1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Finlandiya İslam Devleti'nin güzergahı için Türkiye'ye geliyor
Finlandiya İslam Devleti'nin güzergahı için Türkiye'ye geliyor

Finlandiya İslam Devleti'nin güzergahı için Türkiye'ye geliyor

Finlandiya Güvenlik Polisi (Skypo) Finlandiya’dan savaşmak üzere Orta-Doğu ve özellikle de Suriye’ye giden savaşçıları ve geçiş yollarını belirleyebilmek için Türkiye’ye özel bir görevli göndermeye hazırlanıyor.

A+A-

Skypo’nun Türkiye’ye görevli yollamasının nedeni Avrupa ülkeleri ve Finlandiya’dan giderek İslam Devleti saflarına katılan savaşçıların çoğunluğunun Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçiş yapmaları.

Finlandiya polisinin Türkiye’ye özel görevli göndermeye hazırlığında olduğu dün parlamentodaki bütçe görüşmeleri sırasında ortaya çıktı. Maliye Bakanı Paivi Räsänen, Finlandiya Güvenlik Polisi ‘nin(Skypo) bütçesine ek ödenek yapılacağını belirterek “Bütçe hazırlandıktan sonra Skypo için Türkiye’de bir kılavuz kişi bulundurma gibi somut bir ihtiyaç doğdu. Böylelikle çatışma bölgelerine gidenlerle ilgili güncel bilgiler edinebileceğiz” dedi.

Özel görevlinin çalışmalarına gelecek yılın başında başlayacağı, Ankara’da ikamet edeceği, Türk kurumlar ve diğer ülkelerin istihbarat örgütleri ile sürekli irtibat halinde olacağı belirtiliyor.

'IŞİD'e katılımları engelleyin'

Finlandiya Güvenlik Polisi (Skypo) Finladiya’dan 40 kişinin cihatçıların saflarına savaşmak için Suriye’ye gittiğini açıklamıştı. Yaşları 20 civarında olan 17 etnik kökenden cihatçılar arasında kadınlar da bulunuyor.

Yle adlı gazete gidenlerden 15 kişinin kimliklerini belirledi. Bunlardan beşi Somalili, ikisi daha sonra Müslüman olan Finli, geri kalanları da ABD, Namibya ve Balkan doğumlu Finlandiya vatandaşları. Gidenlerden üçünün çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitirdikleri belirlendi.

İslam Devleti saflarına katılımlar devam ederken Finlandiyalı yetkililerin önlem almamalarından şikayet eden Esbo ilinin yerel politikacılarından Somali kökenli Nur Muhamad geçtiğimiz hafta Finlandiyalı kurum ve kuruluşlara açık bir mektup yazarak,  Finlandiya-Somali Federasyonu da  açıklama yaparak gençlerin İslam Devleti'ne katılmalarının engellenmesi için önlem alınmasını istediler.

'IŞİD'a katılanlara para ödeniyor' iddiası

Muhamed, gençleri İslam Devleti'ne katılmaya teşvik edenlerin belirlenmesi için bir sistem oluşturulmasını, gençlerle görev yapan personelin İslam Devleti konusunda gençleri bilgilendirmelerini ve Suriye’den geri dönen gençler için bir rehabilitasyon programı hazırlanmasını talep ediyor.

İslam Devleti'ne katılımların engellenmesi amacıyla kurumların eşgüdümlü çalışmalar yürütmelerini ve bu çalışmalara Somalilileri de katmalarıni isteyen Muhamed, “Biz Somalililer IŞİD’ın eleman toplamalarını kabul edemeyiz” dedikten sonra, Somalililerin gençlerini kaybetme kaygı ve endişininde olduklarını söylüyor. İslam Devleti'nin Suriye’ye gitmeyi kabul eden gençlere 10 ila 15 bin Euro arasında ödeme yaptığını da iddia ediyor.

Finlandiya-Somali Federasyonu Başkanı Arshe Sait, İslam Devleti'ne katılımlar gizlice yapıldığı için Suriye’ye giden Somalili gençlerin sayılarını tam olarak belirleyemediklerini  söylüyor.  “Suriye’ye gidişlerden haberimiz  daha sonraları oluyor. Aileleri de gençlerin gittiklerini sosyal medyadan veya bizden öğreniyorlar. IŞİD’ın nerede ve nasıl eleman topladığını kimse bilmiyor” şeklinde konuşuyor.

Sait, İslam Devleti'ne katılımların engellenmesi için gençlere yönelik bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilmesini, toplum dışında bir yaşam sürdüren gençlerin izolasyonlarının kırılması için gençlerin sorunlarını açıkça tartışabilecekleri bir platform oluşturulmasını öneriyor.

'IŞİD caddelerde eleman topluyor'

Bundan bir süre önce Türkiye doğumlu bir genç Helsinki’de caddede 30-40 yaşındaki sakallı bir kişi tarafından durdurulduğunu ve kendisine Suriye’ye gitmesini ve Müslüman kardeşleri için savaşmasını önerildiğini açıklamıştı.

Olayın medyaya yansımasından sonra açıklama yapan Finlandiya Güvenlik Polisi (Skypo) yetkilileri daha önce de benzeri bilgilerin kendilerine ulaştığını, alış-veriş merkezleri, sokak ve meydanlarda İslam Devleti'ne eleman toplamaya çalışıldığını bildiklerini ancak bunun örgütlü bir eleman toplama çalışması olmadığını söylemişlerdi.

Finlandiya Güvenlik Polisi (Skypo) yetkililerinden Jyrki Rantala, “Aynı şeyleri düşünen tek tek bazı kişiler  insanları Suriye’ye göndermek istiyor. Ama bu Avrupa’nn diğer ülkelerinde camilerde yapılandan farklı” diyor ve Finlandiya’da İslam Devleti'nin organize bir eleman kazanma çalışması yapmadığını öne sürüyor.

Skypo’nun yetkilerinin sınırlı olduğunu ve sadece polisiye yöntemlerle Suriye’ye gidişlerin engellenemeyeceğini, toplumun tümünün ve kurumların müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Rantala, “Sosyal Sağlık Bakım Bakanlığı’nın Finlandiya Güvenlik Polisi’nin de yer aldığı ekstremizme karşı bir projesi var. Daha ilk başlangıçta, insanlar gitmeye karar vermeden önce müdahale etmek gerekir. Suriye’ye gitmeye karar verdiklerinde yapılacak bir şey kalmıyor. Biz insanların sokaklarda konuşmalarını da yasaklayamayız. Bu tamamiyle yasal” diyor.

Sosyal medyadan İslam Devleti'ne katılım çağrıları

Finlandiya Türkiye’ye özel görevli göndermeye hazırlanırken, sosyal medyada İslam Devleti'ne yönelik eleman toplama çalışmaları devam ediyor. Finlandiya’daki gençleri İslam Devleti saflarına katmaya çağıran bir film geçtiğimiz ay Youtube’de yayınlandı.

Filmde daha önce Esbo’da yaşayan 23 yaşındaki Somalili bir genç “Ben senin kardeşin Abu Shuayb as-Somali’yim. Ben Finlandiya’dan geldim. Şimdi İslami Hilafette yaşıyoruz. Mutluluk içinde yaşıyoruz ve sen de İslam Devleti’ne gelmelisin. Daha önce adı Irak Şam İslam Devleti’ydi ama şimdi Halifeliği ilan ettik ve Allah’ın izniyle bunu tüm dünyaya yayacağız. Finlandiya’ya da şeriat gelecek” diyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.