1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görevden alınan Gürcan Balık kimdir?
Görevden alınan Gürcan Balık kimdir?

Görevden alınan Gürcan Balık kimdir?

Dışişleri Bakanlığı'nda görevden alınmalara başlandı. Gürcan Balık ve eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı görevden alındı. Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun danışmalığını yapan Gürcan Balık kimdir?

A+A-

Operasyon Dışişleri Bakanlığı'na yansıdı

Gürcan Balık, 2013'te dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Fethullah Gülen'in görüşmesinde kilit rol oynamıştı. 15 Temmuz FETÖ askerlerinin darbe girişimi sonrasında bürokraside başlayan Gülen örgüt üyelerine yönelik tasfiyesi operasyonu Dışişleri Bakanlığı’na da yansıdı.

4 diplomatın bakanlıkla ilişkisi kesildi

Bakanlıkla ilişkisi kesilen diplomatlarla ilgili tebliğ sürecinin bu sabahtan itibaren başladığı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında dün yapılan çalışmalar sonucunda büyükelçi düzeyinde 4 diplomatın bakanlıkla ilişiği kesildi. Bu büyükelçiler arasında eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı olarak görev yapan Gürcan Balık ve eski Kanada Büyükelçisi Tuncay Babalı da bulunuyor.

Onlarca meslek memuru çıkarıldı iddiası

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde de büyükelçiler Şentürk Uzun ve Ali Fındık’ın da bakanlıkla ilişiği kesilmişti. Büyükelçilerin yanısıra özellikle 2. katip ve daha alt düzeylerde onlarca meslek memurunun da ilişkisinin kesildiği de iddia ediliyor.

Gürcan Balık kimdir?

2013’ün Ağustos ayında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e danışman olan Balık daha önce uzun süre Davutoğlu’nun yanındaydı. Hem Dışişleri’nde özel kalem müdürlüğünü yapmış, 2010-2012 yılları arasında özel müşaviri olarak da çalışmıştı.

gurcan-balik-kimdir.jpg

Gülen ziyaretini ilk haber veren kişi Gürcan Balık

2013'te New York'ta Birleşmiş Milletler Zirvesi'ne katılan dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Fethullah Gülen'i ziyaret etmesinden bir hafta sonra haberi olmuştu. Kendisine ziyareti haber veren kişinin Gürcan Balık olduğu belirtilmişti.

gurcan-balik.jpg

Gürcan Balık’ın, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu bir toplantıdaki çıkışı Davutoğlu ile çalışmasının sonu olmuştu. Erdoğan, Gürcan Balık ile ilgili rahatsızlığını Davutoğlu’na aktarmış bunun üzerine Davutoğlu dönemin Cumhurbaşkanı Gül’e giderek Balık’ı Köşk kadrosuna alması için ricada bulunmuştu.

Gül ricayı kırmamıştı. Davutoğlu’nu Gülen’e götüren Balık öncesinde Gül’e haber vermemişti. İlk bilgiyi bir hafta sonra iletmişti. Gül hem gidişe hem geç haber verilmesine çok kızmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler