurumlarındaki yaklaşık 500 öğrenci, yıllık yaklaşık 2 milyon İsviçre frangı (6 milyon lira) gelir bırakıyor.

Para İsviçre bankalarının karanlık hesaplarında

Ülkede, İsviçre Girişimciler Derneği de (Unternehmer Club Schweiz), FETÖ ile olan bağlantısıyla biliniyor. Bu derneğin başında Durali Yılmaz isimli bir FETÖ'cü var. Bu isim FETÖ adına İsviçre'de ciddi yatırımlarda bulunuyor. Üyeleri iş adamlarından oluşan dernek, eğitim kurumları dışında örgütün finansman kaynaklarının başında yer alıyor.FETÖ yapılanmasının dernek, dershane ve okullar gibi İsviçre'deki finansal yapılanmasından sağlanan gelir ile Türkiye ve diğer ülkelerden aktarılan paraların, İsviçre bankalarında gizli hesaplarda tutulduğu öngörülüyor.Medya alanında ise "Zaman" ismiyle bir gazete, haftalık olarak yayımını sürdürüyor. Zaman gazetesi dışında aylık olarak basılan ve internetten de yayın yapan "İsviçre Gündem" adlı gazete de bulunuyor.

İsviçre'de FETÖ ile bağlantılı 8 dernek yer alıyor. Bunlar da Ideal Kültür Derneği, AnadoluKültür Derneği, Dialog Enstitüsü, Stiftung Lernforum, Plus Kültür Merkezi, Rosarium Kadınlar Kültür Merkezi, Berna.

Örgütün İsviçre'de Zaman İsviçre ve İsviçre Gündem gazetelerini çıkardığı da biliniyor. Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ortak bir operasyonla örgütün İsviçre yapılanmasının peşine düştü.

İsviçre'de ki FETÖ ile baglantili 8 dernek yer aliyor. Bunlar;

 • İdeal Kültür Dernegi,
 • Anadolu Kültür Dernegi,
 • Dialog Enstitüsü,
 • Stiftung Lernforum,
 • Plus Kültür Merkezi,
 • Rosarium Kadınlar Kültür Merkezi,
 • Berna Kadınlar Kültür Merkezi,
 • "Time To Help" adıyla yardım derneği

Yayın yapan gazeteler;

 • Zaman
 • Isviçre Gündem
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler