1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Fransa'yı kaosa sürükleyen olaylar yeniden başlıyor
Fransa'yı kaosa sürükleyen olaylar yeniden başlıyor

Fransa'yı kaosa sürükleyen olaylar yeniden başlıyor

Fransa'da tepkilere rağmen yürürlüğe giren yeni çalışma yasasına yönelik protestoların yeniden başlaması dolayısıyla batılı devlet yetkililerini büyük bir endişe sardı.

A+A-

Fransa'da tepkilere rağmen yürürlüğe giren yeni çalışma yasasına yönelik protestolar işçi sendikalarının çağrısıyla 15 Eylül'de yeniden başlayacak.

40'a yakın şehirde eylem! Devlet yetkililerini korku sardı

İşçi Sendikası CGT Başkanı Philippe Martinez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçen Mart ayından bu yana devam eden ve yaz tatilinden dolayı ara verilen gösterilerin 13'üncüsünün 15 Eylül'de Paris ve 40'a yakın şehirde gerçekleştirileceğini söyledi. Paris ve 40'a yakın şehirde yapılacak eylemler dolayısıyla batılı terör devletinin yetkililerini korku sardı. Önceki eylemlerde bir hayli zor duruma düşen devlet yetkilileri, yeni yapılacak eylemler için tedbir almaya çalışıyor.

Batılı devlet olaylarda kaosu yaşamıştı

Geçtiğimiz aylarda yeni yasa tasarısı nedeniyle yapılan protestolar ve eylemlerde batılı devlet 1 litre benzine muhtaç kalmış, uçak seferleri durmuş, ülkede şiddet olayları artmıştı. İslam coğrafyasındaki katliamlerde baş rol oynayan Fransa, büyük bir kaos yaşamıştı.

Martinez, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sosyal sorunları gündeme getirmek istediklerini vurguladı. Gösterilere hazırlık kapsamında CGT, FO ve FSU sendikalarının 7 Eylül'de Paris, Nantes ve Le Havre kentlerinde mitingler düzenleyeceğini belirten Martinez, katılımı yüksek tutmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yeni yasa yoğun protesto ve eylemlere rağmen yürürlüğe girdi

Fransa’da yoğun tartışmalara neden olan yasa ülkede yoğun bir grev ve protesto dalgasına neden olmuştu. Lise öğrencileri, demiryolu işçileri ve birçok sektör çalışanının mart ayında başlayan protestolarına rağmen yasa 21 Temmuz'da Fransa Parlamentosunda onaylanmış, 8 Ağustos'ta yürürlüğe girmişti.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarıldı. İş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanların işten çıkarılabilmesine olanak sağlayan yasa, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürürken fazla mesailerde daha az ödeme yapılmasına izin veriyor.

Paris'te olaylar ve grevler devam ediyor

Paris'te olaylar ve grevler devam ediyor

Fransa'nın başkenti Paris'te başlayan protestolar ve olaylar hız kesmeden devam ediyor. Avrupa Şampiyonası'nı da etkileyen grevler, ülkeyi kaosa sürüklüyor. Göstericiler Paris'te Fransız polisiyle çatışıyor

Fransa'nın çöp şehri: Paris!

Fransa'nın çöp şehri: Paris!

İslam coğrafyasını kana bulayan Avrupalı terör devleti Fransa, çöplüğe dönen sokaklarıyla dikkatleri üzerine topluyor. Ülkede saldırılarla başlayan kaos ortamı, protestolar ve doğal afetlerle devam ederken Paris sokakları çöplüğü aratmıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler